Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta makrobiotyczna – zasady, efekty, jadłospis

Dieta makrobiotyczna – zasady, efekty, jadłospis
Czy spotkaliście się już do tej pory z dietą makrobiotyczną? Twórca stworzył ją na podstawie starożytnej chińskiej medycyny. Co się z tym wiąże? Jakie są jej zasady?

Na czym polega dieta makrobiotyczna?

Menu diety makrobiotycznej George’a Oshawy opiera się głównie na uprawianych lokalnie ziarnach, zbożach, warzywach i owocach, pozbawionych chemicznych nawozów. Odrzuca proponowane obecnie diety dzisiejszych ekspertów z dziedziny żywienia człowieka. Dieta wymaga komponowania posiłków, bazując na zbilansowanym stosunku właściwości yin i yang. Makrobiotyczny jadłospis polega na przypisywaniu produktom spożywczym pierwiastka yin i yang, z czego yin oznacza produkty zimne (np. słodkie jedzenie, mleko), a yang to pokarmy nazywane gorącymi, jak ostre przyprawy, czerwone mięso. Wspomniane wcześniej produkty należą do skrajnych i spożywane są jak najrzadziej, a najlepiej unikać ich całkowicie. O tym, czy jedzenie należy do yin, czy yang, decyduje wiele czynników m.in. odczyn kwasowości danego pokarmu, jak również miejsce, gdzie wyrósł, na jakim terenie oraz umiejscowienie na roślinie, z której został zebrany (korzeń, owoc ze szczytu drzewa). Istotny jest także kolor, kształt, aromat i konsystencja produktu. 

Dieta makrobiotyczna - zasady

Zasady diety makrobiotycznejDieta makrobiotyczna opiera się na starożytnej medycynie chińskiej. Tylko co należy przez to rozumieć? Otóż, dozwolone produkty jakie powinniśmy spożywać to te z naturalnego pochodzenia. Kolejnym zaleceniem są produkty, będące podstawą całej diety makriobiotycznej. Należą do nich ziarna zbóż i powinny zawierać 40-55% dziennego zapotrzebowania. Kolejnym istotnym budulcem diety są warzywa i powinny one wynosić 25-35% menu w ciągu dnia. Ponadto ostatnie 5-10% przypada na owoce, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Dozwolone są tłuszcze, ale wyłącznie pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli nie potrafimy zrezygnować z produktów przetworzonych i konserwowanych, takich jak mrożone, barwione sztucznie czy aromatyzowane, zdecydowanie ta kuracja odchudzająca nie jest przeznaczona dla nas. Ponadto, menu wymaga od nas wiele wyrzeczeń m.in niedozwolone jest mięso, jaja, nabiał, cukier, owoce tropikalne, kawa i czarna herbata. Co więcej idea diety makrobiotycznej skupia się na sposobie spożywania posiłków. Należy przeżuwać bardzo wolno i dokładnie. Wszelkie napoje nie są dozwolone w trakcie jedzenia pokarmów, najwcześniej po odczekaniu piętnastu bądź dwudziestu minut, a ostatnie danie powinno wypadać na trzy godziny przed snem.

Dieta makrobiotyczna - przykładowe posiłki

Jadłospis w diecie opiera się głównie na produktach zbożowych. Gramatury posiłków specjalnie nie zostały zawarte, gdyż menu jest ułożone tylko dla przykładu, aby lepiej zobrazować treść artykułu.

Jadłospis - dzień 1

 • śniadanie: jaglanka z owocami leśnymi
 • obiad: azjatycki makaron soba z tofu na obiad
 • kolacja: lody chałwowe

Jadłospis - dzień 2

 • śniadanie: sałatka z ciecierzycą i dressingiem tahini
 • obiad: kotlety gryczane z cebulą i kiełkami brokuła
 • kolacja: placki sezamowe z jabłkiem

Jadłospis - dzień 3

 • śniadanie: komosa ryżowa ze śliwkami i orzechami
 • obiad: zupa z soczewicy
 • kolacja: słupki marchewki i selera naciowego z zielonym pieprzem

Jadłospis - dzień 4

 • śniadanie: kanapki z chleba razowego z tofu, kiszonym ogórkiem i sałatą
 • obiad: kasza jęczmienna z cebulą, kapustą białą i pieczarkami
 • kolacja: placki jaglane z jabłkami

Jadłospis - dzień 5

 • śniadanie: ciasteczka sezamowe
 • obiad: kaszotto z kurkami, pestkami dyni i krewetkami
 • kolacja: pasztet z kaszy gryczanej i orzechami

Jadłospis - dzień 6

 • śniadanie: jaglanka z owocami leśnymi
 • obiad: zupa jarzynowa z dynią
 • kolacja: sałatka z ciecierzycą i dressingiem tahini

Jadłospis - dzień 7

 • śniadanie: komosa ryżowa ze śliwkami i orzechami
 • obiad: azjatycki makaron soba z tofu na obiad
 • kolacja: kapusta czerwona duszona z dynią

Dieta makrobiotyczna - wady i zalety 

Dieta makrobiotyczna nie należy do diet zbilansowanych. Wyklucza wiele produktów z jadłospisu. Poniżej skomponowano bilans wad i zalet dla wspomnianej diety.
 

Wady

Zalety

możliwość niedoboru pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia - wskutek może doprowadzić do anemii

 

błonnik zawarty w diecie reguluje pracę układu pokarmowego

cena produktów

oczyszcza organizm z toksyn

monotonność posiłków

 

Jak Ci się podobają założenia diety makrobiotycznej? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Dieta makrobiotyczna - efekty jakich możemy się spodziewać

Menu diety opiera się głównie na wartościach leczniczych niż odchudzających. Ma ono za zadanie wspomóc pracę układu pokarmowego poprzez spożywanie produktów zawartych w błonnik i oczyścić organizm z toksyn. Nie ma jednoznacznych efektów w kwestii utraty masy ciała. Trzymając się kurczowo zasad diety makrobiotycznej i dodaniu ujemnego bilansu kalorycznego, jak najbardziej waga może się zmniejszyć. 

Tymczasem po co tracić czas na sprawdzanie wszelkich wymyślnych diet, skoro możemy skorzystać ze zróżnicowanego, w pełni zbilansowanego planu dietetycznego ułożonego przez naszych dietetyków. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan 

Czy warto przejść na dietę makrobiotyczną?

Jadłospis makriobiotyczny nie należy do diet zbilansowanych. Jest ubogi w substancje odżywcze niezbędne dla naszego organizmu. Przy stosowaniu długofalowym niedostarczenie tych wartości skutkować może poważnymi niedoborami pełnowartościowego białka, witaminy B12, żelaza i wapnia - a w następstwie może doprowadzić do anemii. Ponadto, przy takim sposobie odżywiania również może występować uczucie ciągłego zmęczenia bądź ogólnego osłabienia organizmu. Nie istnieje żadne naukowe poparcie sensowności stosowania takiego jadłospisu. Poza tym, że produkty zbożowe zawierają dużo błonnika, nie widać tu innych zalet. Monotonność i cena produktów również nie zachęcają. Na temat diety makriobiotycznej odnaleźć można rzekome pogłoski o skuteczności w leczeniu nowotworów, jednakże należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych podstaw naukowych, aby tak twierdzić. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.