Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Najbardziej ekstremalne diety świata: diety jednoskładnikowe (monodiety)

Najbardziej ekstremalne diety świata: diety jednoskładnikowe (monodiety)
Diety jednoskładnikowe od niepamiętnych czasów cieszą się niesłabnącą popularnością. Wiara w to, że niektóre produkty żywnościowe posiadają wyjątkowe walory odchudzające sprawiła, że upowszechniły się wymysły takie jak dieta kapuściana, bananowa, jogurtowa, a nawet - czekoladowa i wiele, wiele innych. Na jakiej zasadzie „działają”, jakie efekty przynoszą oraz jakie ryzyko wiąże się ze stosowaniem jednoskładnikowych diet?

Na czym polegają?

Diety jednoskładnikowe polegają na tym, że w zasadzie wszystkie posiłki spożywane w ciągu dnia oparte są na jednym, „wyjątkowym” produkcie żywnościowym, który rzekomo charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą i zarazem – działaniem odchudzającym. I tak np. dieta kapuściana oparta jest na potrawach przygotowanych z kapusty, dieta ryżowa – na potrawach opartych na ryżu… Warto jednak podkreślić, że tego typu diety są zarazem bardzo ubogie w energię, czyli zakładają wprowadzenie głębokiego deficytu energetycznego i z tym związana jest ich potencjalna skuteczność. W ten sposób można sobie stworzyć tyle „magicznych” diet – ile istnieje produktów żywnościowych (np. dietę batonikową, cukierkową i im podobne).

Ile można schudnąć?

To ile uda się schudnąć przy zastosowaniu diety jednoskładnikowej uzależnione jest w dużej mierze od dziennej podaży energii. To na jakim produkcie opierać się będzie menu ma znaczenie drugorzędne, jednak zdecydowanie przyznać trzeba, że istnieje różnica pomiędzy dietą opartą na ciastkach, a dietą opartą na jogurtach… Niestety ze względu na fakt iż tego typu strategie żywieniowe są bardzo niskoenergetyczne, znaczna część utraconych kilogramów – to woda i… mięśnie. Co więcej zastosowanie tego typu rozwiązań kończy się najczęściej efektem jo-jo…

Wady

Oprócz wspomnianych wcześniej wad takich jak utrata tkanki mięśniowej i wysokie ryzyko powrotu do dawnego rozmiaru po zakończeniu kuracji, oczywistą wadą diet zdominowanych przez jeden produkt żywnościowy jest ich monotonia. Wiąże się ona z jednej strony z wysokim ryzykiem (w zasadzi gwarancją) wywołania niedoborów pokarmowych, z drugiej – utrudnia realizację założeń w praktyce (potrawy szybko się nudzą). Ryzyko skutków ubocznych zależy od tego na jakich pokarmach oparta jest dieta,  przykładowo dieta grejpfrutowa może być niebezpieczna przede wszystkim dla osób stosujących farmaceutyki (flawonoidy cytrusowe wpływają na metabolizm substancji czynnych), a dieta alkoholowa stwarza zagrożenie dla wszystkich bez wyjątku…

Dla kogo

Gdybym był złośliwy napisałbym, że diety jednoskładnikowe adresowane są dla desperatów nie mających zielonego pojęcia na temat zdrowego odżywiania bądź też nieszanujących własnego zdrowia i liczących na chwilowe efekty. W rzeczywistości oczywiście, tego typu rozwiązania nie są polecane nikomu, poza nielicznymi wyjątkami kiedy oparcie menu na jednym lub dwóch produktach żywnościowych zaleca się krótkoterminowo w określonych stanach chorobowych czy też na potrzeby wybranych badań.

Podsumowanie

Diety jednoskładnikowe to rozwiązania niepoważne i niebezpieczne. Raz, że zakładają zbyt mocno ograniczoną podaż energii – niezależną od indywidualnego dziennego zapotrzebowania, dwa - zwiększają ryzyko niedoborów pokarmowych. Nie wspominając o tym, że są nieskuteczne w walce z nadprogramową tkanką tłuszczową – powodują stratę tkanki mięśniowej i gwarantują efekt jo-jo.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie