Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jedzenie w biegu zaburza kontrolę łaknienia

W dzisiejszych czasach coraz więcej czynności wykonujemy w biegu. W praktyce jednak okazuje się, że nie jest to obojętne dla naszego zdrowia i dla... sylwetki. Znakomitym przykładem jest tutaj jedzenie – jeśli decydujemy się na konsumpcję posiłków będąc w ruchu, sprzyja to gromadzeniu tłuszczu zapasowego. Jak mechanizm za to odpowiada?

Ciekawe badanie

Grupa naukowców z Uniwersytetu Surrey przeprowadziła eksperyment z udziałem 60 dorosłych odchudzających się ochotniczek. Panie poczęstowano zbożowym ciastkiem w trzech różnych okolicznościach. Pierwsza sytuacja polegała na konsumpcji powyższej słodkości podczas oglądania filmu, drugiej towarzyszył spacer, a trzecia polegała na zjedzeniu batonika w czasie zajmującej konwersacji. Po wzięciu udziału w we wspomnianych próbach uczestniczki wypełniały specjalną ankietę i brały udział w teście, w ramach którego należało ocenić smakowitość pokarmów takich jak: czekolada, marchew, winogrona i chipsy. Następnie autorzy projektu oceniali ile każda z pań zjadła.

Co się okazało?

Eksperyment wykazał, że kobiety podczas testu smaku jadły więcej przekąsek jeśli wcześniej skonsumowały ciastko w czasie spaceru. Różnice nie były błahe, a wręcz – diametralne. Panie oddające się konsumpcji „w biegu” zjadły następnie pięciokrotnie więcej czekolady niż panie, które spałaszowały ciastko podczas seansu i podczas rozmowy. Mechanizmy powyższej zależności nie są w pełni jasne, autorzy sugerują, że może to być związane z tym, iż ruch „rozprasza” uwagę mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia. Możliwe też, że spacer postrzegany jest przez nas jako forma aktywności fizycznej, która stanowi usprawiedliwienie dla zwiększenia podaży energii. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna powyższej zależności, to sam wynik robi wrażenie (prawdopodobnie nie bez znaczenia tutaj może być to, ze uczestniczki się odchudzały).

Podsumowanie

Aktywność fizyczna towarzysząca konsumpcji posiłków może nieść za sobą niechciane skutki. Jednym z nich jest zaburzenie działania mechanizmów kontroli łaknienia. Innymi słowy jedzenie w biegu to zdecydowanie zły pomysł, jeśli chcemy kontrolować podaż energii.  

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.