Czy spotkaliście się już do tej pory z dietą makrobiotyczną? Twórca stworzył ją na podstawie starożytnej chińskiej medycyny. Co się z tym wiąże? Jakie są jej zasady?
Na czym polega dieta makrobiotyczna?
Menu diety makrobiotycznej George’a Oshawy opiera się głównie na uprawianych lokalnie ziarnach, zbożach, warzywach i owocach, pozbawionych chemicznych nawozów. Odrzuca proponowane obecnie diety dzisiejszych ekspertów z dziedziny żywienia człowieka. Dieta wymaga komponowania posiłków, bazując na zbilansowanym stosunku właściwości yin i yang. Makrobiotyczny jadłospis polega na przypisywaniu produktom spożywczym pierwiastka yin i yang, z czego yin oznacza produkty zimne (np. słodkie jedzenie, mleko), a yang to pokarmy nazywane gorącymi, jak ostre przyprawy, czerwone mięso. Wspomniane wcześniej produkty należą do skrajnych i spożywane są jak najrzadziej, a najlepiej unikać ich całkowicie. O tym, czy jedzenie należy do yin, czy yang, decyduje wiele czynników m.in. odczyn kwasowości danego pokarmu, jak również miejsce, gdzie wyrósł, na jakim terenie oraz umiejscowienie na roślinie, z której został zebrany (korzeń, owoc ze szczytu drzewa). Istotny jest także kolor, kształt, aromat i konsystencja produktu.
Dieta makrobiotyczna - zasady
Dieta makrobiotyczna opiera się na starożytnej medycynie chińskiej. Tylko co należy przez to rozumieć? Otóż, dozwolone produkty jakie powinniśmy spożywać to te z naturalnego pochodzenia. Kolejnym zaleceniem są produkty, będące podstawą całej diety makriobiotycznej. Należą do nich ziarna zbóż i powinny zawierać 40-55% dziennego zapotrzebowania. Kolejnym istotnym budulcem diety są warzywa i powinny one wynosić 25-35% menu w ciągu dnia. Ponadto ostatnie 5-10% przypada na owoce, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Dozwolone są tłuszcze, ale wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli nie potrafimy zrezygnować z produktów przetworzonych i konserwowanych, takich jak mrożone, barwione sztucznie czy aromatyzowane, zdecydowanie ta kuracja odchudzająca nie jest przeznaczona dla nas. Ponadto, menu wymaga od nas wiele wyrzeczeń m.in niedozwolone jest mięso, jaja, nabiał, cukier, owoce tropikalne, kawa i czarna herbata. Co więcej idea diety makrobiotycznej skupia się na sposobie spożywania posiłków. Należy przeżuwać bardzo wolno i dokładnie. Wszelkie napoje nie są dozwolone w trakcie jedzenia pokarmów, najwcześniej po odczekaniu piętnastu bądź dwudziestu minut, a ostatnie danie powinno wypadać na trzy godziny przed snem.
Dieta makrobiotyczna - przykładowe posiłki
Jadłospis w diecie opiera się głównie na produktach zbożowych. Gramatury posiłków specjalnie nie zostały zawarte, gdyż menu jest ułożone tylko dla przykładu, aby lepiej zobrazować treść artykułu.
Jadłospis - dzień 1
śniadanie: jaglanka z owocami leśnymi
obiad: azjatycki makaron soba z tofu na obiad
kolacja: lody chałwowe
Jadłospis - dzień 2
śniadanie: sałatka z ciecierzycą i dressingiem tahini
obiad: kotlety gryczane z cebulą i kiełkami brokuła
kolacja: placki sezamowe z jabłkiem
Jadłospis - dzień 3
śniadanie: komosa ryżowa ze śliwkami i orzechami
obiad: zupa z soczewicy
kolacja: słupki marchewki i selera naciowego z zielonym pieprzem
Jadłospis - dzień 4
śniadanie: kanapki z chleba razowego z tofu, kiszonym ogórkiem i sałatą
obiad: kasza jęczmienna z cebulą, kapustą białą i pieczarkami
kolacja: placki jaglane z jabłkami
Jadłospis - dzień 5
śniadanie: ciasteczka sezamowe
obiad: kaszotto z kurkami, pestkami dyni i krewetkami
kolacja: pasztet z kaszy gryczanej i orzechami
Jadłospis - dzień 6
śniadanie: jaglanka z owocami leśnymi
obiad: zupa jarzynowa z dynią
kolacja: sałatka z ciecierzycą i dressingiem tahini
Jadłospis - dzień 7
śniadanie: komosa ryżowa ze śliwkami i orzechami
obiad: azjatycki makaron soba z tofu na obiad
kolacja: kapusta czerwona duszona z dynią
Dieta makrobiotyczna - wady i zalety
Dieta makrobiotyczna nie należy do diet zbilansowanych. Wyklucza wiele produktów z jadłospisu. Poniżej skomponowano bilans wad i zalet dla wspomnianej diety.
Wady
Zalety
możliwość niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia - wskutek może doprowadzić do anemii
błonnik zawarty w diecie reguluje pracę układu pokarmowego
cena produktów
oczyszcza organizm z toksyn
monotonność posiłków
Jak Ci się podobają założenia diety makrobiotycznej? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Dieta makrobiotyczna - efekty jakich możemy się spodziewać
Menu diety opiera się głównie na wartościach leczniczych niż odchudzających. Ma ono za zadanie wspomóc pracę układu pokarmowego poprzez spożywanie produktów zawartych w błonnik i oczyścić organizm z toksyn. Nie ma jednoznacznych efektów w kwestii utraty masy ciała. Trzymając się kurczowo zasad diety makrobiotycznej i dodaniu ujemnego bilansu kalorycznego, jak najbardziej waga może się zmniejszyć.
Tymczasem po co tracić czas na sprawdzanie wszelkich wymyślnych diet, skoro możemy skorzystać ze zróżnicowanego, w pełni zbilansowanego planu dietetycznego ułożonego przez naszych dietetyków. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan
Czy warto przejść na dietę makrobiotyczną?
Jadłospis makriobiotyczny nie należy do diet zbilansowanych. Jest ubogi w substancje odżywcze niezbędne dla naszego organizmu. Przy stosowaniu długofalowym niedostarczenie tych wartości skutkować może poważnymi niedoborami pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia - a w następstwie może doprowadzić do anemii. Ponadto, przy takim sposobie odżywiania również może występować uczucie ciągłego zmęczenia bądź ogólnego osłabienia organizmu. Nie istnieje żadne naukowe poparcie sensowności stosowania takiego jadłospisu. Poza tym, że produkty zbożowe zawierają dużo błonnika, nie widać tu innych zalet. Monotonność i cena produktów również nie zachęcają. Na temat diety makriobiotycznej odnaleźć można rzekome pogłoski o skuteczności w leczeniu nowotworów, jednakże należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych podstaw naukowych, aby tak twierdzić.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.