Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Tłuszcz którego bezwzględnie należy się wystrzegać

Ze spożyciem tłuszczu wiąże się wiele kontrowersji. Choć naukowcy i dietetycy bezustannie spierają się bezustannie jaki, w jakich ilościach i proporcjach poszczególnych kwasów tłuszczowych spożywać, to w jednej kwestii są wszyscy zgodni: jest jeden rodzaj tłuszcz, którego powinniśmy się po prostu wystrzegać, jego wpływ na nasze zdrowie jest bowiem wyjątkowo niekorzystny. O jakich tłuszczach mowa?

Wbrew przypuszczeniom niektórych czytelników nie są to tłuszcze nasycone, których nadmierne spożycie wiąże się z wysokim poziomem cholesterolu i miażdżycą, nie są to także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 6, które w niektórych kręgach uchodzą za zło wcielone, mowa o tłuszczach trans powstałych na skutek przemysłowego utwardzania tłuszczów roślinnych. Przeprowadzone do tej pory badania i obserwacje wykazały, że spożywanie tych tłuszczy przyczyniać się może do występowania cukrzycy, miażdżycy, udarów i otyłości oraz zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów.

W zasadzie każdego roku pojawiają się nowe doniesienia na temat niekorzystnego wpływu kwasów tłuszczowych o konfiguracji „trans” na nasze zdrowie. W ostatnich latach odkryto m.in., że wysoki ich udział w dietach kobiet w ciąży wpływać może niekorzystnie na rozwój układu nerwowego dziecka i jego intelekt. Co zainteresuje sportowców: tłuszcze te upośledzają działanie wielu ważnych hormonów, takich jak choćby insulina („promują” insulinooporność), a także konkurują z ważnymi dla zdrowia i formy sportowej kwasami tłuszczowymi z rodziny omega 3. W badaniach naukowych wielokrotnie obserwowano, że przy takim samym spożyciu kalorii ogółem wyższy udział tłuszczy trans związany jest z szybszym przyrostem tłuszczowej masy ciała i zwieszeniem obwodu pasa.

Źródłem tłuszczy trans są przede wszystkim margaryny twarde i słodycze oraz fast-foody.  Ich zawartość w wymienionych powyżej produktach spożywczych wahać może się w przedziale od 1 do 30%!  Tymczasem ich udział w naszej diecie powinien być jak najniższy, najlepiej – zerowy. Osoby spożywające spore ilości wyrobów cukierniczych, hamburgerów, frytek i im podobnych są więc szczególnie narażone na nadmiar tych związków ze wszelkimi niekorzystnymi konsekwencjami. Warto więc położyć odpowiedni nacisk na eliminacją bądź chociaż ograniczenie spożycia pokarmów zasobnych w tłuszcze trans. Dotyczy to zwłaszcza osób borykających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Wnioski: o ile tłuszcz sam w sobie nie tylko nie jest zły, ale wręcz stanowi niezbędny składnik zdrowej diety, o tyle udział kwasów tłuszczowych trans opisywanych na etykietach produktów żywnościowych jako „tłuszcz uwodorniony/utwardzony” lub „tłuszcz cukierniczy” powinien zostać ograniczony do minimum. Korzyści mogą być o wiele większe niż się wielu osobom wydaje obejmując nie tylko poprawę zdrowia i zmniejszenie ryzyka zachorowania na wiele niebezpiecznych chorób, ale także polepszenie ogólnie pojętej formy sportowej i estetyki sylwetki.

 

 

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.