Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Praca nad sylwetką – co zrobić, aby nie zaczynać ciągle od nowa?

Praca nad sylwetką – co zrobić, aby nie zaczynać ciągle od nowa?
Zadbana i wysportowana sylwetka marzy się chyba każdemu – nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Głęboko przekonani jesteśmy, że pozbycie się brzucha i boczków może skutecznie odmienić nasze podejście do życia, a także pozytywnie wpłynąć na relacje z ludźmi. Pomimo dużych chęci, zapału, możliwości i poświęceń w pewnym momencie odpuszczamy sobie, powracając do starych nawyków i starych gabarytów. Co zrobić, aby tym razem podjęcie wyzwania zakończyło się sukcesem.

Bądź realistą

Lata żywieniowych zaniedbań i bezruchu wymagają zweryfikowania swojego podejścia do jedzenia i aktywności fizycznej. Trzeba się liczyć z tym, że nie będzie łatwo – w końcu zmierzyć musimy się ze swoimi słabościami. A przeciwnik jest całkiem przebiegły i dobrze nas zna – to przecież nasz własny organizm, który nie zawsze będzie „ współpracował” zgodnie z oczekiwaniami i życzeniami. Jednak zamiast obawiać się wyłącznie trudów związanych z pracą nad estetyką sylwetki, warto pomyśleć o pozytywnych aspektach, takich jak satysfakcja. Wydawać by się mogło, że najlepiej byłoby osiągnąć wymarzone rezultaty zupełnie bez wysiłku w jak najkrótszym czasie. Jak pokazuje jednak praktyka, najbardziej doceniamy i szanujemy efekty ciężkiej i wymagającej przeprawy. Dlatego przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i zrezygnować z cudownych planów zakładających spektakularne przemiany w 2 tygodnie, bez jakiegokolwiek wysiłku… W ten sposób unikniesz rozczarowań, które tylko hamują motywację i zniechęcają do działania.

Bądź zadowolony z tego, co robisz

Generalnie panuje trend, zgodnie z którym wszelkie osoby odchudzające się czy pragnące odmienić wygląd sylwetki należy traktować ze szczerym żalem i współczuciem - „No tak, biedak musi zdrowo się odżywiać i chodzić na siłownie… to strasznie smutne. Zwłaszcza, że i tak go dopadnie efekt jojo”. Często też sami zainteresowani z góry przyjmują retorykę skazańca idącego na śmierć, w ogromnych bólach i męczarniach rezygnujących z dóbr doczesnych jakimi są słodycze spożywane w hurtowych ilościach. Bo tak się przyjęło. Jest to podejście skrajnie nieracjonalne, wpływające bardzo negatywnie na skuteczność całego przedsięwzięcia. Choć trudno będzie niektórym osobom w to uwierzyć, to pracować nad sylwetką można bez bólu duszy. Aktywność fizyczna może być źródłem przyjemności – pod warunkiem, iż dopasowana będzie ona do możliwości i zainteresowań danej osoby. Mało tego, taka aktywność jest bardziej efektywna w kontekście np. pozbywania się zbędnej tkanki tłuszczowej. Druga sprawa, to to, iż zdrowe jedzenie może być smaczne – trzeba się jednak o to postarać. Przygotować odpowiedni plan żywieniowy i podszkolić swoje umiejętności kulinarne.

Daj sobie prawo do popełniania błędów

Umiejętność radzenia sobie z pojawiającymi się trudnościami bardzo często przesądza o skuteczności podejmowanych działań ukierunkowanych na osiągnięcie wymarzonego celu. Zazwyczaj jedno potknięcie wywołuje lawinę kolejnych, pojawia się zniechęcenie i odpuszczamy. Tymczasem umiejętne wyciągnięcie wniosków i poszukanie racjonalnego rozwiązania pomaga wzmocnić poczucie skuteczności, zapobiegając kolejnym wpadkom. Trzeba jednak uruchomić umysł i wyłączyć emocje czy też zapanować nad impulsywnością. Jak to zrobić? Jeżeli samodzielnie nie potrafisz rozwiązać problemów związanych z jedzeniem czy treningami, stale popełniasz podobne błędy i masz wrażenie, że „drepczesz w miejscu” to nadszedł czas, w którym warto skonsultować się z osobami bardziej doświadczonymi.

Podsumowanie

Przerywanie działań ukierunkowanych na osiągnięcie konkretnych celów jest bardzo częstym problemem, szczególnie pośród osób posiadających nierealne wyobrażenia i oczekiwania na temat pracy nad sylwetką.