WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Korzyści wynikające ze zdrowego odżywiania

Korzyści wynikające ze zdrowego odżywiania
Bycie na zdrowej diecie kojarzy się ciągle z przeżywaniem trudnych do zniesienia męczarni, prowadzących w ostatecznym rozrachunku do uzyskania szczupłej i zadbanej sylwetki. Taki skrajny pesymizm względem właściwie zbilansowanego odżywiania niewiele ma w sobie prawdy, wynika raczej z lęku przed zmianami bądź jest konsekwencją poczucia porażki związanej z nieudaną poprawą estetyki sylwetki. Nie mniej jednak warto zdrowo się odżywiać – nie tylko ze względu na wygląd i nie tylko na 2 tygodnie przed planowanym urlopem. Oto korzyści wynikające z przemyślanego jadłospisu:

Lepsze samopoczucie!

Właściwie zbilansowana dieta, dopasowana do potrzeb i możliwości danego organizmu pomaga utrzymać nastrój oraz kondycję psychiczną w dobrej formie. Znaczenie posiada zarówno uwzględnienie w jadłospisie pokarmowych źródeł kwasów tłuszczowych omega 3, magnezu, witamin z grupy B, jak również eliminacja związków obecnych w technologicznie przetworzonej żywności, które działają na samopoczucie w sposób ewidentnie niekorzystny. Należą do nich np. utwardzone kwasy tłuszczowe wszechobecne w daniach typu fast food, które nie dość, iż przyczyniają się do pogorszenia nastroju, to również mogą w niektórych przypadkach nasilać zachowania agresywne, stany lękowe czy stany depresyjne. A jakie produkty żywnościowe mogą pozytywnie wpływać na nastrój? Zdecydowanie świeże warzywa i owoce – ich konsumpcja jest dodatnio skorelowana z dobrym samopoczuciem, co potwierdzają badania naukowe.  Pozytywny wpływ warzyw i owoców w tym kontekście związany jest prawdopodobnie z obecnością związków fenolowych.

Większa wydajność (w pracy i nie tylko)!

Sposób odżywiania, jak się okazuje, dość mocno wpływa na wydajność w pracy. Jak pokazują wybrane analizy specjalistów, rezygnowanie ze zdrowej i właściwie zbilansowanej diety, opartej na nieprzetworzonej żywności, na rzecz fast foodów i innego wątpliwej jakości jedzenia, zwiększa ryzyko utraty wydajności w pracy aż o 66%. Dieta oparta na słodyczach, pizzy i słodkich napojach wpływa negatywnie na koncentrację, zapamiętywanie, kojarzenie, motywację, etc. Osoby, które pragną odnieść sukces zawodowy winny również zrewidować swój sposób odżywiania, a tym samym zwiększyć efektywność swoich działań.

Mniej zmarszczek na twarzy!

Jadłospis obfitujący w rafinowane cukry, przeładowany „pustymi” kaloriami może doprowadzać do szybszego pojawiania się objawów starzenia, takich jak choćby zmarszczki.  Nadmiar cukru w diecie nasila glikację białek w obrębie skóry, co objawia się utratą elastyczności i sprężystości, a także zwiotczeniem skóry. Jak twierdzą naukowcy, niektórych zmarszczek można uniknąć, właściwie się odżywiając – unikając przejadania się cukrem, jedząc świeże warzywa, owoce - będące źródłem związków fenolowych, witamin i składników mineralnych , a także uwzględniając wartościowe źródła protein i tłuszczu.

Stres będzie łatwiejszy do pokonania!

Jadłospis oparty na niskoprzetworzonej żywności może w istotny sposób wpłynąć na sposób, w jaki nasz organizm będzie radził sobie ze stresem. Szczególne znaczenie posiadają: kwasy tłuszczowe omega 3, witamina D, C, magnez, związki fenolowe – dieta bogata w ich naturalne źródła pomaga zwiększyć możliwości adaptacyjne organizmu, zapobiegając negatywnym skutkom przewlekłego napięcia (jego objaw to np. problemy ze  zasypianiem, rozdrażnienie, chwiejność nastrojów). Przewlekły stres jest o tyle niebezpieczny, iż może prowadzić do rozwoju poważniejszych dolegliwości.

Podsumowanie

Zadbana i wysportowana sylwetka to nie jedyna korzyść wynikająca z właściwego i przemyślanego odżywiania. Osoby dbające na co dzień o zawartość talerza nie dość, iż lepiej radzą sobie ze skutkami stresu, mają lepsze samopoczucie i mniej zmarszczek na twarzy, to również są bardziej wydajni w pracy.