Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak poradzić sobie z ochotą na zachcianki podczas odchudzania?

Jak poradzić sobie z ochotą na zachcianki podczas odchudzania?
Redukcja tkanki tłuszczowej to proces długi i dość trudny dla wielu osób, głównie ze względu na deficyt kaloryczny. Ci, co się odchudzają lub odchudzali, doskonale znają to uczucie, kiedy chce nam się czegoś słodkiego lub niedozwolonego. Używanie silnej woli do przezwyciężenia zachcianek nie zawsze jest skuteczne. Gdyby tak było, trzymanie diety byłoby łatwe i wszyscy cieszylibyśmy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Czy istnieją w ogóle jakieś sposoby na to, by poradzić sobie z zachciankami? Tak! Wypróbuj co najmniej jedną z poniższych.

Metoda PAUZY

Kiedy najdzie Cię ochota na paczkę tradycyjnych czipsów, czekoladę albo opakowanie lodów wyobraź sobie, że w Twoim mózgu znajduje się przycisk pauzy i możesz w każdej chwili z niego skorzystać. Pomyśl, czy warto oprzeć się chwili dla wypracowanych już efektów?

Ciekawe jest, że nad niektórymi ważnymi decyzjami, które musimy podjąć w życiu, bardzo często zastanawiamy się dłuższą chwilę, a w przypadku smacznego jedzenia zazwyczaj jest to impuls i nie myślimy o długofalowych skutkach naszego (niekoniecznie zdrowego) wyboru.

Zastąp niezdrowe jedzenie zdrową żywnością, która je przypomina

Bardzo często w przypadku rezygnacji ze słodyczy, fast foodów i innych niezdrowych przekąsek, pomocne może okazać się znalezienie zdrowej alternatywy.

  • Masz ochotę na chrupiące i posolone chipsy ziemniaczane? Zrób warzywne chipsy pieczone w piekarniku z dodatkiem ziół i odrobiny soli. Możesz też wybrać Fit Chipsy Proteinowe — jest to znakomita i znacznie zdrowsza alternatywa.
  • Ostatnio cały czas myślisz o tym, by zjeść pyszne, zimne lody? Żaden problem. Zrób lody w zdrowszej wersji z zamrożonego banana i odżywki białkowej. Z biegiem czasu Twoje kubki smakowe i mózg dostosują się i "nauczą" lubić te zdrowsze opcje.

Uruchom wyobraźnię

Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Carnegie Mellon University, myślenie o zjedzeniu paczki cukierków zwiększa prawdopodobieństwo, że zjesz ich mniej.

Jak to możliwe?

Uczestnicy badania, którzy wyobrażali sobie, że jedzą 30 szt. M&Msów przed podaniem miseczki tych cukierków, faktycznie zjadali ich mniej niż dwie inne grupy, które wyobrażały sobie, że jedzą tylko trzy cukierki lub wcale. Link do tego badania znajduje się pod artykułem.

Zasada 10 minut

Kiedy najdzie Cię ochota na coś słodkiego lub słonego, daj sobie czas, a dokładnie 10 minut. Nastaw stoper, weź łyk wody i zacznij odliczać. Prawdopodobnie po tym czasie zachcianka minie.

Zjedz zachciankę po posiłku

Zamiast czekać, aż pojawi się pokusa i dopiero wtedy próbować sobie z nią poradzić, po prostu zaplanuj zjedzenie czegoś "niedozwolonego". Może to być kawałek ciasta, cukierek, kawałek czekolady, albo to na co masz ochotę (w małej ilości) najlepiej po posiłku. Wtedy z pewnością do satysfakcji wystarczy Ci mniejsza i "niegroźna" porcja.

Skup się na posiłku

Podczas konsumpcji pamiętaj o tym, by skupić się na jedzeniu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Nie jedz przy włączonym telewizorze i nie scrolluj w tym czasie Instagrama.

Zbadano dwie grupy kobiet, które jadły przekąski, oglądając telewizję i nie. Kobiety, które jadły podczas oglądania telewizji, zjadały więcej. Najprościej pisząc, do mózgu musi docierać informacja, że teraz jesz, a nie oglądasz TV czy patrzysz się w ekran telefonu.

Nie taka dieta straszna

Wiele osób na samą myśl o „diecie” wyobraża sobie same zakazy, jedzenie jałowych pokarmów i bycie na przysłowiowym liściu sałaty. Prawda jest taka, że odmawianie sobie ulubionych potraw będzie prawdopodobnie prowadzić do porażki.

Nie chodzi mi tutaj o to, by odżywiać się samymi fast foodami, chociaż tak też teoretycznie można schudnąć, zachowując deficyt kaloryczny (nie będzie to jednak dobre dla naszego zdrowia).

Kluczem jest jedzenie również tego, na co masz ochotę, ale nie wszystkiego, na co masz ochotę i nie zawsze. Najlepiej przyjmij zasadę 80/20, czyli odżywiaj się w 80% zdrowo, zgodnie z planem, a w 20% pozwól sobie na produkty mniej dietetyczne.

Kiedy w końcu zmienisz nawyki żywieniowe i nauczysz się odpowiednio komponować posiłki, będziesz mógł spokojnie pozwolić sobie na małe co nieco. Z czasem wypracujesz swoje własne sposoby na zachcianki. Pamiętaj: Jeśli coś jest głupie, a działa, to może nie jest aż tak głupie? :)

Źródła: https://www.cmu.edu/homepage/health/2010/fall/sweet-satisfaction.shtml https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0195666314000130

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.