Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co zamiast słodyczy?

Co zamiast słodyczy?
Jedzenie słodyczy uzależnia – to fakt. Ale można się tego nałogu skutecznie pozbyć, wypracowując zdrowe nawyki żywieniowe oraz stosując kilka prostych sztuczek, które pozwalają oszukać organizm. Konsumowanie słodkości wiąże się z dostarczaniem niskojakościowych i wysoko przetworzonych produktów, które oprócz słodkiego smaku i wysokiej wartości energetycznej nie posiadają żadnych innych „walorów”. Warto zamiast słodyczy wkomponować do jadłospisu przekąski, które nie tylko świetnie smakują i zaspokajają apetyt na słodkie, ale także dostarczają cennych dla naszego organizmu składników, jak choćby błonnik, witaminy czy składniki mineralne oraz związki fenolowe.

W zdrowej zbilansowanej diecie osób, które nie stronią od aktywności fizycznej, oczywiście znajdzie się miejsce na niewielkie odstępstwa. Okazjonalnie zjedzone ciastko, kilka kostek czekolady czy kawałek sernika nie zrujnują ani zdrowia, ani sylwetki. W przypadku jednak jednostek rozpoczynających dopiero swoją przygodę ze zdrową dietą, treningiem i pracą nad sylwetką, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Praktyka pokazuje niestety, iż już niewielkie odstępstwa mogą zakończyć się niekiedy nielimitowanym obżarstwem. Osobom uzależnionym od słodkości trudno jest poprzestać na jednym ciastku, kostce czekolady, czy cukierku — zazwyczaj opróżnione zostaje całe opakowanie. Co zatem można zjeść zamiast słodyczy, aby zaspokoić pragnienie odczuwania smaku słodkiego, a jednocześnie nie rujnować sobie zdrowia, urody i samopoczucia?

Owoce

Najlepiej w postaci niezmienionej, ale można także pokombinować z różnego rodzaju musami owocowymi czy napojami typu smoothie. Warto mieć je zawsze pod ręką,  dobrze jest też wyeksponować w kuchni, aby kusiły swoim wyglądem i odwracały uwagę od niezdrowych przekąsek. Szczególnie polecane są owoce cytrusowe, jabłka, owoce sezonowe, kiwi, jak również owoce egzotyczne typu ananas, mango, granat.

Kakao

Zdecydowanie zaspokoi ochotę na „coś czekoladowego”. Jednak zamiast dosładzanych granulatów przeznaczonych dla dzieci, należy wybrać gorzkie kakao, które najczęściej stosowane jest do wypieków. Można natomiast wzbogacić smak kakao, stosując rozmaite przyprawy, takie jak choćby cynamon, kardamon czy nawet chili.

Odżywki białkowe

Można przy ich użyciu przygotować naprawdę smaczne koktajle. Bogaty asortyment smaków sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz smaków tradycyjnych, takich jak wanilia czy czekolada istnieją także: np. ciastko z kremem.

Serniki na zimno

Dla osób, które cenią sobie małe co nieco do kawy, serniki na zimno mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Wystarczy przygotować mus z ulubionych owoców (np. jabłek, pomarańczy i mango) dodać żelatyny, odstawić do lodówki i za kilka godzin pyszny deser gotowy. Do wyżej opisanego musu można także przygotować bazę w postaci np. zmiksowanego serka ziarnistego z cynamonem i odrobiną słodziku w płynie.

Podsumowanie

Walka ze słodkim uzależnieniem nie musi wiązać się z całkowitą rezygnacją z deserów. Należy umiejętnie wybierać produkty, tak by prócz pustych kalorii dostarczały wartościowych składników, takich jak witaminy, niezbędne pierwiastki, błonnik czy polifenole.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.