Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pomidor – z czym to się je?

Pomidory to dość popularne w naszym kraju warzywo, nie wszyscy jednak wiedzą, że aby bioaktywne składniki w nich zawarte charakteryzowały się wysoką przyswajalnością dla naszego organizmu, potrzeba pewnych starań. Sposób obróbki kulinarnej oraz „towarzystwo” innych produktów żywnościowych ma tutaj niebagatelne znaczenie.

Pomidory są źródłem wielu cennych dla zdrowia składników, oprócz potasu będącego jednym z podstawowych elektrolitów, witaminy C o właściwościach antyoksydacyjnych i pewnej ilości błonnika zawierają także witaminę E oraz likopen, zeaksantynę i luteinę. Związki te zaliczane są do rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jeśli nie zostaną spożyte z pokarmem zawierającym tłuszcz – będą bezwartościowe dla naszego organizmu. Tak więc pierwszą zasadą jest spożywanie pomidorów z dodatkiem pokarmów takich jak choćby oliwa z oliwek czy olej lniany.

Pomidory od pewnego czasu zwracają uwagę naukowców ze względu na obecność wspomnianego powyżej likopenu – jednego z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Likopenowi przypisuje się właściwości przeciwnowotworowe, wg niektórych źródeł działać on może ochronnie przeciwko nowotworom prostaty i piersi. Uważa się także, że związek ten korzystnie oddziałuje na układ krążenia, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy, badany jest również jego przeciwcukrzycowy potencjał.

Co ciekawe likopen lepiej przyswajany jest przez nasz organizm z przetworów pomidorowych niż ze świeżych pomidorów. Wynika to nie tylko z potencjalnej obecności tłuszczu w przetworach takich jak sosy pomidorowe, ale także z działania wysokiej temperatury. Odkryto bowiem, że gotowanie i smażenie korzystnie wpływa na przyswajalność tego związku. Tak więc jak widać pomidory „lubią” obróbkę termiczną i nie należy jej im szczędzić.

Podsumowanie

Pomidor to potencjalnie niezwykle cenny element diety, żeby jednak wykorzystać w pełni pakiet aktywnych biologicznie substancji, należy warzywo to podawać w towarzystwie produktów zawierających tłuszcz, a także warto dodawać je do dań „na ciepło”, poddając obróbce termicznej takiej jak gotowanie, grillowanie, smażenie czy pieczenie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.