IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kiełki brokuła chronią żołądek i jelita przed stanami zapalnymi

Kiełki brokuła chronią żołądek i jelita przed stanami zapalnymi
Brokuły są wypełnione witaminami i minerałami, a ich spożywanie jest korzystne dla zdrowia. Co ważne, warzywo to jest po prostu smaczne i znajduje wiele ciekawych zastosowań w kuchni.

Brokuły należą do grupy warzyw krzyżowych, zalicza się do niej również takie warzywa, jak: jarmuż, brukselka, kapusta, kalafior. Brokuły nazywa się niekiedy również kapustą szparagową lub zielonym kalafiorem. Właściwości brokułów ceniono już w starożytności, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego, skąd pochodzi to wartościowe, zielone warzywo.

Warzywo to jest niezwykle wartościowe, ale  kiełki są jeszcze lepsze! Kiełki otrzymywane z nasion roślin i dostępne są w sklepach przez cały rok. Na największą uwagę zasługuje fakt, że charakteryzują się dużo większą zawartością składników odżywczych, w porównaniu do dojrzałej rośliny. Kiełki brokuła bardzo przypominają kiełki lucerny i są zwykle zbierane, gdy mają zaledwie trzy do pięciu dni. W smaku są ziemiste i pieprzne, co czyni je idealnym dodatkiem do wielu potraw.

Kiełki brokułów mogą zapobiegać rakowi żołądka

Kiełki brokułów są bogate nie tylko w składniki odżywcze, takie jak: witamina K, witamina C, białko, potas, żelazo, mangan, kwas foliowy i błonnik pokarmowy, ale także w ważne związki prozdrowotne i fitochemiczne, takie jak: indolo-3-karbinol, karotenoidy , kaempferol i kwercetyna. Ich najsilniejszym związkiem jest glukorafanina, związek glukozynolanowy, który po rozbiciu wytwarza sulforafan (SFN).

Ten bogaty w siarkę związek powszechnie występujący w warzywach krzyżowych, takich jak: kapusta, bok choy, gorczyca, brukselka, kalafior, brokuł, jest znany z wielu korzyści prozdrowotnych . Jedną z nich jest zapobieganie rakowi żołądka. Według badań, sulforafan ma zdolność ochrony żołądka i jelit przed zapaleniem błony śluzowej żołądka lub stanem zapalnym błony śluzowej żołądka, który nieleczony może przekształcić się we wrzody i tym samym zwiększyć ryzyko raka żołądka. Istnieją dwie główne przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka: infekcje wywołane przez bakterie Helicobacter pylori oraz skutki uboczne przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Włączenie kiełków brokuła do codziennej diety hamuje rozwój bakterii Helicobacter pylori, która zwiększa ryzyko owrzodzenia żołądka i może prowadzić do powstania nowotworu.

Przeprowadzone w Japonii badania wykazały, że spożywanie codziennie, przez dwa miesiące, około 70 gramów kiełków brokułów, pomaga zwalczać Gram-ujemną bakterię, która powoduje zapalenie żołądka.

Według badaczy, sulforafan zawarty w kiełkach brokuła skutecznie hamował rozwój bakterii  Helicobacter pylori.

W przeprowadzonych badaniach wzięło udział 50 osób zainfekowanych bakterią H. pylori. Do diety połowy badanych włączono kiełki brokuła, a pozostałej połowy - kiełki lucerny, które są bogate w fitochemikalia, jednak nie zawierają sulforafanu.

Po upływie dwóch miesięcy test na obecność H. pylori (HpSA) wykazał, że liczba komórek bakterii u pacjentów spożywających kiełki brokułów, zmniejszyła się o ponad 40 proc. Zmiany takiej nie zaobserwowano u osób, które spożywały kiełki lucerny. Badacze podkreślają jednak, że choć zmniejszyło się nagromadzenie szkodliwej bakterii, samo spożywanie kiełków nie jest w stanie jej wyeliminować. 

Pozostałe korzyści spożywania kiełków brokułów

Pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się - kiełki brokułów są pełne przeciwutleniaczy, które mogą neutralizować aktywność wolnych rodników i stres oksydacyjny w organizmie. Te, w połączeniu z wysoką zawartością witaminy A i witaminy C, pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się.

Pomagają poprawić zdrowie serca - Według badań dieta bogata w pokarmy zawierające sulforafan może pomóc obniżyć poziom trójglicerydów i ciśnienie krwi. To z kolei może pomóc obniżyć ogólne ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak: miażdżyca, zawały serca, a nawet udary.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.