Na temat tego czy i jakie jeść pieczywo krąży wiele mitów i sprzecznych teorii. W informacyjnym szumie trudno jest nieraz się odnaleźć i wychwycić wartościowe dane. Niezwykle powszechne stały się nieporozumienia związane z nazewnictwem pieczywa i sposobem odróżniania tego bardziej wartościowego od niskojakościowych odpowiedników. I tak oto powstał skrót myślowy, który prowadzi do przekonania, iż chleb żytni to zarazem chleb razowy. Czy jednak takie założenie jest słuszne? Okazuje się, że niestety nie!
Chleb żytni razowy – pożądany składnik diety?
Chleb żytni razowy często przedstawiany jest jako pożarny składnik diety, w tym również tej ukierunkowanej na zmniejszenie nadmiernej masy ciała.
Wśród jego walorów wymieniane są najczęściej następujące cechy:
wysoka zawartość błonnika,
obfitość witamin i składników mineralnych,
pozytywny wpływ na prace przewodu pokarmowego,
niski indeks glikemiczny i regulacja glikemii,
zmniejszenie łaknienia,
i kilka innych.
Faktycznie przyznać trzeba, ze chleb żytni razowy jest rozwiązaniem niewspółmiernie lepszym, niż zwykłe, białe pieczywo takie jak choćby popularna kajzerka. Związane jest to zarówno z pochodzeniem samej mąki jak i jej przemiałem. Z jednej strony bowiem ziarno żyta zawiera wiele pożądanych składników, a z drugiej strony nie są one usuwane wraz z okrywą nasienną podczas przetwarzania technologicznego. Mąka razowa to taka, która została tylko raz, grubo zmielona.
„Żytni” nie oznacza „razowy”
Chociaż nierzadko zdarza się, że dostępny w sklepie chleb „żytni” jest opisany także jako „razowy”, to nie oznacza to, iż terminy te są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Może się bowiem zdarzyć tak chleb „żytni” otrzymany zostanie mąki oczyszczonej, a także – żytniej. Wtedy nie będzie to oczywiście chleb razowy, pomimo tego, że nie przestanie być przecież „żytni”. Analogicznie w sklepach znaleźć można również mąkę razową pszenną oraz wyroby piekarskie z niej otrzymane. Tak więc jest możliwość zakupienia chleba razowego – który żytni nie będzie.
Podsumowanie
Reasumując można powiedzieć, iż chociaż chleb żytni może być zarazem razowy, to nie jest to regułą. Pieczywo żytnie może zostać bowiem otrzymane z maki oczyszczonej, podobnie jak mąka razowa – nie koniecznie musi być mąką żytnią. Warto dodać, iż oczywiście lepiej jest sięgać po pieczywo razowe niż otrzymane z rafinowanej mąki, by takie znaleźć – trzeba uważnie lustrować etykiety zwracając uwagę nie tylko na nazwy ale także skład surowcowy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.