Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niskie spożycie owoców i warzyw negatywnie wpływa na kondycję umysłową

Jeśli należysz do licznego grona osób, które warzywa i owoce jadają jedynie od czasu do czasu, a na co dzień preferują jedynie „konkretne” produkty żywnościowe, to istnieje duża szansa na to, że mózg zestarzeje się szybciej. Mało tego, prawdopodobnie już teraz odczuwać możesz negatywne konsekwencje swoich niefortunnych wyborów żywieniowych. Istnieją bowiem przesłanki by zakładać, że niskie spożycie owoców i warzyw negatywnie odbija się na kondycji umysłowej.

Pożywienie ma znaczenie

Nie ulega wątpliwości że sposób odżywiania oddziałuje w sposób istotny na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Tak więc nie powinno dziwić, że od tego co jemy zależy także nasza kondycja umysłowa. Istotne jest również to, że mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko energii w postaci glukozy, ale także wiele innych składników odżywczych, a także związków o charakterze nieodżywczych, posiadających inne ciekawe właściwości, jak choćby działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Właśnie te ostatnie z wymienionych substancji okazuję się mieć tutaj niezwykle istotne znaczenie, tymczasem fakt ten jeszcze do niedawna był zazwyczaj po prostu pomijany.

Okazuje się, że postępujące problemy z pamięcią i koncentracją, pogarszające się wraz z wiekiem zdolności do uczenia się i zapamiętywania oraz kojarzenia i przetwarzania posiadanej wiedzy mogą być związane w dużej mierze z dietą. Kiedy w codziennym menu dominują związki o charakterze prozapalnym i takie, które inicjują reakcje wolnorodnikowe (o co patrząc na skład współczesnej żywności stosunkowo łatwo), to w obrębie  komórek nerwowych dochodzi do nasilenia procesów degeneracyjnych.

Co możesz z tym zrobić?

Pierwszym krokiem zaradczym jaki należy podjąć w celu ochrony  komórek nerwowych przed niekorzystnym wpływem szkodliwych czynników jest ograniczenie spożycia pokarmów zasobnych w związki szkodliwe.  Zagadnienie to jednak omówię szerzej w osobnym artykule, więc teraz nie będę poświęcał mu uwagi.

Drugim ważnym krokiem pozwalającym ochronić neurony przed substancjami szkodliwymi jest zwiększenie spożycia pokarmów, zasobnych w związki o właściwościach ochronnych. I tutaj właśnie do gry wchodzą warzywa i owoce, które z jednej strony ubogie są w substancje szkodliwe, a z drugiej dostarczają składników o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. O jakie związki dokładnie chodzi? Przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują, że właściwości neuroprotekcyjne wykazują przede wszystkim witamina E (zwłaszcza tokotrienlole), witamina C, karotenoidy, wybrane polifenole, w tym również flawonoidy. Wszystkie wymienione powyżej związki obficie występują w świeżych owocach i warzywach. Tymczasem osoby skarżące się na problemy z koncentracją i pamięcią często spożywają ich niewiele.

W jednym z badań przeprowadzonym przez grupę naukowców Uniwersytetu Ulm, w którym wzięły udział 74 osoby ze stwierdzoną chorobą Alzheimera oraz 158 osób zdrowych zaobserwowano, że u uczestników z problemami neurodegeneracyjnymi występuje także istotnie obniżony poziom karotenoidów oraz witaminy C w ustroju. Po przeanalizowaniu zwyczajów żywieniowych okazało się –co wcale nie dziwi, że było to związane z niskim spożyciem warzyw i owoców. Czy istnieje tutaj przyczynowo-skutkowa zależność, cóż – wiele wskazuje na to, że tak. Zwłaszcza, że wyniki tego badania nie są odosobnione.

Praktyczna  wskazówek na koniec

Skoro wiemy już, że niskie spożycie owoców i warzyw może potencjalnie niekorzystnie wpływać na kondycję umysłową, a nawet zwiększać ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, to warto zastanowić się nad tym, po które \najlepiej sięgać, by zapewnić sobie maksymalną ochronę. Otóż w praktyce najlepiej jest spożywać różne owoce i warzywa, ze szczególnym uwzględnieniem – w miarę możliwości – tych sezonowych. Dobrze jest dbać o różnorodność kolorów, tak by zapewnić sobie pełne spektrum pożądanych substancji. Warzywa i owoce należy jeść minimum trzy razy dziennie, najlepiej w jak najmniej przetworzonej formie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.