Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odchudzanie – dlaczego sama dieta to za mało?

Odchudzanie – dlaczego sama dieta to za mało?
Nadwaga i otyłość to plaga naszych czasów. Swobodny dostęp do niezdrowej żywności, wygody w postaci samochodów, wind, ruchomych schodów i "wszystkiego pod ręką" prowadzą do wszechobecnego lenistwa i tycia. Czy sama dieta wystarczy by schudnąć i utrzymać zdrowie?

Co zrobić, żeby schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała?

Z pewnością każdy odpowie, że trzeba zmienić nawyki żywieniowe i zmniejszyć ilość jedzenia. I jak najbardziej jest to prawidłowa odpowiedź. Można także dodać, że bez diety, żadna redukcja się nie uda. Jest to zatem niezbędny element udanej utraty wagi. Jednak na dłuższą metę, kiedy myślimy perspektywicznie, może się okazać, że sama dieta to za mało. Szczególnie jeśli mówimy w kontekście utrzymania prawidłowej masy ciała. Jest kilka czynników, które wspierają odchudzanie, przyspieszają, a także pomogą utrzymać osiągnięty efekt. Poznajmy je.

Aktywność fizyczna

Jednym z najważniejszych nawyków związanych ze stylem życia sprzyjającym zrównoważonej utracie wagi są ćwiczenia.

Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści:

  • spala dodatkowe kalorie,
  • hamuje apetyt,
  • poprawia jakość snu,
  • poprawia Twój nastrój,
  • daje Ci lepszą sprawność,
  • poprawia skład Twojego ciała.

I co najważniejsze, regularna aktywność fizyczna pomaga zapobiegać przybieraniu na wadze po schudnięciu. Sama dieta po prostu nie wystarczy.

Odpowiednie zarządzanie stresem

Stres to czynnik, który może popsuć naszą redukcję, nawet jeśli mamy świetnie dobraną dietę. Wynika to z tego, że zwiększa on poziom kortyzolu, hormonu stresu, który często przyczynia się do przybierania na wadze. Ponadto kortyzol wpływa na wzrost poziom tłuszczu trzewnego, głęboko położonego rodzaju tłuszczu okalającego Twoje narządy wewnętrzne. Z punktu widzenia zdrowia jest to najgorszy rodzaj tłuszczu.

Stres to także czynnik, który może wywoływać tzw. emocjonalne jedzenie. Niektórym osobom może być bardzo ciężko nie rzucić się na jedzenie w trudnych sytuacjach. Odpowiednie zarządzanie stresem i sposób myślenia są kluczem do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych.

Dbaj o jakość swojego snu

Sen wbrew pozorom to bardzo istotny element naszego życia. Jego niedobory mogą nam skutecznie odebrać siły do codziennych czynności, a gdzie tu jeszcze pójść do pracy czy na trening. Zmęczenie nas demotywuje na każdej linii. Ponadto człowiek niewyspany, często jest bardziej głodny i po prostu trudniej poskromić apetyt. Zadbaj zatem o odpowiednią ilość snu każdej doby, o regularne pory chodzenia spać i wstawania, a także o higienę snu, czyli zaciemnienie pokoju, wygodny materac, odpowiednią temperaturę w pokoju i ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych na kilka godzin przed pójściem spać.

Podsumowanie

Sama dieta nie wystarczy, aby osiągnąć cele związane z odchudzaniem. To właśnie jeden z powodów, dla których ludzie po okresie diety, wracają na swoją dawną drogę żywieniową i przybierają na wadze ze zdwojoną mocą. Dieta nie może nam się kojarzyć z chwilowym ograniczeniem jedzenia. Trzeba sobie uświadomić, że dieta to sposób odżywiania, a nie tygodniowe wyrzeczenia. Aby skutecznie schudnąć i utrzymać swoją zdrową wagę należy zmienić styl życia, na który składa się nie tylko zdrowe odchudzanie, ale także regularna aktywność fizyczna, odpowiedni sen, a także odpowiednie zarządzanie stresem. Takie globalne zarządzanie swoim życiem przyniesie zdecydowanie więcej korzyści niż chwilowe ograniczenie jedzenia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.