Dieta antyhistaminowa nie należy do diet odchudzających tylko leczniczych. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie nieprzyjemnych objawów, które powodowane są nadwrażliwością na histaminę. Na czym polega? Jak sprawdzić, czy powinniśmy ją stosować?
Na czym polega dieta antyhistaminowa?
Histamina reguluje sen, przyśpiesza gojenie ran oraz reguluje napięcie mięśni. Występuje ona w mniejszych lub większych ilościach w jedzeniu, co może prowadzić do nagromadzenia tego hormonu w organizmie, a w rezultacie skutkować problemami zdrowotnymi. Osoby borykające się z nadmiarem histaminy zazwyczaj obserwują u siebie obrzęk powiek, ból głowy czy pokrzywkę po zjedzeniu niektórych produktów. Te objawy są spowodowane brakiem enzymu, który rozkłada pochodzącą z pokarmów histaminę.
Przede wszystkim, przed wprowadzeniem diety antyhistaminowej, powinno się wykonać badania krwi i przeprowadzić testy skórne, które potwierdzą ten problem. Alarmujące są objawy takie jak świąd, biegunka, niestrawność oraz wodnisty katar. Wprowadzenie odpowiedniego jadłospisu, eliminującego nadmierne spożywanie hormonu, pomaga pozbyć się problemów, co znacznie poprawia komfort codziennego życia.
Dieta antyhistaminowa - zasady
Histamina występuje głównie w pożywieniu bogatym w białko. Pojawia się m.in. w serach podczas procesu ich dojrzewania czy w czasie fermentacji ryb. W związku z tym należy sięgać po produkty jak najmniej przetworzone i lekkostrawne, które nie obciążą żołądka i wątroby, a także całkowicie ograniczyć picie alkoholu. Do jadłospisu warto dołączyć warzywa bogate w kwercetynę, która hamuje wydzielanie hormonu oraz w witaminy B6 i C, ponieważ pomagają pozbyć się z organizmu toksyn.
Dieta antyhistaminowa - przykładowe posiłki
Jadłospis w diecie został ułożony w taki sposób, aby nie spożywać produktów bogatych w histaminę. Poniższy jadłospis jest tylko sugestią, którą nie należy się kierować. Takie menu zaleca lekarz lub dietetyk po wykonaniu badań określających nietolerancję histaminy.
Jadłospis - dzień 1
śniadanie: twarożek z waflami ryżowymi
II śniadanie: ser owczy z ogórkami i olejem z pestek dyni
obiad: zupa ziemniaczano-porowa
kolacja:chleb orkiszowy z masłem i dżemem morelowym niskosłodzonym
Jadłospis - dzień 2
śniadanie: jajka sadzone z mozzarellą i szynką
II śniadanie: naleśniki jaglane z jagodami
obiad: wołowina z ryżem i musem paprykowym
kolacja: zupa krem z brokułów
Jadłospis - dzień 3
śniadanie: sałatka z ryżu, rukoli i marchewki polana olejem z pestek dyni
II śniadanie: płatki orkiszowe z jagodowym koktajlem
obiad: dorsz duszony z ziemniakami i marchewką
kolacja: naleśniki jaglane z wiśniami
Jadłospis - dzień 4
śniadanie: jaja sadzone z ogórkiem i brokułem
II śniadanie: mozzarella z papryką i olejem z pestek dyni, bazylia do smaku
obiad: makaron ryżowy z kawałkami kurczaka i warzywami po chińsku
kolacja: ryż zapiekany z jabłkiem i cynamonem
Jadłospis - dzień 5
śniadanie: płatki ryżowe z maślanką i musem morelowym
II śniadanie: sałatka z mozzarellą, kukurydzą, pestkami dyni i papryką
obiad: filet z piersi indyka, puree z batatów i cukinią
kolacja: twarożek z rzodkiewką i chlebem orkiszowym
Jadłospis - dzień 6
śniadanie: zupa krem z dyni
II śniadanie: koktajl z maślanki, jagód i wiśni
obiad: filet z dorsza z porem, szparagami i ryżem brązowym
kolacja: twarożek z papryką i cukinią
Jadłospis - dzień 7
śniadanie: ser owczy z ogórkami i olejem z pestek dyni
II śniadanie: naleśniki orkiszowe z musem wiśniowym
obiad: sandacz z ziemniakami i mizerią
kolacja: pizza z kalafiora z musem paprykowym
Dieta antyhistaminowa - wady i zalety
W poniższej tabeli zestawiono wady i zalety idące za wspomnianą dietą.
Wady
Zalety
duża ilość produktów zakazanych
poprawa samopoczucia
dla osób zapracowanych kłopotliwy może być czas przygotowania posiłków
zniwelowanie objawów nietolerancji histaminy
w pełni zbilansowane posiłki
Kuracja antyhistaminowa bardziej zalecana jest w celach leczniczych niż odchudzających. Pamiętajmy, że przeznaczona jest wyłącznie dla osób z nietolerancją histaminy.
Dieta antyhistaminowa - efekty jakich możemy się spodziewać
Menu opierające się na ograniczeniu dostarczenia histaminy z pokarmu nie jest zalecane dla osoby zdrowej. Kuracja ma na celu zniwelowanie skutków nietolerancji hormonu, więc należy bardziej do diet leczniczych niż odchudzających. Oczywiście stosując ujemny bilans kaloryczny dla tego jadłospisu może spodziewać się utraty masy ciała, ale w efekcie długofalowym, a nie natychmiastowym. Tymczasem po co marnować czas na układanie posiłków i naukę produktów niedozwolonych, jeżeli nasi specjaliści ułożą wam indywidualny plan dietetyczny, a waszym zadaniem będzie tylko przestrzeganie jego założeń. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan
Czy warto przejść na dietę antyhistaminową?
Dieta antyhistaminowa jest jedynym skutecznym rozwiązaniem u osób zmagających się z nietolerancją tego hormonu. Pozwala na zmniejszenie uciążliwych objawów, jakie temu towarzyszą. Dieta bazuje na nisko przetworzonych produktach i pomimo wielu niedozwolonych produktów wciąż jest w pełni zbilansowana i dostarcza organizmowi niezbędnych do życia substancji odżywczych. Jej stosowanie jest zalecane wyłącznie po zrobieniu odpowiednich badań potwierdzających uczulenie na histaminę i na zlecenie lekarza.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.