Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co jeść, gdy brakuje czasu?

Niewiele jest osób, które dysponują taką ilością wolnego czasu, by móc swobodnie przygotować w domu pięć czy sześć dobrze zbilansowanych posiłków. Często powoduje to zniechęcenie do prowadzenia diety i przekłada się na gorsze efekty treningów, a nieraz zupełnie je niweczy. Jeśli sam borykasz się z podobnym problemem i uważasz, że nie masz czasu na dietę koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu, w której przedstawię kilka propozycji szybkich i wartościowych posiłków.

Absolutnym hitem, jeśli chodzi o szybkość przygotowania i wartość odżywczą, są rozmaite rodzaje orzechów. Proponuję, abyś udał się do sklepu spożywczego i kupił kilka małych paczuszek (po ok. 100 g) nerkowców, migdałów i orzechów włoskich i zawsze miał choć jedną pod ręką. Orzechy i inne nasiona są źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i z grupy B oraz błonnika i składników mineralnych takich jak magnez czy cynk. Nadają się do spożycia jako samodzielny posiłek, a także znakomicie się komponują z suszonymi owocami czy nabiałem.

Kolejną kategorię mobilnych i wartościowych produktów spożywczych stanowią fermentowane napoje mleczne, takie jak jogurty czy kefiry — oczywiście w postaci „naturalnej” bez dodatków aromatów, barwników i cukru. Szczególnie polecam te w plastikowych, zakręcanych buteleczkach. Zarówno kefiry, jak i jogurty są źródłem kultur bakteryjnych, które po spożyciu zasiedlają nasz przewód pokarmowy i korzystnie oddziałują na organizm. Nie bez znaczenia jest także wysoka zawartość wapnia i witamin z grupy B oraz obecność wysokojakościowego białka w fermentowanych produktach mlecznych.

Owoce jak wiadomo są doskonałym źródłem witamin, zwłaszcza kwasu askorbinowego, foliowego i beta-karotenu. Owoce zawierają także wiele innych cennych dla naszego zdrowia związków, które zaliczamy do grupy przeciwutleniaczy, dlatego też, zarówno w postaci świeżej, jak i po ususzeniu, stanowią cenny i mobilny składnik diety.

Zwłaszcza banany, jabłka, mandarynki są niekłopotliwe w spożyciu. Owoce nie są wskazane jako samodzielny posiłek, choć z pewnością są zdrowszą alternatywą dla słodyczy. Zdecydowanie lepiej jest zjeść kilka suszonych moreli niż batona czy ciastko. Osobiście często w podróży zagryzam owocami jogurty lub serki ziarniste – taki posiłek skutecznie i na długo zaspokaja uczucie głodu.

Osoby szczególnie ceniące sobie wygodę oczywiście skorzystać mogą z bogatej oferty odpowiednio zaprojektowanych środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego jak choćby odżywki białkowe, węglowodanowo-białkowe, preparaty typu MRP czy sportowe batony. 

Choć produkty te stanowią cenne źródło białka, węglowodanów, tłuszczu, a często wzbogacone są w witaminy, aminokwasy i składniki mineralne, to powinny być traktowane jako raczej awaryjne uzupełnienie diety niż planowy posiłek. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.