Tuńczyk z puszki na stałe zagościł w diecie sportowców i osób aktywnych ze względu na trzy podstawowe walory: jest łatwo dostępny, prosty w przygotowaniu i zawiera dużo białka. Jest także rybą morską, a te uznawane są za ogólnie zdrowe, między innymi ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych z rodziny omega3.
Przy udziale tuńczyka puszkowanego można szybko przygotować sałatkę na zimno, spaghetti, a od biedy zjeść w formie „saute”, prosto z puszki w trasie, czy w ramach krótkiej przerwy w pracy lub szkole. Ten wydawałoby się „doskonały” produkt żywnościowy ma jednak więcej wad niż wielu osobom się zdaje.
Po pierwsze
Mięso ryby, zanim jako produkt finalny znajdzie się w puszce, poddawane jest długotrwałemu podgrzewaniu, które z jednej strony powoduje zmianę struktury i właściwości kwasów tłuszczowych w wyniku czego tracą one swój korzystny potencjał biologiczny, z drugiej przyczynia się do utlenienia zawartego w mięsie cholesterolu. Utleniony cholesterol w postaci szkodliwych hydroksycholesteroli i 7-ketocholesterolu stanowi wyjątkowo niepożądany składnik naszego menu.
Po drugie
Tuńczyk sam w sobie może zawierać spore ilości rtęci, choć niektóre artykuły, które znaleźć można w sieci lub w prasie zdecydowanie przejaskrawiają dane dotyczące zawartości rtęci w tkankach ryb, to faktem jest, iż w tuńczyku może być jej relatywnie sporo. Spożywanie puszki tuńczyka 1 – 2 razy w miesiącu, zapewne nie niesie za sobą zagrożenia podtrucia rtęcią, ale spożywanie kilku puszek tygodniowo, w dłużej perspektywie czasowej może okazać się szkodliwe.
Warto też zwrócić uwagę, ze wiele osób wybiera tzw. tuńczyka sałatkowego, w formie rozdrobnionej, walorem jest oczywiście cena. W porównaniu do fileta z tuńczyka cena opcji sałatkowej jest niekiedy dwukrotnie niższa. Coś za coś niestety rozdrabnia się zdecydowanie gorsze części mięsa ryby, o niższej wartości odżywczej i kulinarnej.
Podsumowanie
Tak więc jeść czy nie jeść? Jak wspomniałem powyżej zafundowanie sobie raz na jakiś czas domowej sałatki z puszkowanym tuńczykiem, nie stanowi żadnego zagrożenia zdrowotnego, ale jako stały element menu pokarm ten zdecydowanie się nie nadaje.
Niestety, nie ma drogi na skróty i jeśli chcemy dobrze i zdrowo zjeść, musimy poświęcić należytą uwagę doborowi produktów żywnościowych i sposobom przygotowaniu posiłków.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.