Dieta bez laktozy to specjalistyczny system żywieniowy dedykowany osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy i nie tylko. Dieta ta charakteryzuje się ograniczeniem produktów mlecznych i nabiału bogatego w disacharyd – laktozę. Dieta bezlaktozowa jest metodoą terapii żywieniowej, która przyczynia się do regeneracji działania przewodu pokarmowego oraz łagodzenia objawów związanych z poszczególnymi przypadłościami metabolicznymi.
Dieta bez laktozy – definicja i charakterystyka
Dieta bez laktozy to ściśle określony system dietetyczny, który polega na eliminacji z diety źródeł spożywczych bogatych w cukier mleczny – laktozę. Dieta ta jest dedykowana osobom, które cierpią na nietolerancję laktozy, czyli genetyczną przypadłość polegającą na zbyt małej produkcji enzymu laktazy, która odpowiada za rozkład laktozy na glukozę i galaktozę.
Objawy nietolerancji laktozy i rozwiązanie
W wyniku zbyt dużej ilości laktozy w przewodzie pokarmowym (osoby cierpiącej na nietolerancję laktozy), następuje nadmierna produkcja gazów, które wywołują nacisk na ściany jelita, powodując wzdęcia i dyskomfort. Obecność tych gazów negatywnie wpływa na ruchy perystaltyczne jelit. Często osoby z nietolerancją laktozy cierpią na biegunki. Stąd też metodą terapeutyczną w tym przypadku jest eliminacja produktów bogatych w laktozę.
Alternatywą dla tych osób jest nabiał bezlaktozowy lub zamienniki roślinne, np. napój owsiany inaczej nazywany mlekiem owsianym.
Kogo jeszcze może dotyczyć problem?
Na nietolerancję laktozy mogą cierpieć również osoby z zespołem jelita drażliwego. Nieprawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego objawia się m.in. zjawiskiem hipolaktazji, czyli niedostatecznej produkcji enzymu laktazy w wyniku obecnego stanu zapalnego w jelitach. Nie bez powodu w oficjalnych zaleceniach instytutu NCEZ ważnym czynnikiem terapeutycznym w protokole FODMAP jest eliminacja produktów z laktozą.
Dieta lub/i enzymy
Osoby, które mimo to chciałyby podejmować próby spożycia produktów bogatych w laktozę, mogą stosować enzymy trawienne z zawartością laktazy, która ułatwi trawienie tego cukru i zmniejszy natężenie objawów charakterystycznych dla nietolerancji laktozy.
Dieta bez laktozy uwzględnia standardową ilość posiłków w trakcie dnia. Zasady ogólne tej diety są bardzo zbliżone do klasycznej diety zbilansowanej. Poleca się spożywanie od 4 do 6 posiłków dziennie w równych odstępach czasu.
Dieta bez laktozy – rozkład makroskładników
W diecie bezlaktozowej nie ma charakterystycznego podziału na proporcje w makroskładnikach żywieniowych. Jest on bardzo podobny do zasad panujących w diecie zbilansowanej.
Pierś z kurczaka najlepiej ugotować na parze. Ewentualnie ugotować w bulionie lub podsmażyć na patelni teflonowej.
Cebulę i brzoskwinie kroimy w kosteczkę.
Cebulę, kurczaka i brzoskwinie mieszamy razem i odkładamy na 1-2 godziny (jeśli mamy czas).
Na krótko przed podaniem mieszamy je z sałatą lodową porwaną na kawałki.
Dodajemy pokruszone orzechy włoskie i otręby.
Zalewamy dressingiem (przepis: musztardę, oliwę, ocet i rozgnieciony czosnek mieszamy w jednym naczyniu).
Chcesz zobaczyć więcej przykładowych posiłków z diety bez laktozy? Znajdziesz je tutaj.
Podsumowanie
Jeśli odpowiada Ci ten model żywieniowy i chciałbyś go wypróbować, nasi dietetycy dopasują go do Twoich potrzeb i celu, żeby przynosił Ci jak najwięcej zdrowia i jak najlepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej lub w przyroście masy mięśniowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.