Robiąc zakupy spożywcze często wybieramy produkty kierując się hasłem marketingowym zawartym na ich opakowaniu. Niestety hasła w stylu „sok 100%" czy „chleb pełnoziarnisty" nie zawsze odzwierciedlają faktyczny skład produktu. Chcąc uchronić się przed zakupem niezdrowej, przetworzonej żywności, powinniśmy dokładniej czytać informacje znajdujące na produktach.
Jak czytać etykiety i na co zwracać uwagę?
Zrozumienie zawartości kupowanej żywności jest kluczem do zaopatrzenia się w pełnowartościowe produkty. Najważniejsze i najbardziej wiarRygodne informacje na etykiecie można znaleźć w tabeli wartości odżywczych i liście składników z tyłu opakowania.
Oto najważniejsze informacje...
Wielkość porcji
Po pierwsze sprawdź, ile porcji zawiera opakowanie. Warto pamiętać, że wartość odżywcza produktu zwykle podawana jest dla jednej porcji lub 100 g produktu, a nie dla całego opakowania.
Wartość energetyczna
Jak wyżej, ilość kalorii podawana jest dla jednej porcji lub na 100 g produktu. Jeżeli próbujesz schudnąć, najistotniejsze jest śledzenie poziomu spożywanych kalorii.
Tłuszcze
Tłuszcze trans (nienasycone kwasy)
Pragnąc utrzymać zdrową, pełnowartościową dietę, najlepiej całkowicie omijać produkty, które zawierają tłuszcze trans.
Węglowodany i cukier
Zawsze uważnie patrz na zawartość cukrów prostych i to właśnie ich unikaj. Często całkowita zawartość węglowodanów podana na etykiecie obejmuje: cukier, węglowodany złożone i błonnik, które mogą mieć wpływ na poziom glukozy we krwi. Czasami dodatkowe informacje o dodanych cukrach opisane są pod tabelą.
Sól
Warto wybierać produkty zawierając minimalne ilości sodu. Dzienna porcja sodu nie powinna przekraczać 2,5 g ( jest to ilość wynikająca ze spożycia około 5 g soli kuchennej)
Mikroelementy
Pod informacjami o makroskładnikach odżywczych znajdują się dane o mikroelementach (witaminach i minerałach) wraz z procentem dziennej wartości. Pamiętaj, że % dziennego spożycia obliczany jest według ogólnej wartości spożycia przeciętnej osoby dorosłej.
Lista składników
Składniki produktu wymienione są w kolejności od największej do najmniejszej. Żywność, zawierająca długą listę składników, jest często wysokoprzetworzona i niekoniecznie zdrowa.
Podsumowanie
Robiąc zakupy staraj się dokładnie przeglądać listę składników oraz tabele wartości odżywczej produktów, które trafiają do Twojego koszyka. Staraj się porównywać produkty patrząc na ich skład i wartości odżywcze. Marketingowe hasła umieszczone na przodzie opakowania z pewnością nie są tymi najistotniejszymi.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.