WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Pomysł na… smaczny i łatwy koktajl węglowodanowo - białkowo - witaminowy

Pomysł na… smaczny i łatwy koktajl węglowodanowo - białkowo - witaminowy
Posiłek przygotowany w postaci koktajlu stanowić może ciekawe uzupełnienie i zarazem urozmaicenie diety sportowej, pod warunkiem oczywiście, że przygotowany jest z wartościowych produktów. Przywykliśmy do tego, że integralnym składnikiem koktajli są odżywki: białkowe, węglowodanowo-białkowe czy węglowodanowe, tymczasem w praktyce odżywczego shake’a można przygotować bazując jedynie na konwencjonalnej żywności.

Jak przygotować odżywczego shake’a bazując na konwencjonalnej żywności?

W celu przygotowania koktajlu białkowo-witaminowego koktajlu potrzebować będziesz: jabłko, banana, ok. 100 g sera twarogowego i wodę źródlaną lub mleko w ilości zależnej od konsystencji jaką chcesz uzyskać. Przygotowanie jest banalnie proste, części jadalne owoców należy pokroić i wrzucić do wysokiego naczynia, wrzucić twaróg i zalać mlekiem (ja daję około 150ml). Następnie wszystko razem zmiksować przy użyciu blendera. Warto również dodać szczyptę cynamonu.

Wartości odżywcze

Porcja takiego koktajlu dostarcza (zakładając że użyjemy półtłustego twarogu i mleka o zawartości 1,5% tłuszczu): 25 g białka, 50 g węglowodanów i 8 g tłuszczu oraz zaspokaja 20% zapotrzebowania na potas, 30% zapotrzebowania na wapń, i 15% zapotrzebowania na magnez, dostarcza także manganu, cynku i miedzi w ilości znaczącej dla dziennego zapotrzebowania organizmu. Koktajl bogaty jest również w witaminy z grupy B, pokrywając odpowiednio: 65% dziennego zapotrzebowania na ryboflawinę (witamina B2). 45% na pirydoksynę (witamina B6) i 15% na tiaminę (witamina B1), a także około 30% zapotrzebowania na witaminę C i po 10% na witaminy A i E.

Modyfikuj!

Skład koktajlu można modyfikować na różne sposobny, odchudzając go używając odtłuszczonego mleka i chudego twarogu lub też zwiększając kaloryczność dodając wiórków kokosowych, orzechów czy oleju lnianego. Można go dosłodzić miodem lub słodzikiem, lub po prostu użyć bardzo dojrzałych owoców. Taki koktajl nadaje się do wypicia po treningu, jak i też jako deser, czy samodzielny posiłek w przypadku dłuższych przerw między posiłkami. Latem może można dodać gałkę lekkich lodów waniliowych lub owocowych bądź też dodać kruszonego lodu. Zimą dobrze komponuję się z dodatkiem gorącej gorzkiej czekolady.

Jedyne ograniczenia w przypadku rozmaitych koktajli na bazie owoców i przetworów mlecznych stanowi nasza wyobraźnia, no i oczywiście ewentualny rygor diety. W okresie redukcji tkanki tłuszczowej tego typu rarytasy polecam stosować jedynie po zakończeniu wysiłku, jako słuszną i smaczną alternatywę dla rozmaity odżywek i napojów potreningowych.