Co musisz o niej wiedzieć?
Dawniej uważana za antidotum na jad żmii, dziś może zaciekawić szparagowym smakiem. Zbiera się ją późną jesienią i jest dostępna całą zimę. Jest mało popularnym warzywem, więc może być problem z jej zdobyciem. Warto szukać w sklepach ze zdrową żywnością. Podczas przygotowywania potraw i obierania skorzonery lepiej skorzystać z rękawiczek. Wydziela mleczny, mocno klejący sok, a skóra zabarwia na czerwono-brunatny kolor. Obrane korzenie mogą zacząć ciemnieć, dlatego lepiej od razu umieścić je w naczyniu z wodą i sokiem z cytryny. Można ją zapiekać z innymi warzywami, podawać podobnie do szparagów, dodawać do zapiekanek, sałatek czy zup.
Bogactwo potasu
Czarny korzeń zawiera mnóstwo wartości odżywczych i cennych składników, takich jak potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor, selen czy błonnik. Zawiera więcej potasu niż banany, a jest to pierwiastek bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia sercowego. Z tego powodu zalecany jest osobom starszym.
Bogate źródło inuliny
To naturalnie występujący w owocach i warzywach błonnik rozpuszczalny. Obecność inuliny sprawia, że warzywo mogą spożywać diabetycy. Wyciąg z korzenia służy do produkcji słodzików. 100 g skorzonery zawiera tylko 82 kalorie. Inulina ma również inne właściwości, jak na przykład obniża poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie, antynowotworowo, obniża glikemię po posiłku, ułatwia redukcję masy ciała oraz zwiększa odczuwanie sytości, poprawia przyswajanie ważnych składników mineralnych oraz działa detoksykująco.
Pomoc w trawieniu
Prebiotyczny błonnik doskonale wspiera nasze jelita i stymuluje rozwój potrzebnych bakterii. Zbawienne działanie na układ pokarmowy to również regulacja trawienia, zapobieganie zaparciom i wzmacnianie układu odpornościowego. Jest cennym źródłem bardzo ważnego mikroelementu – tiaminy. Odpowiada on za metabolizm węglowodanów, produkcję kwasu żołądkowego, a także wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego.