Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najbardziej ekstremalne diety świata: dieta lemoniadowa (Master Cleanse Diet)

Każdy, kto kiedykolwiek się odchudzał lub interesował się tematyką związaną z odżywianiem, wie, że istnieją niezliczone rodzaje diet o egzotycznych niekiedy nazwach. O ile niektóre programy redukcji masy ciała lansowane w kolorowej prasie i na wybranych forach są co najwyżej mało skuteczne, ale niekoniecznie groźne dla zdrowia, o tyle pewna część popularnych wymysłów charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka. Do diet ekstremalnych i niebezpiecznych należy bez wątpienia program zwany Master Cleanease Diet, czyli tzw. dieta lemoniadowa.

Na czym polega?

Dieta lemoniadowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na piciu kilka razy dziennie porcji specjalnie skomponowanej lemoniady składającej się z wody, soku z cytryny, syropu klonowego i pieprzu kajeńskiego. Inne pokarmy – są surowo zabronione. Jest to więc głodówka w pełnym tego słowa znaczeniu. Czas trwania kuracji przewiduje się na okres od kilku dni do dwóch tygodni. Dla spotęgowania efektu często stosuje się dodatkowo… środki przeczyszczające. Sama koncepcja „diety” ma już ponad siedemdziesiąt lat i cały czas w niektórych kręgach cieszy się niesłabnącą popularnością. Plotki głoszą, że stosują ją niektóre gwiazdy filmowe…

Ile można schudnąć?

Jeśli komuś uda się wytrwać na tak ekstremalnej głodówce, to oczywiście ubytek masy ciała może być spory. Wytrawni entuzjaści tej praktyki podkreślają jednak, że jest to nie tyle dieta odchudzająca – ile oczyszczająca. Strata kilogramów to bonus zyskiwany w trakcie kuracji. W rzeczywistości dochodzi tutaj do pomylenia pojęć, przeczyszczanie – to nie koniecznie oczyszczanie organizmu, a wyniszczanie to nie to samo co odchudzanie.  Efektem stosowania tego typu programów oczywiście jest spadek na wadze, ale związane jest to z niedożywieniem organizmu (brak wielu niezbędnych składników pokarmowych), ubytkiem wody, tkanki mięśniowej i zmniejszeniem do zera masy treści pokarmowej.

Jakich jeszcze efektów można się spodziewać?

Oprócz wspomnianych powyżej skutków związanych ze stosowaniem takich praktyk dodatkowo pozbyć się można znacznej części dobrotliwej mikroflory jelitowej i skomplikować sobie życie na wiele tygodni bądź nawet miesięcy. Pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci to kolejne, godne wymienienia „profity”… Osoby aktywne fizycznie zapewne „ucieszą się” także z ubytku tkanki mięśniowej odpowiadającej za estetykę sylwetki. Osobną kwestią są problemy natury psychicznej, do których rozwoju mogą przyczynić się takie jak dieta lemoniadowa, ekstremalne praktyki odchudzające…

Kto może zastosować Master Cleanease Diet?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: nikt! Tego typu ekstremalne praktyki polegające na totalnej rezygnacji ze spożywania pokarmów przez okres dłuższy niż 1 – 2 dni są po prostu niebezpieczne. Nikt absolutnie nie powinien podejmować się takiego ryzyka. Odchudzanie powinno być rozłożone w czasie i oparte na racjonalnych metodach żywieniowych i treningowych, nie niosących za sobą ryzyka utraty zdrowia.

Podsumowanie

„Dieta lemoniadowa” to nie jest żadna dieta tylko głodówka. Napisać, że jest niedoborowa w niezbędne składniki pokarmowe to byłoby mało, ponieważ przyjmowanie środków przeczyszczających doprowadza do nasilonej utraty niektórych ważnych składników z organizmu. Stosowanie tego typu praktyk jest nierozsądne i niebezpieczne dla zdrowia.

Zapraszamy do sprawdzenia pozostałych artykułów z cyklu najbardziej ekstremalne diety świata:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.