Nie od dziś wiadomo, że ryby są dobre dla naszego zdrowia, zawierają solidną ilość białka, zdrowe tłuszcze i inne wartości odżywcze istotne dla naszego organizmu. Łosoś i tuńczyk należą do najczęściej wybieranych ryb przez osoby uprawiający dyscypliny sylwetkowe i siłowe.
W artykule przedstawiamy korzyści płynące z ich jedzenia i występujące między nimi różnice.
Różnice kulinarne
Tuńczyk
Tuńczyk jest dużą, mięsistą rybą, której kolor zaczyna się na różowym, a kończy na ciemnoczerwonym, w zależności od jego gatunku. Rodzaj koloru warunkuje mioglobina — złożone białko biorące udział w magazynowaniu tlenu w mięśniach czerwonych, które po podgrzaniu ulega rozkładowi. Stąd też, kiedy gotujemy lub smażymy tuńczyka nabiera koloru białego, lub szarego.
Tuńczyk o ciemniejszej barwie mięsa najczęściej podawany jest na surowo lub średnio wysmażony, ze względu na utratę walorów smakowych po jego obróbce termicznej, natomiast mięso o jasnej barwie trafia najczęściej do puszek.
Łosoś
Kolor mięsa łososia zaczyna się od różowego, a kończy na czerwono pomarańczowym. Efektem tego jest m.in. spożywanie przez rybę krylu i drobnych skorupiaków zawierających bogactwo karotenoidów, zwanych inaczej astaksantyną. Niestety w przypadku ryb hodowlanych, kolor uzyskuje się sztucznie, poprzez domieszki do pasz.
Z tego względu nie traci on koloru podczas obróbki termicznej. Pieczony czy gotowany łosoś nie traci też na swoich walorach smakowych. Dzieje się tak, ze względu na wyższy poziom tłuszczu, dzięki czemu jest on mniej suchy i oceniany jako bardziej soczysty.
Porównanie wartości odżywczych
Łosoś i tuńczyk należą do ryb bardzo pożywnych, które są bogatym źródłem białka, witamin i minerałów. Różnica w smaku i wyborze formy przyrządzenia podyktowana jest także poziomem tłuszczu. Łosoś jest bardziej tłustą rybą.
Porcja surowego mięsa (85 g)
Dziki łosoś
Łosoś hodowlany
Tuńczyk
kalorie
124 kcal
177 kcal
93 kcal
białko
18 g
17 g
21 g
węglowodany
0 g
0 g
0 g
tłuszcze
5 g
11 g
<1 g
cholesterol
38 mg, 13% GDA
47 mg, 16% GDA
13 mg, 4 GDA
witamina D
307 IU, 38% GDA
375 IU, 47% GDA
59 IU, 7% GDA
witamina B12
3.5 mcg, 146% GDA
2.7 mcg, 113% GDA
1.8 mcg, 75% GDA
niacyna
6.1 mg, 38% GDA
7.4 mg, 46% GDA
15.7 mg, 98% GDA
selen
31 mcg, 56% GDA
20.4 mcg, 37% GDA
77 mcg, 140% GDA
witamina B6
0.5 mg, 29% GDA
0.5 mg, 29% GDA
0.8 mg, 13% GDA
kwasy tłuszczowe omega-3
1120 mg
2130 mg
91 mg
* GDA (ang. Guideline Daily Amounts) - wskazane dzienne spożycie kalorii i składników odżywczych
Korzyści i wady
Łosoś jest bogactwem witaminy D, która niezbędna jest do wchłaniania wapnia i zachowania zdrowia kości, jak i odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz zdrowiu mózgu. W porównaniu z tuńczykiem jest też znaczącym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które jak wiemy, są niezwykle cenne dla naszego zdrowia, a zwłaszcza regulacji poziomów poszczególnych frakcji cholesterolu.
Tuńczyk i rtęć
Tuńczyk należy do ryb żywiących się innymi, mniejszymi rybami i owocami morza, które mogą być zanieczyszczone rtęcią. Rtęć odkłada się w jego tkankach, przez co ryby większych rozmiarów zawierają w sobie więcej rtęci, niż dla przykładu mniejszy łosoś.
Nie od dziś wiadomo, że rtęci dostarczana do naszego organizmu jest niebezpieczna, jest bowiem toksyczna dla naszego mózgu i może powodować problemy rozwojowe u dzieci.
Która ryba jest lepsza?
Zarówno łosoś, jak i tuńczyk są warte umieszczenia w diecie osób odchudzających się i aktywnych fizyczne. Czy jeden jest lepszy od drugiego? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór pomiędzy tymi rybami jest uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb zdrowotnych i preferencji smakowych.
Jeżeli zabiegamy o poprawa poziomu "dobrego" cholesterolu, idealnym wyborem będzie łosoś, dzięki swemu bogactwu kwasów tłuszczowych omega-3, które również korzystnie wpływają na nasze serce.
Z drugiej strony, jeżeli chcemy zwiększyć poziom białka bez zbędnego dodania kalorii tuńczyk będzie lepszym rozwiązaniem.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zróżnicowanie pokarmów w diecie. Pozwoli nam to na uzyskanie korzyści związanych z konsumpcją obu tych ryb i pozwoli uniknąć spożycia nadmiaru rtęci w pokarmie.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.