Zła sława makaronu
Cóż, nie ulega wątpliwości, że makaron niezależnie od składu surowcowego jest produktem bardziej przetworzonym niż np. kasza gryczana czy płatki owsiane. Otrzymuje się go bowiem z półproduktu w postaci mąki. Wyroby mączne tymczasem postrzegane są jako tuczące i niezdrowe, stąd też wiele osób stara się ich unikać. W praktyce jednak sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Nie tyle bowiem sama obecność mąki w diecie jest problemem co jej pochodzenie i technologiczny sposób otrzymywania.
Zła mąka
Mąka, która stanowi podstawę większości makaronów ma dwie podstawowe wady: po pierwsze otrzymywana jest z zasobnej w problematyczną dla wielu osób gliadynę pszenicy; a po drugie - podlega procesowi rafinacji. W efekcie produkty ją zawierające bywają źródłem wielu problemów, mogą bowiem powodować zaburzenia funkcjonowania gospodarki insulinowo-glukozowej i lipidowej oraz sprzyjać gromadzeniu tłuszczu zapasowego, a także – u niektórych osób - doprowadzać do zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Tak więc pewna niechęć do popularnych makaronów jest uzasadniona.
Lepsza alternatywa
Warto wiedzieć, że oprócz klasycznych makaronów z oczyszczonej mąki są także inne, stanowiące bardziej wartościową alternatywą. Już niewspółmiernie korzystniejszym rozwiązaniem pod względem wartości odżywczej będą makarony otrzymane z mąki nieczyszczonej z pszenicy durum. Wyższa zawartość witamin, składników mineralnych i błonnika to niewątpliwe walory, na które warto zwrócić uwagę. Nie wszyscy jednak dobrze tolerują obecność pszenicy w menu, niezależnie od sposobu jej przetwarzania. Dlatego też warto zainteresować się makaronami otrzymanymi z innych surowców.
Niewątpliwie godnym uwagi jest tutaj makaron gryczany. Gryka ma kilka istotnych walorów, które sprawiają, ze na tle pszenicy okazuje się być opcją o wiele korzystniejszą. Przede wszystkim nie zawiera problematycznego glutenu oraz substancji ograniczających aktywność enzymów trawiennych i jest bardziej przyjazna dla przewodu pokarmowego. Co więcej, makaron gryczany dostarcza także więcej białka o wyższej wartości odżywczej i więcej magnezu – składnika którego często brakuje w naszej diecie. Wadą makaronu gryczanego dla wielu osób jest jednak smak, choć podkreślić należy że jest to kwestia wysoce indywidualna.
Podsumowanie
Dania z makaronem stanowić mogą miłą odmianę zarówno pod względem kulinarnym jak i odżywczym dla potraw przygotowanych z udziałem ryżu. Warunkiem jest tutaj jednak umiejętności dokonywania wyborów, gdyż nie wszystkie makarony dostępne w sklepach to produkty wartościowe. Zdecydowanie unikać należy tych otrzymanych z białej mąki pszennej. Lepszym rozwiązaniem są makarony z mąki nieoczyszczonej, najkorzystniej wypada tutaj jednak makaron gryczany, który posiada szereg walorów czyniących z niego produkt niezwykle wartościowy. Warto choć w ramach eksperymentu spróbować wprowadzić go do diety.