Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta ryżowa – zasady, efekty, jadłospis

Dieta ryżowa – zasady, efekty, jadłospis
Wiele osób poszukuje diety, która najlepiej, żeby trwała jak najkrócej i przynosiła jak największe efekty. Z propozycją przychodzi dieta ryżowa, która obiecuje ubytek masy ciała nawet do 3 kg po pierwszym tygodniu od jej zastosowania. Pytanie tylko gdzie jest haczyk?

Na czym polega dieta ryżowa?

Dieta ryżowa należy do kuracji odchudzających, które wymagają sporej restrykcji i wykluczeniu wielu produktów z jadłospisu. Jak sama nazwa wskazuje, bazuje ona głównie na ryżu, który ma za zadanie pozostawiać uczucie sytości, aby łatwiej było wytrwać kurację. Cały okres jej trwania obejmuje 4 tygodnie. Dieta zaliczana jest do tych oczyszczających i odchudzających. Twórcą wspomnianej kuracji jest Walter Kempner, którą opracował w roku 1934 jako sposób leczenia nadciśnienia tętniczego, przed pojawieniem się leków hipotensyjnych. Pierwotnie jadłospis obejmował 2000 kcal, jednakże dieta doczekała się wielu modyfikacji i obecnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne zostało obcięte do 1000 kcal. 

Dieta ryżowa – zasady

Zasady diety ryżowejDieta ryżowa posiada swoje dwie wersje wykonania, pierwsza z nich obejmuje okres 3 dni i pełni funkcję głównie oczyszczającej a jedynym dozwolonym produktem jest ryż brązowy, natomiast już druga wersja powinna zostać zastosowana na okres całych 4 tygodni. Ponadto, w trakcie miesięcznego stosowania diety dozwolone są, poza ryżem białym i brązowym, produkty takie jak chude gotowane mięso (najlepiej drobiowe), ryby, owoce i warzywa oraz orzechy. W ograniczonej ilości można spożywać również kefiry i jogurty naturalne. Cała reszta pokarmów jest zakazana w trakcie stosowania kuracji. Mocny nacisk kładzie się na nawodnienie organizmu napojami niskokalorycznymi, różnymi naparami ziołowymi czy herbatami.

Dieta ryżowa – przykładowe posiłki

Jadłospis w diecie stosowany jest na okres trzech dni bądź czterech tygodni. W powyższym artykule zostały zawarte produkty dozwolone i należy pamiętać, aby nie przekraczać dziennie 1000 kcal. Poniższe menu jest wyłącznie sugestią, dlatego też gramatura posiłków nie została zawarta celowo. 

Jadłospis – dzień 1

  • śniadanie: ryż biały z jogurtem naturalnym, kiwi i płatkami migdałów
  • obiad: gotowana pierś kurczaka z brązowym ryżem i ogórkiem zielonym
  • kolacja: ryż brązowy zapiekany z jabłkiem i cynamonem

Jadłospis – dzień 2

  • śniadanie: ryż biały z kefirem i malinami
  • obiad: gotowana pierś indyka z ryżem brązowym i szparagami
  • kolacja: ryż brązowy z ogórkiem i pomidorem w occie jabłkowym

Jadłospis – dzień 3

  • śniadanie: ryż brązowy z jabłkiem, orzechami laskowymi i cynamonem
  • obiad: ryż biały curry z jogurtem naturalnym, fasolką szparagową i brokułem
  • kolacja: ryż brązowy z jogurtem naturalnym, czerwoną papryką, pomidorem i ziołami prowansalskimi

Jadłospis – dzień 4

  • śniadanie: sałatka z tuńczyka, ryżu, pomidora, czerwonej papryki i słonecznika
  • obiad: dorsz gotowany na parze z brązowym ryżem i szparagami
  • kolacja: ryż z jabłkiem, jogurtem naturalnym i cynamonem

Jadłospis – dzień 5

  • śniadanie: pieczywo razowe z sałatą, pomidorem i gotowaną piersią z kurczaka
  • obiad: kotlety z soczewicy z brązowym ryżem 
  • kolacja: ryż z jajkiem doprawiony oliwą z oliwek

Jadłospis – dzień 6

  • śniadanie: ryż gotowany na mleku z otrębami gryczanymi, jabłkiem i kardamonem
  • obiad: mizeria z jogurtu naturalnego z cieciorką i ryżem brązowym
  • kolacja: ryż z serkiem wiejskim, pomidorkami koktajlowymi i szczypiorkiem

Jadłospis – dzień 7

  • śniadanie: pieczywo razowe z jajecznicą ze szczypiorkiem 
  • obiad: szczawiowa z jajkiem, ryżem i piersią kurczaka
  • kolacja: zapiekany ryż z jabłkiem i cynamonem

Dieta ryżowa – wady i zalety

Kuracja odchudzająca bazująca na samym ryżu nie należy w świecie fitnessu do polecanych. W poniższej tabeli zestawiono argumenty mówiące za tym, aby ostatecznie nie decydować się na jej zastosowanie.
 

Wady

Zalety

zbyt niska podaż energetyczna

BRAK - głodzenie nie jest żadną dobrą alternatywą dla organizmu

mogą występować ogólne rozdrażnienie i złe samopoczucie

 

nasilające się migreny

 

omdlenia

 

efekt jo-jo po zakończeniu kuracji

 

monotonne posiłki

 

niedobór witamin i minerałów

 

Co sądzisz o diecie ryżowej? Daj nam znać!

Dieta ryżowa – efekty jakich możemy się spodziewać

Stosując dietę ryżową, przewidywana jest utrata nawet do 3 kg po pierwszym tygodniu, natomiast przechodząc przez całą kurację, która obejmuje 4 tygodnie, utratę masy ciała szacuje się na ok. 10 kg. Pośpiech w przypadku odchudzania tak naprawdę nie jest wskazany, gdyż wiąże się z tym nie tylko pogorszenie stanu zdrowia, ale i samą jakością sylwetki. Szybkie zredukowanie nadprogramowych kilogramów to nie tylko spalenie tkanki tłuszczowej, ale i mięśniowej, w wyniku której skóra zaczyna obwisać na brzuchu i innych częściach ciała. 

Droga do upragnionej sylwetki nie powinna nigdy być kosztem naszego zdrowia, dlatego też, zamiast szukać szybkich rozwiązań z sytuacji zaufajcie naszym specjalistką, którzy w oparciu o indywidualne preferencje podopiecznego ułożą dla Was w pełni zbilansowany plan dietetyczny. Zapoznaj się z ofertą pod tym adresem: https://potreningu.pl/plan 

Czy warto przejść na dietę ryżowa?

Proces odchudzania jest procesem długofalowym. Dla przykładu modelki fitness latami dążą do upragnionego celu, dlatego też nie ma co się dziwić, że po miesiącu diety niewiele w naszym organizmie się zmienia. W trosce o własne zdrowie, a czasami nawet życie, nie warto wybierać drogi tzw. na skróty. Z dietami, które praktycznie głodzą ludzki organizm, często bywa tak, że po ich zakończeniu spalona tkanka tłuszczowa wraca w zawrotnym tempie, uzyskując znienawidzony efekt jo-jo. Co więcej, większość tego typu diet w większości wiąże się z niepowodzeniem, chociażby ze względu na fakt, że przy takich monodietach trudno jest wytrwać do samego końca. Ponadto, nie uczą one zdrowych nawyków żywieniowych, tym samym po zakończeniu “głodówki” zawsze te kilogramy będą wracać jak bumerang.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.