Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak pozbyć się chęci na jedzenie słodyczy?

Jak pozbyć się chęci na jedzenie słodyczy?
Walka ze słodyczami bywa dla wielu nierówna. Od dziecka utożsamiamy je z radością, przyjemnością i nagrodą. Nawyki te przenosimy w dorosłe życie. Próby niejedzenia słodkości kończą się zazwyczaj fiaskiem. Co zrobić, by tym razem było inaczej?

Słodycze to gotowe produkty spożywcze o słodkim smaku, produkuje się je zazwyczaj z cukru z dodatkiem mleka, wody, kakao, wiórków kokosowych i bakalii. Wspólnym mianownikiem jest oczywiście CUKIER. To on nadaje słodki smak i to on jest głównym powodem, dla którego tak ciężko zrezygnować nam z jedzenia słodkości.

Cukier spożywczy to na ogół sacharoza produkowana z trzciny cukrowej (cukier trzcinowy) bądź z buraków cukrowych (cukier buraczany). Cukier uznawany jest dziś za główną przyczynę epidemii otyłości, cukrzycy i chorób metabolicznych. Sztuczne słodziki to na pozór rozwiązanie idealne – nie mają kalorii, za to są setki razy słodsze. Jednak słodziki wcale nie służą zdrowiu, bo zamiast zapobiegać cukrzycy, mogą sprzyjać jej rozwojowi. Wpływają bowiem na bakterie jelitowe i prowadzą do zaburzenia tolerancji glukozy przez zdrowy organizm.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zrezygnowanie nie tylko z cukru, ale i ze sztucznych słodzików. Dlaczego tak trudno nam tego dokonać?

Słodki smak kojarzy nam się z czymś przyjemnym. Po zjedzeniu cukru otrzymujemy szybki zastrzyk energii i czujemy się dobrze. Po zjedzeniu przysłowiowego jednego ciasteczka czujemy się przyjemnie i błogo, mózg zalewają endorfiny. Trwa to jednak krótko. Dlaczego? Słodycze mają wysoki indeks glikemiczny, czyli powodują, że szybko rośnie poziom glukozy we krwi, po czym gwałtownie spada. Skok glukozy wywołuje wyrzut insuliny, która sprawia, że cukier spada poniżej wartości wyjściowej. To już prosta droga do sięgnięcia po kolejne ciastko. Reakcja ta jest silnie uzależniająca. Cukier wpływa na nasz organizm jak narkotyk, dlatego tak ciężko Ci z niego zrezygnować.

Co zrobić, by tym razem się udało?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowicie zrezygnować ze spożycia cukru, słodzików, słodyczy, gotowych produktów przetworzonych z dodatkiem cukru.

Początkowo może być to trudne do wykonania. Pamiętaj jednak, że cukier uzależnia. Zaplanuj sobie dwutygodniowy detoks od cukru (proponuje również jednocześnie wykluczyć pszenicę i jej przetwory). Przez ten czas Twoimi jedyny słodyczami będą owoce. Spożywaj je w ilości umiarkowanej. Najlepiej dodawaj do posiłku. Po tym czasie sam zdecyduj, czy cukier jest Ci rzeczywiście niezbędny.

Co zrobić, aby udało się przetrwać dwa tygodnie bez cukru pod żadną postacią?

  • Poinformuj znajomych i rodzinę o swoich zamiarach. Będzie Ci łatwiej, jeśli będą Cię wspierać, zamiast namawiać na lody. Możecie wybrać się razem na pysznego steka czy sałatkę.
  • Oczyść swój dom z produktów niedozwolonych. Nie trzymaj w domu cukru, ciastek, cukierków. W ten sposób nie ulegniesz im w chwili słabości. Pamiętaj, aby jeść zdrowo, trzeba mieć zdrowe jedzenie w lodówce. Zrób więc odpowiednie zakupy. Kup dużo warzyw, owoców, mięsa, ryb, jaj. Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone.
  • Nie głodź się i nie jedz nudno. Jedzenie ma dostarczać Ci wszystkim potrzebnych substancji, a także sprawiać przyjemność. Pamiętaj, że tłuszcz jest największym nośnikiem smaku. Planuj swoje posiłki i inspiruj się przepisami z blogów czy stron internetowych. Nie zaznasz nudy, nie dopadnie Cię głód.
  • Namów na wspólny detoks partnera lub przyjaciółkę, będzie wam raźniej.
  • Kiedy dopadnie Cię chwila zwątpienia, pomyśl o tym, że cukier niszczy Twoje zęby i Twoją sylwetkę, uzależnia Cię i prowadzi do cukrzycy oraz wielu innych chorób.

Jeśli uda Ci się wytrwać dwa tygodnie, możesz sobie pogratulować. Proponuję, być kontynuował. Gdy będziesz już po detoksie i świadomie zdecydujesz, by nie jeść cukru, możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na oszukany posiłek. Ważne by nie zdarzało się to zbyt często.

Podsumowanie

Być może usilnie w głębi serca chcesz rzucić słodycze, ale… nie wiesz, jak to zrobić skutecznie, ponieważ poprzednie Twoje próby zawsze kończyły się niepowodzeniem, więc poddajesz się, mówiąc: nigdy mi się to nie uda.

Daj sobie szansę. Dwa tygodnie, zero słodyczy, zero cukru, zero produktów przetworzonych. Potem sam zdecyduj, czy rzeczywiście bez słodyczy nie da się żyć.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.