Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kawa rozpuszczalna szkodzi? Badania naukowe

Czy kawa rozpuszczalna szkodzi? Badania naukowe
Zwykła filtrowana kawa, bez cukru, wywiera korzystny wpływ na zdrowie, o ile nie przesadza się z jej podażą. Niestety, już tego samego nie można powiedzieć o kawie z dużym ładunkiem cukru, ze sztuczną śmietanką lub innymi niepożądanymi składnikami. Naukowcy zbadali związek między spożyciem różnego rodzaju kawy a zespołem metabolicznym i jego składnikami.

Czym jest zespół metaboliczny?

W jego skład wchodzi np. insulinooporność, hiperinsulinemia, upośledzony metabolizm glukozy lub cukrzyca typu 2, hipertriglicerydemia (wzrost LDL, spadek HDL), otyłość androidalna (tłuszcz wisceralny, czyli ulokowany w tułowiu, wokół narządów wewnętrznych), nadciśnienie tętnicze, hiperfibrynogenemia, zaburzenia fibrynolizy (wzrost stężenia homocysteiny), choroba wieńcowa.

Badanie naukowe

Naukowcy uwzględnili dane dotyczące 17 953 koreańskich dorosłych w wieku 19-65 lat, korzystając z koreańskiego krajowego badania dotyczącego zdrowia i odżywiania (KNHANES, 2007-2011). Poziom konsumpcji kawy, rodzaje spożywanej kawy i stosowane dodatki zostały ocenione na podstawie kwestionariusza i ostatnich 24-h. Czynniki demograficzne i styl życia oceniano za pomocą kwestionariuszy podawanych samodzielnie. Dane dotyczące biomarkerów metabolicznych uzyskano z badania lekarskiego. Zastosowano wieloczynnikową regresję logistyczną w celu określenia ilorazów szans wystąpienia zespołu metabolicznego i jego składników w zależności od częstotliwości i rodzaju spożycia kawy.

Wyniki badania:

  • 76% badanych osób piło kawę, najwięcej stanowiła kawa rozpuszczalna z dodatkami (cukier i śmietanka),
  • ryzyko składowych zespołu metabolicznego dla osób pijących kawę częściej niż 3x na dobę w porównaniu do picia kawy mniej niż raz w tygodniu znacząco się różniło,
  • osoby często pijące kawę rozpuszczalną z dodatkami były narażone na 37% większe ryzyko otyłości, 33% większe ryzyko otyłości androidalnej, 28% większe ryzyko zaburzeń lipidogramu oraz 37% większe ryzyko zespołu metabolicznego.

Podsumowanie

Picie kawy rozpuszczalnej z dodatkami, może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i przyczyniać się do wystąpienia różnorakich zaburzeń metabolicznych (otyłość i cukrzyca często są skorelowane z występowaniem nowotworów). Uwaga – sama kawa rozpuszczalna, bez dodatków takich jak śmietanka czy cukier – również nie sprzyja zdrowiu. Podobnie jak czekolada i szpinak, kawa rozpuszczalna zawiera dużo szczawianów i może powodować kamicę nerkową.

Źródła: J. Sieradzki “Zespół metaboliczny — pojęcie, patofizjologia, diagnostyka i leczenie” https://journals.viamedica.pl/clinical_diabetology/article/viewFile/8805/7512 2.Kim HJ1, Cho S2, Jacobs DR Jr3, Park K4. “Instant coffee consumption may be associated with higher risk of metabolic syndrome in Korean adults” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25112922 3.Oliver A. Leach, Gijs I. van Boxel “Choroby wewnętrzne” wydanie 4

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.