Ocena dietetyka: ryż jest produktem, który wydaje się mieć sporą przewagę nad innymi pokarmami pochodzenia zbożowego: jest lekkostrawny, ubogi w substancje antyodżywcze, dobrze tolerowany przez przewód pokarmowy. Co istotne dieta nie opiera się jedynie na samym ryżu, ale w swoich założeniach zakłada spożywanie innych produktów żywnościowych (warzywa, nabiał). Autor diety położył spory nacisk na obniżenie spożycia sodu i zwiększenie – potasu, co jest godne pochwały.
Niestety dieta jest wyjątkowo monotonna, choć oprócz ryżu można w ograniczonych ilościach spożywać nabiał czy warzywa (w tym strączkowe), to dla wielu osób przejście na ten sposób żywienia byłoby trudne do realizacji. Dieta deficytowa jest w białko, uboga w witaminy z grupy B oraz żelazo.
Reasumując: dieta korzystnie wpłynąć może na funkcjonowanie układu pokarmowego (choć obecność warzyw strączkowych wiele komplikuje), osoby z nadciśnieniem teoretycznie również mogłyby odnieść pewne korzyści, jednak stosowanie takich modeli żywieniowych wiąże się z ryzykiem pojawienia się niedoborów pokarmowych. Odchudzanie przeprowadzane na dietach monotematycznych nie jest polecane, a wiara w ich „oczyszczający potencjał” nie ma uzasadnienia. Przypominam także, iż najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu nadwagi jest trwała zmiana nawyków żywieniowych.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.