Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 niepozornych produktów, które wspomagają odchudzanie

5 niepozornych produktów, które wspomagają odchudzanie
Odchudzanie bywa często sprowadzane do ustalenia ujemnego bilansu energetycznego przy zapewnieniu wymaganej podaży białka. W praktyce oczywiście, proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany, gdyż wpływa na niego szereg różnych czynników. Przykładowo, okazuje się, że istnieją pokarmy, których włączenie do diety przyspiesza redukcję tłuszczu zapasowego. O jakich produktach mowa?

Grejpfrut

Chyba mało kto tak naprawdę z upodobaniem zajada się grejpfrutami, a szkoda, bo owoce te posiadają szereg ciekawych właściwości. Oprócz sporej zawartości witamin i niektórych składników mineralnych dostarczają także potężnej dawki flawonoidów, z których wybrane wpływają korzystnie na naszą gospodarkę metaboliczną nasilając spalanie tłuszczu zapasowego. Istnieją badania naukowe, w których samo włączenie do diety grejpfrutów (a także soku grejpfrutowego i ekstraktów z tych owoców w postaci suplementów), przyspiesza ubytek masy ciała.

Grupa naukowców z Zakładu Endokrynologii Katedry Żywienia i Badań Metabolicznych Kliniki Scripps, postanowiła sprawdzić wpływ bioaktywnych składników grejpfruta na utratę masy ciała przy stosowaniu diety odchudzającej. Próbę wykonano na 91 ochotnikach z otyłością. Wszystkich uczestników podzielono na 4 grupy. Pierwsza otrzymywała trzy razy dziennie sok jabłkowy i kapsułkę placebo, druga także sok jabłkowy (207ml), ale z dodatkiem ekstraktu z grejpfruta w postaci kapsułki, trzecia otrzymywała sok grejpfrutowy (237ml) i kapsułkę placebo, a czwarta pół świeżego owocu. Po dwunastu tygodniach okazało się, że najmniej, bo jedynie średnio 0,3kg masy ciała straciła grupa otrzymująca sok jabłkowy i placebo, najwięcej natomiast – bo aż 1,6kg – pacjenci spożywający świeży owoc. Osoby otrzymujące sok grejpfrutowy straciły przeciętnie ok. 1,5kg, a osób otrzymujące ekstrakt i sok jabłkowy 1,1kg

Jogurt naturalny

Osoby odchudzające się, często starają się unikać nabiału. Rozpowszechniły się bowiem plotki, które głoszą, iż produkty mleczne utrudniają redukcję tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, badania naukowe wskazują coś dokładnie innego. Dane eksperymentalne sugerują, że eliminacja nabiału utrudnia, a włączenie przetworów mlecznych ułatwia spalanie tłuszczu zapasowego. Szczególnie wyraźne jest działanie produktów fermentowanych, takich jak jogurt, mleko ukwaszone, kefir, co prawdopodobnie wynika z aktywności bakterii kwasu mlekowego.

Dość ciekawe badania w tej materii prowadzili irańscy naukowcy z Isfahan University of Medical Sciences, którzy doszli do wniosku, iż włączenie produktów mlecznych do diety niskokalorycznej wyraźnie zwiększa jej efektywność. Do podobnych wniosków doszli badacze z Shaheed Beheshti University of Medical Sciences. Ciekawej literatury jest naprawdę sporo. Należy jednak mieć na uwadze, że nabiał stanowi dość obfite źródło estrogenów, których wysoka podaż sprzyja zatrzymywaniu wody w ustroju, co będzie mieć znaczenie przede wszystkim dla osób szlifujących formę.

Olej kokosowy

Ze spożywaniem oleju kokosowego wiąże się wiele kontrowersji. Z jednej strony dietetycy i lekarze często przestrzegają przed jego konsumpcją wskazując, iż nie tylko nie dostarcza żadnych niezbędnych składników, to jeszcze na dodatek składa się niemal wyłącznie z kwasów nasyconych posądzanych o niekorzystny wpływ na kondycję układu krążenia. Z drugiej strony, istnieją dowodny w postaci badań naukowych, które wskazują, że włączenie oleju kokosowego do diety redukcyjnej wspomaga odchudzanie. Związane jest to z hamującym łaknienie działaniem średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz z ich właściwościami termogennymi.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Universiti Sains Malaysia wykazały, że olej kokosowy jest szczególnie skuteczny w redukowaniu poziomu tłuszczu trzewnego. Przy okazji sprawdzone zostało bezpieczeństwo stosowania w odniesieniu chociażby do ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Autorzy nie zaobserwowali, by konsumpcja oleju kokosowego niosło za sobą jakiekolwiek ryzyko.

Migdały

Zamienienie części dostarczanej energii z konwencjonalnych produktów spożywczych na migdały może nasilać tempo odchudzania. Tak wskazują badania naukowe. Ten zaskakujący fakt próbowano wytłumaczyć na różne sposób,. W końcu udało się jednak odkryć mechanizmy leżące u podstaw tej zaskakującej zależności. Okazuje się bowiem, że migdały, choć wysokokaloryczne, stanowią jeden z niewielu produktów żywnościowych, w przypadku, których przypisana wartość energetyczna jest trochę myląca.

Naukowcy z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w celu zaznaczenia jaką dawkę energii pozyskać możemy realnie z migdałów, przeprowadzili eksperyment z udziałem 18 dorosłych, zdrowych ochotników. Uczestnicy otrzymywali najpierw (dietę standardową, pozbawioną migdałów, następnie dietę wzbogaconą o 42 g migdałów, a na koniec menu uzupełniono o 84 g migdałów dziennie. Każdy etap trwał 18 dni). Badanie pokazało, że wartość energetyczna migdałów jest przeszacowana, a w praktyce wynosi nie 570, a około 460 kcal/100g.

Kawa

Potencjał odchudzający kawy jest na tyle silny, że substancje w niej zawarte są integralnymi składnikami wielu suplementów wspomagających redukcję tłuszczu, głównie tych zaliczanych do tzw. „spalaczy tłuszczu” o działaniu termogennym. Kawa jest obfitym źródłem kofeiny, która nie tylko zwiększa możliwości wysiłkowe, ale także przyspiesza przemianę materii. Związane jest to z nasileniem procesu termogenezy. Wpływ na tempo spalania tłuszczu zapasowego mogą mieć także związki fenolowe zawarte w ziarnach kawy.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazują, że przyjmowanie kofeiny może zwiększyć przemianę materii o około 3 – 11%, co skutkuje większym spalaniem tłuszczu zapasowego. Niestety, literatura fachowa zwraca uwagę także na to, iż im bardziej jesteśmy zatłuszczeni tym wpływ kofeiny jest mniejszy. Dane źródłowe potwierdzają także, iż przyjmowanie kofeiny zwiększa efektywność ćwiczeń fizycznych o około 11 – 12%. Dodajmy do tego jeszcze wpływ na spontaniczną aktywność fizyczną i mamy receptę na wielopłaszczyznowe działanie odchudzające.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.