Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta eliminacyjna – zasady, efekty, jadłospis

Dieta eliminacyjna – zasady, efekty, jadłospis
Dieta eliminacyjna należy do diet leczniczych, dlatego nie jest przeznaczona dla każdej osoby. Jej głównym celem jest zredukowanie objawów bądź doprowadzenie do całkowitego ustąpienia alergii pokarmowej. Jeżeli borykasz się z takimi przypadłościami, być może ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Na czym polega dieta eliminacyjna?

Główną ideą diety eliminacyjnej jest poprawa jakości życia i zdrowia osoby borykającej się z przypadłościami, które wynikają z nietolerancji pokarmowej. Produkty, które szkodzą poszczególnym organizmom, powinny zostać wykluczone z diety, a następnie zastąpione takimi, które są bezpieczne i mają zbliżoną wartość odżywczą. Pozostałe zasady są kwestią mocno indywidualną i bardziej zróżnicowaną w zależności, jaki problem zdrowotny dotyka poszczególną osobę. W przypadku wystąpienia alergii produkty zostają wykluczone na 2-3 lata, a po upływie tego czasu powtarza się badanie w celu zweryfikowania czy nadal występuje uczulenie. Czasami bywa tak, że niektóre alergie utrzymują się przez całe życie. Występujące nietolerancje IgG-zależne są mniej radykalne - alergeny ogranicza się na maksymalnie rok, po upływie tego czasu zazwyczaj nietolerancja całkowicie mija. W przypadku diet, które ograniczają spożycie laktozy (raczej rzadziej spotyka się całkowite wykluczenie), ich czas trwania jest zależny od stopnia nietolerancji. Zdarzają się sytuacje, w których trwa to kilka miesięcy, jednak bywa i tak, kiedy stopniowo należy ograniczać laktozę w ciągu życia. Natomiast w przypadku celiakii dieta bezglutenowa musi być stosowana przez całe życie i niestety nie można robić odstępstw, gdyż może doprowadzić do poważnych skutków, a ponowne ustabilizowanie organizmu jest procesem długotrwałym.

Dieta eliminacyjna - zasady

Zasady diety eliminacyjnej

Pozornie wydaje się, że w schemacie leczenia dietetycznego osób chorych na nietolerancję, czy całkowitą alergię nie występują istotne różnic, a pacjentów można leczyć podobnie. Niestety nie ma niczego bardziej mylnego. Sposób, w jaki będzie realizowana dieta eliminacyjna, zależy od problemów, z jakimi boryka się osoba. Ponadto, długość trwania i konsekwencje odstępstwa od diety będą kwestią różniącą.  

Częstym problemem są alergie pokarmowe. Zazwyczaj ujawniają się w okresie dzieciństwa i utrzymują się kilka lat bądź całe życie. Dolegliwości objawiają się przez szybką reakcję uczuleniową po spożyciu pokarmu, na które organizm reaguje alergią. Ujawnia się to przez problemy żołądkowo-jelitowe, wysypki, problemy z oddychaniem, a niekiedy dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Taką alergię pokarmową można sprawdzić poprzez wykonanie testu alergicznego w laboratorium poprzez zmierzenie przeciwciał IgE we krwi. 

Kolejnym problemem z żywnością to celiakia, która jest poważną chorobą o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. W takiej sytuacji spożycie glutenu to nie tylko dolegliwości ze strony organizmu, ale w przypadku niezastosowania diety eliminacyjnej może doprowadzić to do znacznego niedożywienia i zaburzenia niemal całego organizmu. Chorobę tę potwierdza się badaniem genetycznym, pomiaru przeciwciał i gastroskopii. 

Jednak do najbardziej powszechnych nietolerancji jest nietolerancja laktozy, która wymaga zastosowania diety eliminacyjnej. Dolegliwości objawiają po spożyciu posiłków z laktozą w ciągu dwóch godzin w postaci nudności, przelewania w jelitach i silnych biegunek. Taką nietolerancję diagnozuje się badaniem genu LTC.

Występują nietolerancje IgG-zależne, które są bardzo zbliżone do alergii, jednak to zaburzenie przejściowe. Objawy potrafią występować nawet z kilkudniowym opóźnieniem i nie stanowią one zagrożenia dla życia i zdrowia. Zdiagnozować to można poprzez pomiar przeciwciał IgG w testach na nietolerancje pokarmowe.

Dieta eliminacyjna - przykładowe posiłki

Jadłospis w diecie powinien zostać ułożony dla każdego indywidualnie po uprzednim wykonaniu badań na alergie pokarmowe, celiakia i nietolerancja. Niestety w przypadku takich przypadłości stosowanie ogólnopowszechnych planów dietetycznych może okazać się bezskuteczne i bezcelowe, gdyż mogą one zawierać w większości produkty, które będą nam szkodzić. 

Dieta eliminacyjna - wady i zalety 

Dieta eliminacyjna należy do kuracji leczniczych. W poniższej tabeli zestawiono bilans wad i zalet dla tej metody leczenia niepożądanych dolegliwości związanych z alergią i nietolerancją pokarmową.
 

Wady

Zalety

koszty badań

zniwelowanie dolegliwości związanych z alergią bądź nietolerancją

zrezygnowanie z pokarmów na które jesteśmy uczuleni, nawet jeśli są one ulubionymi

poprawa samopoczucia

indywidualny plan dietetyczny dostosowany do potrzeb organizmu

dieta zdrowotna ale przy odpowiednim deficycie również można schudnąć

Zainteresowała Cię ta dieta? Powiadom nas w komentarzu!

Dieta eliminacyjna - efekty jakich możemy się spodziewać

Dieta eliminacyjna należy głównie do diet leczniczych. Ma ona na celu zniwelowanie dolegliwości, jakie wynikają z alergii pokarmowych bądź ich nietolerancji. Jednakże, przy odpowiednim deficycie kalorycznym redukcja masy ciała jest jak najbardziej możliwa. To, ile możemy zredukować nadprogramowych kilogramów, jest kwestią indywidualną zależną od wielu czynników takich jak styl życia, rodzaj pracy i aktywności fizycznej. 

Sama wiedza odnośnie do nietolerancji i alergii pokarmowych to za mało, żeby  samodzielnie skomponować odpowiedni plan odżywiania na podstawie zapotrzebowania i wartości odżywczych niezbędnych dla naszego organizmu. Nasi specjaliści bez problemu ułożą dla was indywidualny plan żywieniowy z uwzględnieniem pokarmów, na które występują alergie i nietolerancja. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan 

Czy warto przejść na dietę eliminacyjna?

Odpowiedź w tym przypadku jest bardzo prosta. Jeżeli zmagamy się z wszelkimi dolegliwościami, które utrudniają nam normalne funkcjonowanie będących skutkiem alergii lub nietolerancji pokarmów, to jak najbardziej powinniśmy wdrożyć taką dietę eliminacyjną. Jej głównym założeniem jest poprawa samopoczucia, a w przypadku nietolerancji glutenu poprawy ogólnego zdrowia, gdyż celiakia jest chorobą, która może doprowadzić do niedożywienia i zaburzenia całego organizmu. Choć na początek może wydawać się to trudne, to jednak nasze ciało jest w stanie się do wszystkiego przyzwyczaić. Alergie pokarmowe po wykluczeniu produktów, które wywołują nietolerancję, sprawdza się po 2-3 latach od zastosowania diety eliminacyjnej i jest możliwość wyleczenia problemu, jednak warto mieć na uwadze, że zdarzają się alergie na pokarmy, które będą z nami przez całe nasze życie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.