Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak czytać etykiety żywności?

Jak czytać etykiety żywności?
Robiąc zakupy spożywcze często wybieramy produkty kierując się hasłem marketingowym zawartym na ich opakowaniu. Niestety hasła w stylu „sok 100%" czy „chleb pełnoziarnisty" nie zawsze odzwierciedlają faktyczny skład produktu. Chcąc uchronić się przed zakupem niezdrowej, przetworzonej żywności, powinniśmy dokładniej czytać informacje znajdujące na produktach.

Jak czytać etykiety i na co zwracać uwagę?

Zrozumienie zawartości kupowanej żywności jest kluczem do zaopatrzenia się w pełnowartościowe produkty. Najważniejsze i najbardziej wiarRygodne informacje na etykiecie można znaleźć w tabeli wartości odżywczych i liście składników z tyłu opakowania. 

Oto najważniejsze informacje...

Wielkość porcji

Po pierwsze sprawdź, ile porcji zawiera opakowanie. Warto pamiętać, że wartość odżywcza produktu zwykle podawana jest dla jednej porcji lub 100 g produktu, a nie dla całego opakowania.

Wartość energetyczna

Jak wyżej, ilość kalorii podawana jest dla jednej porcji lub na 100 g produktu. Jeżeli próbujesz schudnąć, najistotniejsze jest śledzenie poziomu spożywanych kalorii.

Tłuszcze

Tłuszcze trans (nienasycone kwasy)

Pragnąc utrzymać zdrową, pełnowartościową dietę, najlepiej całkowicie omijać produkty, które zawierają tłuszcze trans.

Węglowodany i cukier

Zawsze uważnie patrz na zawartość cukrów prostych i to właśnie ich unikaj. Często całkowita zawartość węglowodanów podana na etykiecie obejmuje: cukier, węglowodany złożone i błonnik, które mogą mieć wpływ na poziom glukozy we krwi. Czasami dodatkowe informacje o dodanych cukrach opisane są pod tabelą.

Sól

Warto wybierać produkty zawierając minimalne ilości sodu. Dzienna porcja sodu nie powinna przekraczać 2,5 g ( jest to ilość wynikająca ze spożycia około 5 g soli kuchennej)

Mikroelementy

Pod informacjami o makroskładnikach odżywczych znajdują się dane o mikroelementach (witaminach i minerałach) wraz z procentem dziennej wartości. Pamiętaj, że % dziennego spożycia obliczany jest według ogólnej wartości spożycia przeciętnej osoby dorosłej.

Lista składników

Składniki produktu wymienione są w kolejności od największej do najmniejszej. Żywność, zawierająca długą listę składników, jest często wysokoprzetworzona i niekoniecznie zdrowa.

Podsumowanie

Robiąc zakupy staraj się dokładnie przeglądać listę składników oraz tabele wartości odżywczej produktów, które trafiają do Twojego koszyka. Staraj się porównywać produkty patrząc na ich skład i wartości odżywcze. Marketingowe hasła umieszczone na przodzie opakowania z pewnością nie są tymi najistotniejszymi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.