Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakich produktów unikać w przypadku zapalenia stawów?

Jakich produktów unikać w przypadku zapalenia stawów?
Zapalenie stawów jest częstym schorzeniem, które powoduje obrzęk i tkliwość jednego lub kilku stawów. Główne objawy to ból i sztywność stawów, które zazwyczaj nasilają się wraz z wiekiem. Zapalenie stawów obejmuje m.in. najczęściej występującą chorobę zwyrodnieniową stawów, która nie jest zapalna. Inne rodzaje to reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów i dna moczanowa. Są to dolegliwości uważane za choroby autoimmunologiczne.

Okazuje się, że różne strategie dietetyczne, takie jak eliminacja niektórych pokarmów i napojów, mogą zmniejszyć nasilenie niektórych objawów i poprawić ogólną jakość życia osób chorych. Sprawdź, czego należy unikać, jeśli cierpisz na zapalenie stawów:

Cukier

Tak naprawdę to cukier powinien ograniczyć każdy z nas bez względu na stan zdrowia. Jednak osoby z zapaleniem stawów, szczególnie powinny sobie to wziąć do serca. Cukier znajduje się w słodyczach, gazowanych napojach i wielu innych produktach, w tym nawet takich, po których byś się tego nie spodziewał np. w sosach.

Dlaczego cukier jest taki zły? Wiele badań wykazało, że osoby cierpiące na RZS, które regularnie spożywały produkty z cukrem, zgłaszały nasilenie choroby. Zwiększało się także ryzyko zachorowań u osób zdrowych.

Produkty zawierające gluten

Gluten to grupa białek występujących w pszenicy, jęczmieniu, życie i pszenżycie (krzyżówka pszenicy i żyta). Osoby z RZS mogą złagodzić nieco objawy, jeśli zrezygnują z tego składnika w swojej diecie. Aczkolwiek temat wymaga szerszych badań i nie jest tak oczywisty. 

Ciekawostką jest to, że osoby z celiakią (które nie tolerują glutenu) są dużo bardziej narażone na rozwój RZS. Podobnie osoby z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak RZS, mają wyższe ryzyko wystąpienia celiakii niż osoby z populacji ogólnej.

Mięso czerwone i przetworzone

Niektóre badania łączą czerwone i przetworzone mięso ze zwiększonym ryzykiem i nasileniem choroby u osób, których problem już dotyczy. Okazuje się, że diety bogate w przetworzone i czerwone mięso wykazują wysoki poziom markerów zapalnych, takich jak interleukina-6 (IL-6), białko C-reaktywne (CRP) i homocysteina. Co więcej, diety oparte na roślinach sprzyjają złagodzeniu objawów tego schorzenia.

Pokarmy bogate w sól

Ograniczenie soli może być dobrym wyborem dla każdego z nas, jednak osoby z RZS mogą dzięki temu zmniejszyć objawy choroby. Sól jest wszędzie, oczywiście najwięcej w żywności przetworzonej, ale nie tylko. Zresztą wielu z nas dodaje duże ilości soli do swoich posiłków, żeby "polepszyć" ich smak. Okazuje się, że dieta o niskiej zawartości soli może zmniejszać nasilenie RZS w porównaniu do diety z dużą jej ilością.

Żywność wysoko przetworzona

Produkty wysoko przetworzone, takie jak żywność typu fast food, gotowe zapakowane dania, są zazwyczaj bogate w cukier, rafinowane ziarna, konserwanty i inne potencjalnie zapalne składniki, z których wszystkie mogą nasilać objawy RZS. Co więcej, mogą one także zwiększyć ryzyko innych chorób.

Alkohol

Jak łatwo zauważyć, ryzyko RZS zwiększają produkty, które mają w mniejszym lub większym stopniu toksyczny wpływ na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że na liście znalazł się także alkohol. Osoby z RZS powinny go bezwzględnie unikać.

Podsumowanie

Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, wówczas zdrowa dieta, wykluczająca powyższe grupy produktów może pomóc złagodzić objawy choroby. Pamiętaj też, że liczy się także Twój styl życia. Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, prawidłową masę ciała i unikać używek. Wszystkie te elementy mogą mieć znaczący wpływ na komfort życia osoby z RZS.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5563270/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4817078/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25030783/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6746966/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3893727/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15593211/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3705319/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6484500/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6692958/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30213695/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5845405/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991555/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6125106/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30554495/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5587319/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28652101/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4635786/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.