Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Opakowanie ma znaczenie

W trakcie robienia zakupów i wstępnej selekcji produktów spożywczych, warto zwracać uwagę nie tylko na skład surowcowy i wartości odżywcze, ale również na rodzaj opakowania. Okazuje się, iż zarówno puszki jak i plastikowe butelki mogą uwalniać do żywności związek o nazwie bisfenol A (w skrócie PBA), który jak pokazują analizy naukowców nie pozostaje obojętny dla kondycji zdrowotnej.

Bisfenol A – co to takiego?

PBA to organiczny związek chemiczny wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych, w tym również do opakowań czy butelek mających kontakt z żywnością. Na bazie tego związku powstają także żywice epoksydowe wyściełające wnętrza puszek, do których następnie pakowane są różnego typu produkty żywnościowe, między innym ryby i ich przetwory, warzywa konserwowe, napoje. Na obszarze Unii Europejskiej oraz w Kanadzie obowiązuje zakaz wykorzystywania tego związku do produkcji butelek dla niemowląt.

Bisfenol A i nadciśnienie

Istnieje wiele publikacji naukowych potwierdzających fakt, iż bisfenol A to związek, który przedostaje się z opakowań do spożywanej żywności i napojów. Wyniki badań naukowców z Seulu, opublikowane na łamach naukowego czasopisma  American Heart Association’s journal Hypertension, wskazują na istnienie ciekawej zależności. Otóż spożywanie produktów opakowanych w materiał zawierający bisfenol A powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi a także może niekorzystnie wpływać na rytm serca. Wypicie 2 napojów z puszki w przeprowadzonym badaniu powodowało średnio wzrost ciśnienia skurczowego krwi o 5 mm Hg, co może znacząco przyczyniać się do powstania poważnych komplikacji zdrowotnych, szczególnie u osób ze stwierdzonymi chorobami serca i nadciśnieniem.

Naukowcy podkreślają również, iż wzrost ciśnienia o 20 mm Hg dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Warto też zaznaczyć, iż przeprowadzone badanie było randomizowane, a badanym ochotnikom podawano do picia mleko sojowe – zdecydowano się właśnie na ten napój, z racji tego iż nie zidentyfikowano w nim żadnego składnika, który mógłby zwiększać ciśnienie krwi.

Podsumowanie

Bisfenol A jest dość kontrowersyjnym składnikiem wchodzącym w skład opakowań, mających kontakt z żywnością i napojami. Istnieje wiele przesłanek ku temu, aby ograniczać spożywanie produktów, które są  pakowane w puszki wyściełane żywicami epoksydowymi. Źródłem bisfenolu A są także powszechnie występujące opakowania plastikowe. Zgodnie z obowiązującymi raportami EFSA czy FDA związek ten jest dopuszczony do kontaktu z żywnością, jak jednak pokazują kolejne badania naukowców może on nie być obojętny dla zdrowia. Szczególnie uważać powinny osoby z nadciśnieniem i stwierdzonymi chorobami serca oraz układu krążenia.  

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.