Brokuły należą do grupy warzyw krzyżowych, zalicza się do niej również takie warzywa, jak: jarmuż, brukselka, kapusta, kalafior. Brokuły nazywa się niekiedy również kapustą szparagową lub zielonym kalafiorem. Właściwości brokułów ceniono już w starożytności, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego, skąd pochodzi to wartościowe, zielone warzywo.
Warzywo to jest niezwykle wartościowe, ale kiełki są jeszcze lepsze! Kiełki otrzymywane z nasion roślin i dostępne są w sklepach przez cały rok. Na największą uwagę zasługuje fakt, że charakteryzują się dużo większą zawartością składników odżywczych, w porównaniu do dojrzałej rośliny. Kiełki brokuła bardzo przypominają kiełki lucerny i są zwykle zbierane, gdy mają zaledwie trzy do pięciu dni. W smaku są ziemiste i pieprzne, co czyni je idealnym dodatkiem do wielu potraw.
Kiełki brokułów mogą zapobiegać rakowi żołądka
Kiełki brokułów są bogate nie tylko w składniki odżywcze, takie jak: witamina K, witamina C, białko, potas, żelazo, mangan, kwas foliowy i błonnik pokarmowy, ale także w ważne związki prozdrowotne i fitochemiczne, takie jak: indolo-3-karbinol, karotenoidy , kaempferol i kwercetyna. Ich najsilniejszym związkiem jest glukorafanina, związek glukozynolanowy, który po rozbiciu wytwarza sulforafan (SFN).
Ten bogaty w siarkę związek powszechnie występujący w warzywach krzyżowych, takich jak: kapusta, bok choy, gorczyca, brukselka, kalafior, brokuł, jest znany z wielu korzyści prozdrowotnych . Jedną z nich jest zapobieganie rakowi żołądka. Według badań, sulforafan ma zdolność ochrony żołądka i jelit przed zapaleniem błony śluzowej żołądka lub stanem zapalnym błony śluzowej żołądka, który nieleczony może przekształcić się we wrzody i tym samym zwiększyć ryzyko raka żołądka. Istnieją dwie główne przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka: infekcje wywołane przez bakterie Helicobacter pylori oraz skutki uboczne przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Włączenie kiełków brokuła do codziennej diety hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori, która zwiększa ryzyko owrzodzenia żołądka i może prowadzić do powstania nowotworu.
Przeprowadzone w Japonii badania wykazały, że spożywanie codziennie, przez dwa miesiące, około 70 gramów kiełków brokułów, pomaga zwalczać Gram-ujemną bakterię, która powoduje zapalenie żołądka.
Według badaczy, sulforafan zawarty w kiełkach brokuła skutecznie hamował rozwój bakterii Helicobacter pylori.
W przeprowadzonych badaniach wzięło udział 50 osób zainfekowanych bakterią H. pylori. Do diety połowy badanych włączono kiełki brokuła, a pozostałej połowy - kiełki lucerny, które są bogate w fitochemikalia, jednak nie zawierają sulforafanu.
Po upływie dwóch miesięcy test na obecność H. pylori (HpSA) wykazał, że liczba komórek bakterii u pacjentów spożywających kiełki brokułów, zmniejszyła się o ponad 40 proc. Zmiany takiej nie zaobserwowano u osób, które spożywały kiełki lucerny. Badacze podkreślają jednak, że choć zmniejszyło się nagromadzenie szkodliwej bakterii, samo spożywanie kiełków nie jest w stanie jej wyeliminować.