Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak kupić dobrego karpia?

Karp nieodłącznie kojarzy się z wigilią. W zasadzie okres bożonarodzeniowy to jedyny moment w roku kiedy sięgamy po tę rybę. Okazuje się, że jednak, że jej zakup jedynie z pozoru jest prosty. Karp żeby był smaczny i wartościowy, musi być karmiony, przechowywany i transportowany w odpowiednich warunkach. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można ocenić czy dana ryba jest świeża i zdrowa.

Na co zwrócić uwagę wybierając karpia?

Kupując karpia należy kierować się nie tylko jego „promocyjną ceną” i ewentualną aparycją sprzedawcy , ale wziąć także trzeba pod uwagę kilka innych aspektów. Przede wszystkim zawsze należy kupować rybę żywą lub oprawianą na miejscu w danym punkcie sprzedaży. Jest to bardzo ważna kwestie, która pozwala wyeliminować ryzyko nabycia ryby, która padła ze starości lub odeszła z tego świata z przyczyn chorobowych. Jeśli mamy zamiar kupić karpia żywego, to warto zwrócić uwagę czy pływa on grzbietem do góry, a np. nie bokiem czy już zwłaszcza – brzuchem. Nie ma też sensu kupować ryb zbyt przerośniętych (te będą bardzo tłuste, co nie każdemu smakuje), ani też zbyt drobnych, których filetowanie jest udręką. Ryba powinna ważyć od 1,5 do 2,5kg.

Świeży karp, nieświeży karp

Jak wspomniałem, karp by była smaczny i wartościowy musi być świeży. Rybę przed zakupem należy wiec starannie obejrzeć zwracając uwagę np. czy nie jest poobijana, czy łuski dokładnie przylegają do skóry, czy płetwy są wilgotne i śliskie. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych ryb, skrzela u karpia muszą być czerwone, oczy - szkliste, a mięso po teście palpacyjnym (czyli po prostu po naciśnięciu palcem) winno być sprężyste. Jeśli karp nie posiada którejkolwiek z tych cech – należy zrezygnować z zakupu nawet jeśli cena jest niezwykle atrakcyjna, a sprzedawca sympatyczny i wzbudzający zaufanie…

Polski karp czy z importu?

W sklepach i innych punktach sprzedaży znaleźć można zarówno karpie importowane jak i pochodzące z rodzimych hodowli, przy czym o ironio nierzadko to właśnie krajowe ryby cenią się bardziej. Cena tutaj może, aczkolwiek nie musi iść w parze z jakością, a wynikać z rozbieżności w cenie zbóż stanowiących podstawę paszy tychże ryb. Zdecydowanie jednak polski karp w niczym nie ustępuje karpiom importowanym, a niekiedy jest od nich po prostu lepszy. Szczególnie dobrą opinią cieszą się ryby pochodzące z Zatora posiadające certyfikat Chronionej Nazwy Pochodzenia.

Podsumowanie

Chcąc kupić dobrego karpia należy po prostu dobrze mu się przyjrzeć i ocenić świeżość „standardowymi metodami”. Ryby też nigdy nie należy kupować w pośpiechu, łatwo bowiem się naciąć i nabyć produkt nieświeży lub niesmaczny. Karp żeby był smaczny musi być przede wszystkim maksymalnie świeży.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.