Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Kilka przydatnych ciekawostek o “silnej woli”

Kilka przydatnych ciekawostek  o “silnej woli”
Wydaje Ci się, że wigilia to nie najlepszy moment na to by omawiać temat “silnej woli”? Cóż, sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie, bo święta to czas, w którym szczególnie często jesteśmy wystawiani na próby, w przypadku których - jak nam się wydaje - to silna wola gra pierwsze skrzypce. Niestety to właśnie ona bardzo często zawodzi. Tak jednak wcale być nie musi!

Silna wola a świąteczne pokusy

Przyjęło się takie przekonanie, które mówi, że aby skutecznie kontrolować jakość i ilość spożywanych kalorii trzeba mieć silną wolę. Jest to tylko z pozoru słuszne przedstawienie istoty problemu. Łatwo to zobrazować podając przykład osób uzależnionych od alkoholu - przecież alkoholizm to nie jest choroba “woli”. Jest to uzależnienie, w przypadku którego nawet jednostki posiadające dobrze rozwiniętą silną wolę łamią się i piją. Niemniej jednak, z drugiej strony faktem jest, iż jednostki o słabej woli, częściej ulegają pokusom. Tak więc należy uczciwie przyznać, że jeśli chodzi o nasze wybory, nie wszystko od silnej woli zależy, ale z drugiej strony silna wola w sposób istotny wpływa na zdolność podejmowania słusznych decyzji i idących z nimi w parze - adekwatnych zachowań.

W ramach wigilijnego artykułu nie chciałbym jednak zajmować się poradami dotyczącymi szlifowania charakteru. Raz, że nie jestem psychologiem, dwa -  to nie jest dobra okoliczność do takich rozważać, trzy - brakuje na to czasu. raczej wolałbym skoncentrować się na pewnych zmyślnych strategiach pomagających nawet “słabą” silną wolę uchronić przed złamaniem.

Bateria silnej woli

Badania naukowe z dziedziny psychologii jak i również codzienne obserwacje pokazują, że silna wola jest czymś w rodzaju baterii, która może się szybko wyczerpać. Nawet proste testy pokazują, iż już pokonanie jednej konkretnej pokusy osłabia silną wolę na tyle, iż przy każdej następnej pokusie, która pojawia się w niedługim czasie coraz trudniej jest się jej oprzeć. Dzieje się tak również wtedy, gdy poszczególne pokusy nie są ze sobą powiązane. Oznacza to, że im więcej razy w ramach np. jednego wieczoru zostaniemy poddani różnym próbom wystawiającym na test naszą asertywność, tym większa szansa że w końcu się złamiemy. Innymi słowy, w świąteczne popołudnie trudniej nam będzie odmówić sobie dokładki sernika, jeśli tego samego rana nasza silna wola została już wielokrotnie wystawiana na próbę w efekcie czego wielokrotnie podejmowaliśmy decyzje odmowne.

Opisaną powyżej zależność można ładnie posumować mówiąc, iż nagromadzenie w ciągu krótkiego okresu sytuacji wymagających uruchomienia mechanizmów samokontroli znacznie osłabia naszą silną wolę. Należy jednak dodać, że w perspektywie długofalowej, “szlifowanie charakteru” częstymi, udanymi konfrontacjami tego typu może nieść za sobą pozytywne skutki jeśli chodzi o stan “silnej woli”.

Wnioski

Próbując odnieść przedstawione powyżej dane do “bożonarodzeniowych okoliczności”, można powiedzieć, że tym trudniej będzie się oprzeć świątecznym pokusom, im więcej konfrontacji z pokusami w ramach danego dnia mieć będziemy decyzji w danym dniu podejmiemy. Warto o tym pamiętać i bez potrzeby nie wystawiać się na próbę...