Osoby podejmujące duży wysiłek w celu osiągnięcia określonych walorów swojej sylwetki, wymagają indywidualnego podejścia żywieniowego. Ze względu na duże obciążenia treningowe i duże wymagania regeneracyjne dieta tych osób powinna uwzględniać ściśle określony zestaw kalorii oraz makroskładników. Dietą, która idealnie pasuje dla takich osób, jest tzw. dieta kulturystyczna.
Dieta dla kulturysty – definicja i charakterystyka
Dieta kulturystyczna nie ma swojej bezpośredniej definicji, ponieważ jej konstrukcja silnie bazuje na zasadach diety zbilansowanej. Zmienną w tym przypadku są głównie ilości poszczególnych makroskładników żywieniowych.
Więcej kalorii
Dieta dla kulturysty powinna przede wszystkim zawierać więcej kalorii niż w przypadku osoby mało trenującej lub nietrenującej.
Więcej białka
Ważnym makroskładnikiem w przypadku kulturystów jest białko. Jest to makroskładnik, który stanowi budulec dla praktycznie wszystkich tkanek organizmu, jednak w tym konkretnym przypadku jest to składnik rozbudowujący masę mięśniową.
Węglowodany - paliwo dla mięśni
Drugim elementem silnie wpływającym na kształtowanie sylwetki są węglowodany. W diecie dla kulturysty ważne jest realizowane założeń treningowych, poprzez odpowiednio zbudowaną periodyzację. Do zrealizowania założeń takiego planu potrzebne jest źródło energii do pracy mięśni. Węglowodany stanowią najskuteczniejsze paliwo stosowane w celu rozwoju siły mięśniowej i masy mięśniowej.
Niezbędne zdrowe tłuszcze
Elementem wspomagającym są tłuszcze. Odpowiadają one za zwiększenie smakowitości posiłków, które charakteryzują się dużymi porcjami. Element tłuszczowy ułatwi ich przełykanie i pozwoli w pewnym zakresie na stabilizację stanów zapalnych w organizmie. Żeby tak się stało, trzeba oczywiście dostarczać prozdrowotnych kwasów tłuszczowych, w tym przypadku świetnie sprawdzą się te z rodziny Omega-3.
Regularność i systematyka
Dieta dla kulturysty jest systemem żywieniowym, w którym należy spożywać regularne porcje jedzenia w celu stopniowego zwiększania objętości ścian żołądka, stąd też optymalnym rozwiązaniem będzie spożywanie ok. 5-6 posiłków w trakcie dnia.
Dieta dla kulturysty – rozkład makroskładników
Niestety standardowy podział procentowy makroskładników w tym przypadku może być nieprzydatny. Najlepiej sprawdzi się określenie danego makroskładnika na kg masy ciała. W celu budowania masy mięśniowej należy obliczyć swoje CPM, czyli całkowitą przemianę materii, którą dalej powiększa się o 15-20%.
Następnie należy odnieść się do następujących wartości makroskładników:
białko: 1,8-2,5 g/kg masy ciała,
tłuszcze: 1-1,5 g/kg masy ciała,
węglowodany: 5-10 g/kg masy ciała.
Dieta dla kulturysty – przykładowy dzień jadłospisu
Pierś kroimy w kawałki i mielimy przy pomocy blendera (ewentualnie dajemy do zmielenia w sklepie).
Dodajemy do mięsa białko jaja i oliwę.
Doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem, czosnkiem i otrębami.
Formujemy kotlet.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec przez około 30-40 minut. W połowie pieczenia odwrócić kotlety na drugą stronę. Można również usmażyć na patelni teflonowej bez dodatku tłuszczu.
Do jogurtu naturalnego dodajemy koperek , czosnek, sól i pieprz. Wszytko mieszamy.
Podajemy z ugotowanym ryżem w towarzystwie ugotowanych warzyw.
Podwieczorek – Twaróg ze szczypiorkiem, jogurtem naturalnym i warzywami
Lista składników:
jogurt naturalny 2%,
twaróg półtłusty,
rzodkiewka,
szczypiorek.
Sposób przygotowania:
Twaróg rozgnieść widelcem.
Dodać jogurt naturalny i pokrojony drobno szczypiorek.
Całość wymieszać i przyprawić pieprzem.
Kolacja – Kanapka z wędzonym indykiem oraz koktajl z banana
Lista składników:
bułka grahamka,
pomior,
banan,
orzechy włoskie,
odżywka białkowa,
filet z indyka (wędzony).
Sposób przygotowania:
Pieczywo obkładamy mięsem z indyka oraz pomidorem.
Miksujemy banana i odżywkę białkową z wodą.
Dodatkowo spożywamy orzechy.
Chcesz zobaczyć więcej przykładowych posiłków z diety zbilansowanej? Znajdziesz je tutaj.
Podsumowanie
Jeśli odpowiada Ci ten model żywieniowy i chciałbyś go wypróbować, nasi dietetycy dopasują go do Twoich potrzeb i celu, żeby przynosił Ci jak najwięcej zdrowia i jak najlepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej lub w przyroście masy mięśniowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.