Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Fenomen migdałów – znikające kalorie!

Migdały bez wątpienia należą do pokarmów o wysokiej wartości energetycznej, co związane jest z dużą zawartością tłuszczu. Możemy oczywiście dywagować na temat tego jak to obecne w nich kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na ludzki organizm, ale nie zmieni to faktu, iż 100g migdałów to – zgodnie z danymi z tabel ponad 570 kcal, czyli sporo. Mimo to jednak, badania naukowe wskazują, że włączenie migdałów do diety odchudzającej przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej. Co ciekawe efekt ten jest zauważalny pomimo utrzymania dziennej podaży energii na tym samym poziomie. Jak to możliwe?

Cudowne właściwości migdałów

Naukowcy od dawna zastanawiali się jak to się dzieje, że migdały posiadają właściwości stymulujące utratę masy ciała. Sugerowano m.in. obecność w nich związków nasilających wydatkowanie energii i wskazywano na właściwości sycące. Okazuje się jednak, że „cudowna moc migdałów” związana jest z tym, że ich realna wartość energetyczna jest niższa niż sugerują etykiety czy tabele wartości odżywczych. Mówiąc wprost: organizm nie jest w stanie efektywnie pozyskać wszystkich kilokalorii w nich zawartych. Tak przynajmniej wskazują przeprowadzone przez specjalistów z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa badania.

Równoważnik Atwatera

Wartość energetyczną białka, węglowodanów i tłuszczu oznaczyć można poprzez ich spalenie w tzw. bombie kalorymetrycznej. Otrzymane wyniki jednak nie będą odpowiadać ilości energii uzyskiwanej przez organizm, co związane jest z pewnymi stratami w procesie trawienia i wchłaniania oraz niepełnego spalania (białko) w warunkach ustrojowych. Dlatego też zostały opracowane energetyczne równoważniki fizjologiczne. Do znakowania żywności wartością odżywczą używa się równoważnika Atwatera. W swoich założeniach umniejsza on wartość energetyczną poszczególnych składników pokarmowych o wspomniane powyżej straty.

Interesujące badanie

Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach równoważnik Atwatera może dawać wartości daleko nieprecyzyjne. Znakomitym tego przykładem są… migdały. Naukowcy z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w celu oszacowania jaką ilość energii pozyskujemy realnie z migdałów przeprowadzili badanie na 18 dorosłych, zdrowych ochotnikach. Uczestnicy otrzymywali najpierw (przez 18 dni) dietę standardową, pozbawioną migdałów, następnie wzbogaconą o 42 g migdałów (kolejne 18 dni), a na koniec uzupełnioną o 84 g migdałów dziennie (ostatnie 18 dni). Wyniki okazały się zaskakujące.

Wyniki i wnioski

Badanie pokazało, że wartość energetyczna migdałów jest mocno przeszacowana! Realnie bowiem ze 100 g tego przysmaku pozyskujemy nie 570, a około 460 kcal. Fakt ten tłumaczy, dlaczego wprowadzenie do diety migdałów zamiast innych pokarmów (o pozornie takiej samej wartości energetycznej) doprowadza w istocie do ubytku masy ciała. Biorąc pod uwagę fakt, że migdały nie tylko są mniej kaloryczne niż nam się wydawało, ale także znakomicie sycą i dostarczają wielu cennych dla zdrowia składników – zdecydowanie warto włączyć je do codziennej diety.

Źródła: Novotny JA, Gebauer SK, Baer DJ. Discrepancy between the Atwater factor predicted and empirically measured energy values of almonds in human diets. Am J Clin Nutr. 2012 Aug;96(2):296-301. doi: 10.3945/ajcn.112.035782. Epub 2012 Jul 3.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.