Dieta IF, czyli inaczej post przerywany to specyficzny rodzaj żywienia, pozwalający na zachowanie bardzo dużej mobilności i stanowiący alternatywę dla osób zabieganych. Ze względu na bardzo dużą uniwersalność w zastosowaniu IF cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników diet i różnych styli żywienia.
Dieta Intermittent Fasting – definicja i charakterystyka
Dieta IF to inaczej post przerywany. Polega on na spożywaniu określonej puli kalorii w określonym czasie nazywanym oknem żywieniowym. Zanim przystąpi się do spożycia posiłków lub posiłku, dokonuje się uprzednio odpowiednio długo trwającego postu żywieniowego.
Post przerywany można podzielić na 2 główne rodzaje. Są nimi post typu TRF oraz post typu ADF.
TRF (Time-Resticted Feeding)
To rodzaj polegający na określeniu dokładnego przedziału czasowego, podczas którego spożywa się określoną ilość kalorii. Jednym z przedstawicieli postu typu TRF jest post 16/8. Liczby te odnoszą się do ilości godzin w trakcie całej doby, gdzie nie spożywa się posiłków oraz ile trwa okno żywieniowe.
W tym przypadku post trwa 16 godzin, a okno żywieniowe zamyka się w przedziale 8 godzin. Przykładowo, gdy pierwszy posiłek zostanie zjedzony ok. godziny 12:00, to okno żywieniowe zamyka się o godzinie 20:00. Oznacza to, że po godzinie 20:00 nie można już spożywać jedzenia. Reszta czasu przeznaczona jest na wspomniany post.
ADF (Alternate-Day Feeding)
Polega on na wymiennym stosowaniu postów trwających 24 godziny w odstępach około 2-3-dniowych. Przykładowo, jeśli założy się post 24-godzinny w poniedziałek, posiłki można spożywać dopiero we wtorek. W środę lub w czwartek powtarza się 24-godzinny post. Istnieją także alternatywne rozwiązania dla postu typu ADF, pozwalające na spożycie niedużej ilości kalorii w trakcie dnia postu.
Duża uniwersalność
Post przerywany charakteryzuje się dużą uniwersalnością w stosowaniu. Można także na własną rękę ustalać, jaki okres czasu przeznaczy się na okno żywieniowe. Dodatkowo posty przerywane charakteryzuje bardzo dowolne podejście do diety. Głównym czynnikiem wpływającym na jego skuteczność jest ilość spożywanych kalorii, która może warunkować albo redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej w przypadku deficytu energetycznego lub budowę masy mięśniowej i kształtowanie sylwetki, jeśli ilość kalorii przewyższa próg tzw. zera kalorycznego.
Post przerywany – efekty praktykowania
Wśród efektów wynikających ze stosowania postu przerywanego wymienić można:
poprawę insulinowrażliwości,
poprawa jakości skóry i jej przydatków,
redukcja masy ciała,
kształtowanie sylwetki,
lepsze samopoczucie,
regulacja parametrów metabolicznych jak lipidogram lub gospodarka węglowodanowa.
Dieta Intermittent Fasting – rozkład makroskładników
Dietę typu Post Przerywany można stosować wedle własnego uznania. Tej zasadzie podlegają także makroskładniki żywieniowe, jednakże warto zadbać o jakość dostarczanych dla organizmu produktów spożywczych oraz racjonalne ilości poszczególnych makroskładników w celu kompleksowego podejścia do zdrowego stylu życia.
Proponowany rozkład makroskładników przedstawia się następująco:
białko: 15-20%,
tłuszcze: 25-35%,
węglowodany: 45-60%.
Dieta Intermittent Fasting – przykładowy dzień jadłospisu
Śniadanie – Czekoladowo-orzechowy bulgur z serkiem wiejskim
Lista składników:
jogurt naturalny 2%,
serek wiejski,
kakao o obniżonej zawartości tłuszczu,
masło orzechowe z nerkowców,
kasza bulgur.
Sposób przygotowania:
Bulgur gotujemy w osolonej wodzie około 6 minut.
Następnie studzimy.
Serek wiejski mieszamy z jogurtem, naturalnym kakao i masłem orzechowym.
Dodajemy opcjonalnie ksylitol w niewielkiej ilości.
Umyte i posiekane warzywa zmieszać z serkiem i przyprawić.
Podawać z chlebem razowym posmarowanym masłem lub skropionym oliwą z oliwek.
Chcesz zobaczyć więcej przykładowych posiłków z diety zbilansowanej? Znajdziesz je tutaj.
Podsumowanie
Jeśli odpowiada Ci ten model żywieniowy i chciałbyś go wypróbować, nasi dietetycy dopasują go do Twoich potrzeb i celu, żeby przynosił Ci jak najwięcej zdrowia i jak najlepsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej lub w przyroście masy mięśniowej.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.