Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jedzenie z nudów – prosty sposób na pogorszenie estetyki sylwetki

Po kiepskiej jakości jedzenie sięgamy zwyczajowo, gdy nie mamy czasu czy sposobności na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Paradoksalnie zdarza się i tak, że ciastka i fast foody zostają spożywane, gdy posiadamy nadmiar wolnego czasu i dokucza nam najzwyklejsza nuda.

Nuda jest niezdrowa

Nuda nazywana bywa emocjonalnym czyśćcem – nie wiąże się ze specjalnie pozytywnymi emocjami czy samopoczuciem. Wynika z odczuwania wewnętrznej pustki, niezmienności i przewidywalności najbliższego otoczenia, a także braku bodźców stymulujących do działania. Specjaliści z dziedziny psychologii podkreślają, iż nuda to stan, który dotyczy niemal każdego człowieka. W przypadkach skrajnych doprowadza do samotności, ciężkich frustracji, wzrostu poziomu agresji, a także zwiększa ryzyko uzależnień. Jak wskazują obserwacje naukowców, częsta nuda nie sprzyja zachowaniu estetycznej i zadbanej sylwetki – sprawia, iż częściej sięgamy po niezdrowe i niskojakościowe przekąski.

Nuda a niezdrowe nawyki

Uczucie nudy sprawia, iż pojawia się potrzeba poczucia natychmiastowej przyjemności – stąd też zainteresowanie wzbudzają bogate w cukry rafinowane produkty żywnościowe, takie jak słodycze (w innych przypadkach także papierosy, alkohol, seks – wszystkie pobudzają w sposób istotny ośrodek przyjemności w mózgu). Problem zaczyna się, gdy zaczynamy zbyt mocno polegać na tych źródłach przyjemności, a poczucie nudy dopada nas coraz częściej. Takie sposoby na łagodzenie nudy mogą spowodować, iż w końcu nic innego nie będzie nam w stanie sprawić przyjemności – powstaje nawyk, który tym trudniejszy będzie do usunięcia, im częściej będzie powtarzany.

Strategie na zwalczanie nudy

Jak już wiemy, jedzenie z nudów może być istotnym czynnikiem utrudniający pracę nad estetyką sylwetki. Co zatem można zrobić, aby uniknąć nudy i tym samym zminimalizować jej negatywny wpływ na funkcjonowanie ośrodków nagrody w mózgu?. Otóż nie istnieje jedna uniwersalna metoda. Przede wszystkim warto zacząć od wyrzucenia wszelkich żywieniowych śmieci z domu i miejsc, w których najczęściej przebywamy. Należy oduczyć się „chomikowania” słodyczy na czarną godzinę bo gdy nadejdzie czarna godzina, a w zasięgu nie będzie żadnych niezdrowych pokarmów, to istnieje większe prawdopodobieństwo, iż nie zostaną zjedzone. Druga ważna kwestia to unikanie rutyny i monotonii w codziennej rzeczywistości – zarówno w życiu, jak i na talerzu. W tym celu można od czasu do czasu wyskoczyć do jakiejś dobrej restauracji, a także zapraszać rodzinę czy znajomych na wspólne posiłki. Warto także urozmaicać treningi, a także poszerzać swoje zainteresowania z innych dziedzin życia. Nie należy także zapominać o tym, iż przyjemność w życiu powinna mieć więcej niż jedno źródło – ograniczanie się do jednego działania nigdy nie będzie optymalnym pomysłem.

Podsumowanie

Nuda może okazać się niebezpieczna zarówno dla zdrowia, jak i estetyki sylwetki – sprzyja niekontrolowanemu podjadaniu, a także sięganiu po niezdrowe używki i alkohol. Sposobem na przełamanie nudy w codziennym życiu będzie przełamanie rutyny i monotonni – co będzie stanowić pozytywną stymulację dla mózgu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.