Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czym zastąpić jajka?

Czym zastąpić jajka?
Substancje odżywcze zawarte w jajku mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i na nasze zdrowie. Pełnowartościowe białko, niezbędne aminokwasy oraz wiele składników mineralnych. Samo zdrowie. W dodatku jaja są bardzo smaczne i pozwalają na kreatywność oraz różnorodność w wykorzystaniu. Omlet, jajecznica, jajko w koszulce, na miękko, w sałatce oraz jako składnik wielu dań i wypieków. Wygląda na to, że jajka są jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Jak w takim razie żyć bez nich?

Kto nie je jajek?

Coraz częściej można spotkać osoby, które nie jedzą na co dzień jajek oraz produktów zawierających je w składzie. Z jednej strony są to osoby, które podejmują świadomą decyzję z powodów ideologicznych, a z drugiej strony mamy do czynienia z osobami, którzy po prostu jajek jeść nie mogą z powodów zdrowotnych. Coraz powszechniejsze stają się różnego rodzaju alergie i nietolerancje. Jajko jest bardzo silnym alergenem i może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych (problemy z układem pokarmowym, zmiany skórne, nieżyt nosa, duszności czy astma). W białku jaja znajduje się około kilkudziesięciu alergenów, które mogą uczulać.

Funkcje jajka

Pomijając kwestie zdrowotne i smakowe, jajko pełni odpowiednie funkcje podczas przygotowywania potraw. Szukając dobrego zamiennika, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zadanie powinien pełnić w naszym daniu. W wypiekach jajka dodają puszystości, wiążą i scalają suche składniki. Nadają również wilgotności oraz walorów smakowych.

Najpopularniejsze zamienniki odpowiadające jednemu jajku

  • 1 dojrzały banan,
  • 1/4 szklanki musu jabłkowego,
  • 1 łyżka siemienia lnianego namoczonego w 3 łyżkach gorącej wody,
  • 1/4 szklanki puree z dyni,
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1/4 szklanki jogurtu sojowego,
  • 1 łyżka agar agar rozpuszczonego w 1 łyżce gorącej wody,
  • 1 łyżka mąki owsianej, kukurydzianej, sojowej lub z amarantusa,
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej z 1 łyżką octu,
  • 1/4 szklanki zmielonego tofu – można z niego przygotować tofucznicę, czyli wegańską jajecznicę lub użyć jako składnik do sałatki warzywnej z jajkiem.

Zamienniki takie jak banan, mąka ziemniaczana, siemię lniane, jogurt sojowy czy puree z dyni idealnie nadadzą się do wypieków. Ilość użytego substytutu może się różnić m.in. ze względu na rodzaj pozostałych składników. Warto poeksperymentować...

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.