Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy istnieje najlepsza i uniwersalna dieta dla wszystkich?

Czy istnieje najlepsza i uniwersalna dieta dla wszystkich?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się, dlaczego niektórzy ludzie dobrze reagują na daną dietę, a inni nie? Dlaczego pewne metody na jednych działają, a na drugich niekoniecznie? Powód jest bardzo prosty. Każdy człowiek to niepowtarzalna jednostka, ze zbiorem wyjątkowych cech. Dużą rolę odgrywają tutaj geny i to one w dużej mierze decydują o tym, jak zareagujemy na daną dietę.

Czynniki genetyczne a dieta

Czynniki genetyczne mogą wpływać na sposób przetwarzania żywności i przekształcania jej w energię. Co więcej, wpływają na Twoje kubki smakowe, a tym samym pokarmy, do których czujesz pociąg. Od genów mogą zależeć także alergie i nietolerancje pokarmowe, a nawet to, ile zjesz jedzenia w danym posiłku i kiedy poczujesz sytość.

Nie ma jednej, idealnej diety dla wszystkich

Prawda jest taka, że ​​nie ma jednej, uniwersalnej diety, która podziała na każdego. Owszem, zmiana nawyków żywieniowych może pomóc wejść na zdrowszą ścieżkę życia, ale nie sprawi, że znikną wszystkie problemy zdrowotne i nadmiarowe kilogramy. Zwykle wygląda to tak, że podjęcie się jakiejkolwiek diety, w której jest po prostu mniej kalorii, sprawi, że stracimy nieco kilogramów, ale z czasem proces ten się może zatrzymać, bo być może to wybrane podejście nie jest dopasowane do naszego organizmu. Poza tym żadne dwie osoby nie są dokładnie takie same. Gdyby dieta była rozwiązaniem uniwersalnym dla wszystkich, każda w miarę zdyscyplinowana osoba, byłaby szczupła i zdrowa, ale tak nie jest, ponieważ ludzie są wyjątkowi pod względem stylu życia i genetyki.

Mikrobiom wpływa na sposób, w jaki reagujesz na dietę

Niektórzy ludzie mogą jeść tyle, ile chcą i nigdy nie przybierają na wadze, podczas gdy inni muszą liczyć kalorie, aby utrzymać zdrową wagę. Dlaczego? Odpowiadają za to przeważnie wspomniane już czynniki genetyczne oraz mikrobiom jelitowy. Ludzie nie są jednorodni. Na przykład niektórzy mają alergie pokarmowe, podczas gdy inni mogą jeść, co chcą, bez obawy przed jakąś niepożądaną reakcją.

Mikrobiom jelitowy to populacja bakterii żyjących w Twoich jelitach. Składa się z około 30 bilionów komórek i obejmuje setki tysięcy różnych gatunków, które żyją razem w ekosystemie. Ważna jest różnorodność tej "społeczności". Mikroby żyjące w jelitach pomagają trawić pokarm i czerpać z niego energię. Regulują również funkcje odpornościowe, hormony wpływające na głód i sytość oraz wytwarzają witaminy potrzebne do przeżycia (takie jak witamina K). Pomagają również organizmowi lepiej przyswajać składniki odżywcze.

Mikrobiom jelitowy jest dość wrażliwy na konsumowane przez nas pokarmy (np. spożycie błonnika sprzyja rozwojowi zdrowych dla jelit bakterii), ale też sam wpływa na to, w jaki sposób zareagujemy na różne diety, różne produkty.

Ogólne zasady dla diet odchudzających

Mimo wszystko istnieją pewne ogólne zasady dotyczące diet odchudzających Niezależnie od tego, jak wygląda dana dieta, to jeśli mowa o zdrowym odżywianiu, każda wyklucza jedzenie przetworzonej żywności bogatej w cukier i niezdrowe tłuszcze. I to jest warte zapamiętania.

Nawet jeśli nie wiesz jeszcze, jaką ścieżką podążać, to usunięcie takiej żywności z diety jest pierwszym krokiem w stronę zdrowia i szczupłej sylwetki.

Ponadto, jeśli chcemy tracić nadmiarowe kilogramy, to należy wejść na ujemny bilans energetyczny. Oznacza to, że ilość zjadanych kalorii musi być niższa od tych, które spalamy w ciągu dnia.

Podsumowanie

Dieta, która jest zdrowa i skuteczna (jeśli chodzi o odchudzanie) dla jednej osoby, wcale nie musi być taka dla drugiej. Wszystko zależy od wielu czynników m.in. genetyki, stanu zdrowia, mikrobiomu jelitowego, wieku, płci, stylu życia i innych.

Jeśli próbujesz schudnąć i/lub poprawić swoje zdrowie, eksperymentuj z różnymi podejściami i znajdź dla siebie najlepsze rozwiązanie. Upewnij się jednak, że każda z wybranych metod zapewnia Ci kompleks składników odżywczych. W innym przypadku Twoje problemy zdrowotne mogą się pogłębić.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.