Kto nie je jajek?
Coraz częściej można spotkać osoby, które nie jedzą na co dzień jajek oraz produktów zawierających je w składzie. Z jednej strony są to osoby, które podejmują świadomą decyzję z powodów ideologicznych, a z drugiej strony mamy do czynienia z osobami, którzy po prostu jajek jeść nie mogą z powodów zdrowotnych. Coraz powszechniejsze stają się różnego rodzaju alergie i nietolerancje. Jajko jest bardzo silnym alergenem i może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych (problemy z układem pokarmowym, zmiany skórne, nieżyt nosa, duszności czy astma). W białku jaja znajduje się około kilkudziesięciu alergenów, które mogą uczulać.
Funkcje jajka
Pomijając kwestie zdrowotne i smakowe, jajko pełni odpowiednie funkcje podczas przygotowywania potraw. Szukając dobrego zamiennika, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zadanie powinien pełnić w naszym daniu. W wypiekach jajka dodają puszystości, wiążą i scalają suche składniki. Nadają również wilgotności oraz walorów smakowych.
Najpopularniejsze zamienniki odpowiadające jednemu jajku
- 1 dojrzały banan,
- 1/4 szklanki musu jabłkowego,
- 1 łyżka siemienia lnianego namoczonego w 3 łyżkach gorącej wody,
- 1/4 szklanki puree z dyni,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1/4 szklanki jogurtu sojowego,
- 1 łyżka agar agar rozpuszczonego w 1 łyżce gorącej wody,
- 1 łyżka mąki owsianej, kukurydzianej, sojowej lub z amarantusa,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej z 1 łyżką octu,
- 1/4 szklanki zmielonego tofu – można z niego przygotować tofucznicę, czyli wegańską jajecznicę lub użyć jako składnik do sałatki warzywnej z jajkiem.
Zamienniki takie jak banan, mąka ziemniaczana, siemię lniane, jogurt sojowy czy puree z dyni idealnie nadadzą się do wypieków. Ilość użytego substytutu może się różnić m.in. ze względu na rodzaj pozostałych składników. Warto poeksperymentować...