IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak kiepska dieta wpływa na wygląd, zdrowie i samopoczucie

Jak kiepska dieta wpływa na wygląd, zdrowie i samopoczucie
Rezygnacja z mocno przetworzonych produktów żywnościowych może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, których dotychczasowy jadłospis opierał się na niskojakościowych pokarmach takich jak dania serwowane w barach szybkiej obsługi oraz na słodyczach i wyrobach z białej mąki. Pomimo iż tego typu produkty żywnościowe posiadają pewne „zalety” – bywają smaczne i nie wymagają długiego przygotowywania, to spożywanie ich nie jest obojętne dla zdrowia i samopoczucia. I nie chodzi tutaj tylko przyrost tkanki tłuszczowej, ale szereg innych negatywnych konsekwencji.

Komfort pracy układu pokarmowego

Niestrawność, zgaga, wzdęcia, uczucie ciężkości, zaparcia to typowe przypadłości, z którymi zmagają się wielbiciele fast foodów, słodyczy i produktów powstałych na bazie białej mąki. Niedobory błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, składników mineralnych, a także nadmiar cukrów nasilających procesy fermentacyjne w jelitach sprawiają, iż w przewodzie pokarmowym dochodzi do zachwiania naturalnej równowagi. Skład flory bakteryjnej ulega zaburzeniu, co doprowadza nie tylko do dyskomfortów w rejonie podbrzusza czy upośledzenia wchłaniania składników pokarmowych, ale także odbija się na mechanizmach odpornościowych organizmu. Istotne znaczenie posiada także sposób przygotowywania potraw – smażenie na głębokim oleju, smażenie krótkotrwałe ale przy użyciu nieodpowiednich tłuszczów pogarszają komfort trawienia. Jeżeli zależy Ci na wyeliminowaniu męczących dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, rozważniej dobieraj produkty żywnościowe.

Problemy z cerą

Chodź trądzik jest dolegliwością o złożonej etiologii, to faktem jest, iż nasilenie objawów następuje także pod wpływem niewłaściwej selekcji żywności. Rafinowane cukry, utwardzone tłuszcze roślinne, deficyt wybranych kwasów tłuszczowych, np. omega 3 (i nadmiar kwasów omega 6), to czynniki wpływające negatywnie na kondycję skóry, sprzyjające powstawaniu wykwitów skórnych, a także przedwczesnemu starzeniu. Inwestycja w drogie kosmetyki może okazać się niewystarczająca, gdy w codziennym jadłospisie pojawiać będą się frytki, kajzerki z dżemem czy owocowe jogurty.

Kiepski nastrój i depresja

Trudności z koncentracją, spadek energii, ciągłe zmęczenie, izolacja społeczna, niepokój – to tylko wybrane objawy opisujące depresję. Okazuje się, iż mogą ulec nasileniu w przypadku gdy jadłospis obfituje w słodycze, białe pieczywo, fast foody i im podobne produkty żywnościowe. Do głównych winowajców należą znaczne ilości rafinowanego cukru oraz tłuszcze utwardzone. Warto również pamiętać, iż aplikowanie sobie kuracji „pocieszających” składających się z tabliczki czekolady i litra lodów, w ujęciu długoterminowym także może przyczyniać się do powstawania problemów natury emocjonalnej. Wyrzuty sumienia, utrata pewności siebie, rozdrażnienie i słaba forma psychiczna to mało komfortowe następstwa spożywania przetworzonych produktów żywnościowych. Istnieją także publikacje wskazujące, iż pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe trans mogą nasilać objawy agresji.

Zdrowie Twoich dzieci

Z całą pewnością kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę na to, co znajduje się na ich talerzach. Dieta pełna pustych kalorii, uboga w witaminy, składniki mineralne i pełnowartościowe źródła makroskładników pokarmowych w sposób zdecydowanie negatywny wpłynie na rozwój płodu. Panie w ciąży stołujące się w barach z fast foodami, opierające swoje menu na słodyczach i wyrobach cukierniczych częściej wydają na świat dzieci o zbyt wysokiej masie urodzeniowej, bardziej podatne na zachorowania i infekcje. Co ciekawe, „śmieciowe” jedzenie w jadłospisie matki, odbijają się na późniejszym rozwoju intelektualnym dziecka – trudności z czytaniem, pisaniem oraz nauką mogą stanowić konsekwencje niewłaściwych wyborów nierozważnej mamy.

Podsumowanie

Sięgając po słabej jakości pokarmy warto zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami, wynikającymi z ich spożycia. Chwilowa przyjemność to wątpliwa rekompensata za problemy zdrowotne i nie najlepsze samopoczucie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.