Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy oliwa z oliwek wspomaga odchudzanie?

W ostatnich czasach coraz więcej mówi się o odchudzających właściwościach… tłuszczy. Dla wielu osób zapewne zaskoczeniem będzie, że wysokokaloryczne produkty żywnościowe takie jak oliwa z oliwek czy tłuszcz kokosowy przyspieszają przemianę materii i nasilają spalanie kwasów tłuszczowych jako źródła energii, w takim wypadku czas zrewidować swoje poglądy, bo niektóre tłuszcze – odchudzają. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na ilość spożywanego tłuszczu ale także na jego jakość.

Termogenne właściwości oliwy z oliwek

Termogenne właściwości oliwy z oliwek potwierdzone zostały już w rozmaitych eksperymentach naukowych. Piers i wsp. wykazali, że zastąpienie śmietany (dostarczającą sporej dawki nasyconych kwasów tłuszczowych – SFA) oliwą z oliwek (bogatą w jednonienasycone kwasy tłuszczowe – PUFA) w śniadaniu, powoduje większe zaangażowanie wolnych kwasów tłuszczowych w przemianach energetycznych. Autorzy zwrócili uwagę, że termogenny efekt spożycia oliwy był wyraźniejszy u osób z większym obwodem talii. Do podobnych wniosków doszli Soares i wsp. Naukowcy w eksperymencie przeprowadzonym na grupie kobiet po menopauzie zaobserwowali, że oliwa z oliwek bardziej nasila temogenezę poposiłkową niż śmietana.

Skład lipidowy oliwy z oliwek

Choć autorzy badań sugerują, że to skład lipidowy poszczególnych źródeł tłuszczu odpowiada za ich wpływ na przebieg przemian energetycznych w ustroju, to nie można wykluczyć, że pewną rolę pełnią także związki fenolowe obecne m.in. w oliwie z oliwek. (Oleuropeina jest pochodną kumaryny, należąca do sekoirydoidów). Oi-Kano i wsp. w jednym z eksperymentów wykazali, że związek ten ma silne właściwości termogenne (zwiększa aktywność białka rozprzęgającego UCP1 w brązowej tkance tłuszczowej), nasilając tym samym wydatkowanie energii. Istotny także był wpływ oleuropeiny na poziom katecholamin takich jak noradrenalina.

Podsumowanie

Te ciekawe właściwości oliwy z oliwek, nie powinien umknąć uwadze osób stosujących rozmaite diety redukcyjne, walczących z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Warto podkreślić, że związki fenolowe takie jak opisana tutaj oleuropeina występują w nierafinowanej oliwie z pierwszego tłoczenia, stąd też stosowanie przetworzonych odmian tego tłuszczu nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Odchudzasz się – oliwa z oliwek może Ci w tym pomóc!

Źródła: Br J Nutr. 2004 Feb;91(2):245-52.The acute effects of olive oil v. cream on postprandial thermogenesis and substrate oxidation in postmenopausal women. Soares MJ, Cummings SJ, Mamo JC, Kenrick M, Piers LS. ClinNutr. 2009 Feb;28(1):39-45. Epub 2008 Nov 17.Acute effects of three high-fat meals with different fat saturations on energy expenditure, substrate oxidation and satiety. Casas-Agustench P, López-Uriarte P, Bulló M, Ros E, Gómez-Flores A, Salas-Salvadó J. J NutrSciVitaminol (Tokyo). 2008 Oct;54(5):363-70.Oleuropein, a phenolic compound in extra virgin olive oil, increases uncoupling protein 1 content in brown adipose tissue and enhances noradrenaline and adrenaline secretions in rats. Oi-Kano Y, Kawada T, Watanabe T, Koyama F, Watanabe K, Senbongi R, Iwai K.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.