IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Negatywne skutki jedzenia w nocy

Negatywne skutki jedzenia w nocy
Czy zdarza Ci się "atakować" lodówkę o północy, aby zaspokoić głód? A może odkładasz jedzenie kolacji na bardzo późne godziny, aby uniknąć podjadania w nocy? Okazuje się, że zjedzona bardzo późno kolacja może mieć negatywny wpływ na  metabolizm podczas snu.

Według badania opublikowanego w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism późne jedzenie kolacji może skutkować rozwojem otyłości i zespołu metabolicznego.

Istota badania

W przeprowadzonym badaniu udział wzięli zdrowi ochotnicy, których podzielono na 2 grupy. Część z nich jadła po godzinie 22:00, a część o 18:00. Obie grupy spożywały makroskładniki odżywcze składające się z 50% węglowodanów, 35% tłuszczu oraz 35% dziennego zapotrzebowania kalorii. Uczestnicy badania byli monitorowani przez całą noc za pomocą podłączonych do ciała trackerów, skanerów tkanki tłuszczowej oraz cogodzinne pobierano im krwi i badano jakość ich snu.

Poniżej przedstawiono pomiary, które wzięto pod uwagę podczas badania:

  • poziom glukozy we krwi (w nocy)
  • poranny poziom glukozy we krwi
  • insulina
  • triglicerydy
  • poziom kortyzolu
  • kwasy tłuszczowe
  • utlenianie tłuszczów w diecie.

Wyniki badania

„Poziom glukozy po kolacji zjedzonej bardzo późno był o około 18% wyższy, a ilość spalanego w nocy tłuszczu zmniejszyła się o około 10%, w porównaniu z jedzeniem kolacji o wcześniejszej godzinie. Efekty, które zaobserwowaliśmy u badanych, mogą być bardziej widoczne u ludzi cierpiących na otyłość lub cukrzycę, u których metabolizm jest wolniejszy” - powiedział główny autor dr Chenjuan Gu z Johns Hopkins University.

Późno zjedzona kolacja przesuwa tzw. stan poposiłkowy, który odnosi się do czterogodzinnego okresu po posiłku, który nakłada się na cykl snu i zaburza naturalny rytm dobowy. Uczestnicy badania, którzy jedli później, notowali wyższy poziom glukozy po przebudzeniu oraz nocną nietolerancję glukozy. U osób, które jadły późno, zaobserwowano także podwyższony poziom kortyzolu.

Podsumowanie

Jedzenie kolacji w nocy lub przed spaniem może nieść za sobą negatywne skutki i przyczyniać się do upośledzenia metabolizmu oraz odkładania się tkanki tłuszczowej. 

Źródła: https://www.medicaldaily.com/study-finds-health-benefits-eating-dinner-early-454011

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.