Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nasiona chia - warte uwagi?

Nasiona chia - warte uwagi?
Ziarenka chia to nasiona rośliny nazywanej szałwią hiszpańską. Aztekowie uprawiali ją już w czasach prekolumbijskich, upatrując w niej cudownych mocy. Sama roślina pochodzi z okolic Meksyku i Gwatemali. Dzisiaj ziarenka chia powracają i stają się coraz bardziej popularne. Czy warto po nie sięgać?

Nasiona chia to małe czarne nasiona szałwii hiszpańskiej, która należy do tej samej rodziny co mięta i melisa .

Nie podlega wątpliwości, że nasiona chia zawierają wiele cennych właściwości odżywczych, które mogą istotnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu.

Już dwie łyżki ziaren chia dostarczają:

  • 11 gram błonnika
  • 9 gram tłuszczu (w tym 5 g kwasów tłuszczowych Omega3)
  • 18% zalecanego dziennego spożycia wapnia
  • 30 % zalecanego dziennego spożycia manganu
  • 30% zalecanego dziennego spożycia magnezu
  • 27% zalecanego dziennego spożycia fosforu

Dwie łyżki ziaren chia to około 30g i 115 kcal.

W stosunkowo małej ilości kalorii dostarczamy więc bardzo dużo składników odżywczych.

Nasiona chia są bogate w wapń, magnez, fosfor i białka. Wszystkie te składniki są niezbędne dla zdrowia kości. Mogą być uznane za doskonałe źródło wapnia dla ludzi, którzy nie jedzą nabiału .

Ziarna chia są bogate w błonnik. Mogą dzięki temu wspomagać odchudzanie. Należy jednak pamiętać, aby stopniowo wprowadzać je do diety i nie spożywać więcej niż 20-40g ziaren chia dziennie. Zbyt duża ilość błonnika może prowadzić do biegunek lub zaparć.

Nasiona chia zawierają również pewne ilości białka, około 4-5 g w dwóch łyżkach. Może mieć to istotne znaczenie w przypadku wegan i wegetarian.

Ziarna chia, podobnie jak siemię lniane, są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Należy jednak pamiętać, że dostarczają jednocześnie również sporej ilości kwasów omega 6.

Ponadto, kwasy omega 3 zawarte w nasionach chia to głównie ALA (kwas alfa-linolenowy). Kwas ALA musi zostać przekształcony w aktywne formy EPA i DHA, aby mógł być efektywnie wykorzystany przez organizm.

Niestety konwersja ALA to EPA i DHA w ludzkim organizmie nie jest efektywna.

Nasiona chia same w sobie nie posiadają wyraźnego smaku. Łatwo dzięki temu włączyć je do diety. Można dodawać je do sałatek, koktajli czy musli. Ze względu na ich zdolność do wchłaniania wody i tłuszczu, mogą być stosowane do zagęszczania sosów.

Podsumowując, nasiona szałwii hiszpańskiej są bogate w składniki odżywcze. Warto włączyć je do swojej diety. Należy jednak pamiętać, by nie stosować ich w większej niż zalecana ilość.