Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Otyły nastolatek – potencjalny impotent

Otyłość jest stanem chorobowym wynikającym z nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie. O otyłości u mężczyzn mówimy wtedy, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) jest wyższy niż 30 - jest to tzw. I stopień otyłości, powyżej 35 mówimy o II stopniu otyłości, otyłość olbrzymia (często określana jako śmiertelna) to wartości BMI powyżej 40. Fakt, że tak znaczna ilość nadprogramowego tłuszczu ma negatywny wpływ na zdrowie, jest niezaprzeczalny, jednak nie wszyscy, zdając sobie sprawę z tego, z jak poważnymi konsekwencjami może się to wiązać. Otóż uwaga, młodzi panowie, otyłość w waszym wieku to prosta droga do… impotencji!

Zaprezentowane w poniższym artykule badania niosą za sobą mało optymistyczny przekaz. We krwi otyłego nastolatka może znajdować się nawet o połowę mniej testosteronu niż u jego rówieśnika o prawidłowej masie ciała!

Rola testosteronu

Wiek dojrzewania jest przełomowy w rozwoju każdego człowieka. U chłopców dochodzi wtedy do zwiększonego wydzielania tzw. męskiego hormonu, czyli testosteronu (produkowany głównie w jądrach) i dzięki temu „zamienia się” on w mężczyznę. Dochodzi do rozwoju cech takich jak: obniżenie głosu, pojawienie się zarostu (na twarzy, klatce piersiowej, pod pachami, w okolicach intymnych). Zwiększa się również ilość masy mięśniowej w organizmie, pojawia się popęd seksualny.

Co się dzieje, gdy stężenie tego hormonu będzie za niskie? Pogarsza się płodność, znacznemu obniżeniu ulega libido, sylwetka traci cechy męskie, niewieścieje, czyli wyraźnie zaczynają rysować się biodra, biodra, biust, brzuch staje się zaokrąglony.

Na obniżenie poziomu testosteronu może wpływać niehigieniczny tryb życia (dieta, złe odżywianie się, otyłość, spożywanie znacznych ilości alkoholu).

Zatrważające wyniki badania

W 2012 roku, na Uniwersytecie w Bufallo, naukowcy objęli badaniem 25 szczupłych oraz 25 otyłych nastolatków płci męskiej w przedziale wiekowym od 14 do 20 roku życia. Zmierzono im poziom całkowitego i wolnego testosteronu, estradiolu oraz estrogenu we krwi (na czczo rano). Wyniki okazały się bardzo zaskakujące i przerażające dla samych badaczy. Wykazały, że otyli młodzi mężczyźni mają aż do 50% mniej całkowitego testosteronu niż ich szczupli rówieśnicy.

Badania te ukazują, jak znacząco dieta i styl życia wpływają na wszystkie etapy rozwojowe dzieci i młodzieży. Duży, tłusty brzuch i spadek masy mięśniowej związane są z niskim poziomem testosteronu, a także może być powiązany z insulinoopornością, która może przekształcić się w cukrzycę.

Podsumowanie

Czy zmiana diety i stylu życia spowoduje unormowanie się poziomu testosteronu? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak, ale ta zależność musi zostać zbadana i potwierdzona przez naukowców.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.