Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak kiepska dieta wpływa na wygląd, zdrowie i samopoczucie

Jak kiepska dieta wpływa na wygląd, zdrowie i samopoczucie
Rezygnacja z mocno przetworzonych produktów żywnościowych może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, których dotychczasowy jadłospis opierał się na niskojakościowych pokarmach takich jak dania serwowane w barach szybkiej obsługi oraz na słodyczach i wyrobach z białej mąki. Pomimo, iż tego typu produkty żywnościowe posiadają pewne „zalety” – bywają smaczne i nie wymagają długiego przygotowywania, to spożywanie ich nie jest obojętne dla zdrowia i samopoczucia. I nie chodzi tutaj tylko przyrost tkanki tłuszczowej, ale szereg innych negatywnych konsekwencji.

Komfort pracy układu pokarmowego

Niestrawność, zgaga, wzdęcia, uczucie ciężkości, zaparcia to typowe przypadłości, z którymi zmagają się wielbiciele fast foodów, słodyczy i produktów powstałych na bazie białej mąki. Niedobory błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, składników mineralnych, a także nadmiar cukrów nasilających procesy fermentacyjne w jelitach sprawiają, iż w przewodzie pokarmowym dochodzi do zachwiania naturalnej równowagi. Skład flory bakteryjnej ulega zaburzeniu, co doprowadza nie tylko do dyskomfortów w rejonie podbrzusza czy upośledzenia wchłaniania składników pokarmowych,  ale także odbija się na mechanizmach odpornościowych organizmu. Istotne znaczenie posiada także sposób przygotowywania potraw – smażenie na głębokim oleju, smażenie krótkotrwałe ale przy użyciu nieodpowiednich tłuszczów pogarszają komfort trawienia. Jeżeli zależy Ci na wyeliminowaniu męczących dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, rozważniej dobieraj produkty żywnościowe.

Problemy z cerą

Chodź trądzik jest dolegliwością o złożonej etiologii, to faktem jest iż nasilenie objawów następuje także pod wpływem niewłaściwej selekcji żywności. Rafinowane cukry, utwardzone tłuszcze roślinne, deficyt  wybranych kwasów tłuszczowych, np. omega 3 (i nadmiar kwasów omega 6), to czynniki wpływające negatywnie na kondycję skóry, sprzyjające powstawaniu wykwitów skórnych, a także przedwczesnemu starzeniu. Inwestycja w drogie kosmetyki może okazać się niewystarczająca, gdy w codziennym jadłospisie pojawiać będą się frytki, kajzerki z dżemem czy owocowe jogurty.

Kiepski nastrój i depresja

Trudności z koncentracją, spadek energii, ciągłe zmęczenie, izolacja społeczna, niepokój – to tylko wybrane objawy opisujące depresję. Okazuje się, iż mogą ulec nasileniu w przypadku gdy jadłospis obfituje w słodycze, białe pieczywo, fast foody i im podobne produkty żywnościowe. Do głównych winowajców należą znaczne ilości rafinowanego cukru oraz tłuszcze utwardzone. Warto również pamiętać, iż aplikowanie sobie kuracji „pocieszających” składających się z tabliczki czekolady i litra lodów, w ujęciu długoterminowym także może przyczyniać się do powstawania problemów natury emocjonalnej. Wyrzuty sumienia, utrata pewności siebie, rozdrażnienie i słaba forma psychiczna to mało komfortowe następstwa spożywania przetworzonych produktów żywnościowych. Istnieją także publikacje wskazujące, iż pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe trans mogą nasilać objawy agresji.

Zdrowie Twoich dzieci

Z całą pewnością kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na to, co znajduje się na ich talerzach. Dieta pełna pustych kalorii, uboga w witaminy, składniki mineralne i pełnowartościowe źródła makroskładników pokarmowych w sposób zdecydowanie negatywny wpłynie na rozwój płodu. Panie w ciąży stołujące się w barach z fast foodami, opierające swoje menu na słodyczach i wyrobach cukierniczych  częściej wydają na świat  dzieci o zbyt wysokiej masie urodzeniowej, bardziej podatne na zachorowania i infekcje. Co ciekawe, „śmieciowe” jedzenie w jadłospisie matki, odbijają się na późniejszym rozwoju intelektualnym dziecka – trudności z czytaniem, pisaniem oraz nauką mogą stanowić konsekwencje niewłaściwych wyborów nierozważnej mamy.

Podsumowanie

Sięgając po słabej jakości pokarmy warto zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami, wynikającymi z ich spożycia. Chwilowa przyjemność to wątpliwa rekompensata za problemy zdrowotne i nienajlepsze samopoczucie.