Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skąd mam wiedzieć, że powinnam schudnąć?

Skąd mam wiedzieć, że powinnam schudnąć?
Zarówno dla estetyki sylwetki, jak i dla ogólnie pojętego zdrowia dość istotnymi parametrami są masa i skład ciała. Na podstawie badań naukowych udało się wyznaczyć pewne zakresy referencyjne dla tych wartości oraz określić potencjalne skutki zdrowotne ich przekraczania. Ważne jest jednak, by umieć określić czy faktycznie, problem nadmiernej masy ciała występuje, aby w porę wprowadzić odpowiednie środki zaradcze?

Ile powinnam/powinienem ważyć?

Najprostszym sposobem wyznaczenia optymalnej masy ciała jest tzw. ważenie proste, czyli pomiar wykonywany przy udziale łazienkowej wagi (na czczo, po porannej toalecie). Uzyskaną podczas pomiaru, wyrażoną w kilogramach wartość można podzielić przez wartość pomiaru wzrostu wyrażoną w metrach i podniesioną do kwadratu (wartość, a nie jednostkę). W ten sposób otrzymamy tzw. BMI i będziemy mogli ocenić czy nasza masa ciała jest prawidłowa czy nie.

Czym jest BMI?

BMI (z ang. Body Mass Index), to tzw. Wskaźnik Masy Ciała, pozwalający ocenić energetyczny stan odżywienia organizmu. Wartość prawidłowa mieści się w przedziale od 18,5 do 25. Wynik pomiędzy 25 a 30 wskazuje na nadwagę, a wynik powyżej 30 na otyłość, której skala może być różna. Uzyskana wartość może także wskazać na niedowagę (17 – 18,5), wychudzenie (16 – 17), a nawet wygłodzenie (<16). Wskaźnik BMI ma oczywiście istotne ograniczenia, nie bierze pod uwagę bowiem składu ciała, niemniej w przypadku znacznej części populacji jego zastosowanie może okazać się zasadne. Wyjątkiem są sportowcy i osoby aktywne fizycznie z dobrze rozwiniętą muskulaturą. W ich wypadku BMI nie jest niezależnym wskaźnikiem stanu energetycznego odżywienia.

Jak wyznaczyć BMI?

Wartość BMI można obliczyć podstawiając odpowiednie wartości do wspomnianego wcześniej wzoru. O wiele prostszą opcją jest jednak skorzystanie ze specjalnego kalkulatora, który błyskawicznie dokona stosownych obliczeń.

Bezpłatną aplikacje można znaleźć pod podanym niżej linkiem:

Czy wartość BMI jest precyzyjna?

Jak wspomniałem wcześniej, wynik działania może nie być miarodajny w przypadku osób aktywnych fizycznie i sportowców. Uzyskaną wartość warto więc uzupełnić o pomiar poziomu tkanki tłuszczowej wykonany przy pomocy dobrego analizatora składu ciała lub też oszacowany za pomocą aplikacji korzystającej z dwóch podstawowych wartości (masy ciała i obwodu talii).

Link do takiego programu znajduje się poniżej:

Jeśli uzyskany wynik nie przekracza 18% w przypadku mężczyzn i 25% w przypadku kobiet, to nawet jeśli wartość BMI jest podwyższona, nie należy się tym zbytnio przejmować, gdyż związane jest to ze zwiększonym poziomem tkanki mięśniowej. W praktyce to nadmiar tłuszczu a nie nadmiar mięśni jest estetycznym i zdrowotnym, problemem.

Czy istnieją inne metody?

BMI nie jest jedynym wskaźnikiem pozwalającym ocenić stan odżywienia organizmu. Istnieją także specjalne wzory, na podstawie których można wyznaczyć optymalną masę ciała. Najpopularniejsze to wzory Lorenza, Broca, Uzyskane przy ich pomocy wartości należy traktować oczywiście jako przybliżone, orientacyjne. I znowu należy pamiętać, że sprawdzają się one raczej w przypadku osób o przeciętnej aktywności fizycznej, a nie u sportowców, zwłaszcza – tych trenujących siłowo.

Wyznaczenie optymalnej masy ciała za pomocą aplikacji dostępnej pod tym linkiem:

Podsumowanie

W przypadku w którym okażę się, że uzyskane podczas pomiarów wartości odbiegają od przedziałów referencyjnych należy dobrze rozważyć trwałą zmianę dotychczasowego trybu życia. Nadmierna masa ciała bowiem to nie tylko problem natury estetycznej, ale również – zdrowotnej. Należy więc niezwłocznie zabrać się za siebie, zaczynając od zwiększenia aktywności i wprowadzenia zmian w diecie. Można to zrobić albo na własną rękę, albo z pomocą specjalistów zajmujących się planowaniem żywienia i treningu.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru ścieżki prowadzącej do zmiany aktualnego wyglądu, dobrze jest zapoznać się z treścią niniejszych artykułów:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.