Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Piceatannol hamuje rozwój komórek tłuszczowych

Jeśli do tej pory nie słyszałeś o związku zwanym piceatannol, to warto zapoznać się z jego walorami. Wyniki wstępnych badań naukowych wskazują, że substancja ta posiada niezwykle cenne właściwości, którymi w szczególności zainteresować się powinny osoby mające skłonność do tycia, i odchudzające się. Okazuje się bowiem, że piceatannol posiada zdolność do hamowania rozwoju komórek tłuszczowych..

Piceatannol – co to takiego?

Piceatannol to związek o podobnych właściwościach do bardziej znanego rezweratrolu, którego jest metabolitem. Jego naturalnym pokarmowym źródłem jest przede wszystkim czerwone wino, a także winogrona, borówki, owoce passiflory i niektóre inne owoce. Dodatkowo pozyskiwany może być z nasion palmy Aiphanes horrid i korzenia świerka norweskiego (Picea abies). Związkiem tym zainteresowano się już w 1983 roku, gdy okazało się, że wykazuje on zdolność do hamowania replikacji wirusów zaangażowanych w rozwój niektórych chorób nowotworowych. Do dalszych, szerzej zakrojonych badań wrócono jednak dopiero dwóch dekadach, w roku 2003. W ostatnich czasach pojawiły się jednak również dane wskazujące, że związek ten może również wspomagać pracę nad estetyką sylwetki i stanowić czynnik pomocny w walce z nadwagą i otyłością.

Piceatannol a tkanka tłuszczowa

Badania opublikowane w zeszłym roku w prestiżowym periodyku naukowym  (Journal of Biological Chemistry) wskazały, że piceatannol posiada zdolność do hamowania  procesu adipogenezy, czyli – powstawania komórek tłuszczowych. Związek ten blokuje procesy komórkowe hamując funkcję genów odpowiedzialnych za proces dojrzewania adipocytów. Niedojrzałe komórki tłuszczowe (tzw. preadipocyty) tymczasem nie posiadają zdolności do magazynowania tłuszczu zapasowego. Uważa się także, iż piceatannol może zmniejszać stymulujący wpływ insuliny na proces lipogenezy, zaburzając przebieg szlaku insulinowego. Mówiąc wprost substancja ta hamować może przyrost tkanki niepożądanej tłuszczowej.

Wnioski

Przytoczone powyżej dane sugerują, że piceatannol może być cennym dodatkiem dla osób pracujących nad estetyką sylwetki, borykających się z nadwagą, otyłością i tendencją do tycia. Czy więc niedługo pojawią się na rynku suplementy odchudzające zawierające w składzie ten unikalny związek? Trudno powiedzieć, przeprowadzone badanie ma bowiem charakter wstępny, wykonane zostało bowiem na hodowlach komórkowych. Rozstrzygające będą wyniki eksperymentów przeprowadzone na ludziach. Czy takie się pojawią? Zapewne prędzej czy później tak. Na wszelki wypadek warto do diety włączyć owoce takie jak borówki czy winogrona, a od czasu wychylić lampkę dobrego, czerwonego wina.

Źródła: Kwon JY, Seo SG, Heo YS, Yue S, Cheng JX, Lee KW, Kim KH Piceatannol, natural polyphenolic stilbene, inhibits adipogenesis via modulation of mitotic clonal expansion and insulin receptor-dependent insulin signaling in early phase of differentiation. J Biol Chem. 2012 Mar 30;287(14):11566-78. doi: 10.1074/jbc.M111.259721. Epub 2012 Jan 31.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.