Smoothie na bazie warzyw i owoców może być doskonałym urozmaiceniem diety. Kompozycję spożywanych koktajli można na różne sposoby dostosować do potrzeb i wymagań smakowych. Przykładem smoothie o zastosowaniu „sportowym” jest mieszanka swoim kolorem nawiązująca do fantastycznej postaci Hulk’a wykreowanej przez wydawnictwo komiksowe. Dobór postaci do nazwy nie jest tu przypadkowy, gdyż bohater ten cechuje się nadprzyrodzoną siłą i masą mięśniową.
Smoothie
Koktajle w stylu smoothie powstają poprzez rozcieńczenie płynami rozdrobnionych i wymieszanych warzyw i owoców. Jako rozcieńczalnika używa się wody, soku, mleka lub napojów roślinnych. Smoothie często urozmaicane są poprzez dodatki takie jak oleje, czy nasiona. Dużą popularnością cieszy się spożywanie smoothie w formie przekąski w ciągu dnia, jednak manipulując składem, można dostosować je do każdej pory – może to być zarówno pierwszy, jak i ostatni posiłek dnia, ale także posiłek przed oraz po treningu.
Należy pamiętać, że jeśli spożywane jest jako śniadanie lub kolacja, smoothie powinno być nieco mniej rozcieńczone i cechować się większą gęstością odżywczą. W przypadku zastosowania okołotreningowego i w formie przekąski kompozycja może być nieco bardziej wodnista i mniej zasobna w składniki odżywcze i błonnik.
Smoothie „Hulk”
Smoothie nazywane potocznie „Hulk” ma wiele odmian i jest elastycznie aranżowane do indywidualnych upodobań. Głównym jednak trzonem, który jest wspólny dla tych aranżacji, jest szpinak. Składnik ten nadaje intensywnie zielonego koloru, który przybliża barwę koktajlu do koloru skóry bohatera powieści fantastycznych, Hulk’a.
„Paliwo” treningowe
W zielonym smoothie przedtreningowym szpinak odgrywa dużą rolę nie tylko metaforyczne. Otóż jest on źródłem związków azotowych, które mają znaczenie w utrzymaniu równowagi azotowej organizmu. Poziom m.in. tlenku azotu (NO) wydzielanego przez komórki śródbłonkowe naczyń krwionośnych związany jest ze zdrowiem układu krążeniowo-naczyniowego i regulacją ciśnienia tętniczego. Podczas treningów związki azotowe mogą nieco poprawiać wydolność i przekładać się na wyższą efektywność, gdyż m.in. sprzyjają rozszerzeniu i rozluźnieniu naczyń krwionośnych.
W smoothie wypijanym przed treningiem jako rozcieńczalnika można użyć soku, aby poza wodą dostarczyć również pewnej ilości węglowodanów. Dla osób z większym zapotrzebowaniem na ten składnik odżywczy poleca się zastosowanie również owoców, takich jak brzoskwinie, słodkie winogrona, czy banany.
Bardzo korzystnym dodatkiem ze względu na obecność zarówno węglowodanów, jak i związków azotowych w składzie są buraki. Osobom o bardzo wysokim zapotrzebowaniu natomiast zaleca się dodatek krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT) lub oleju kokosowego. Mogą one dostarczyć sporej dawki kalorii bez nadmiernego obciążani układu pokarmowego.
Elektrolity przed treningiem
Szpinak i inne warzywa i owoce mogą dostarczyć dawkę elektrolitów, takich jak potas i magnez, jednak warto zadbać również o pewien dodatek soli jako źródła sodu. Dzięki temu można wpłynąć na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i poprawić nawodnienie, a działanie to sprzyja optymalizacji wydolności. Dodatek soli reguluje osmolarność płynów, z czym wiąże się np. efektywność procesu ich wchłaniania.
Białko przed treningiem
W przypadku komponowania smoothie o przeznaczeniu okołotreningowym warto również uwzględnić odpowiednią zawartość aminokwasów w nim. Niestety wymienione wyżej owoce i warzywa nie są w stanie zapewnić solidnej porcji białka. Z tego względu dla optymalizacji m.in. stymulacji syntezy białek mięśniowych do mieszanki powinno dodać się źródło białka. Rozwiązaniem najwygodniejszym i najbardziej wartościowym w tym kontekście wydają się odżywki białkowe serwatkowe, jajeczne i / lub wegańskie, ponieważ nie zwiększają znacząco objętości smoothie ani nie dostarczają błonnika, który w nadmiarze może działać niekorzystnie w kontekście podejmowania aktywności fizycznej.
Korzyści z picia smoothie „Hulka”
Dzięki smoothie typu „Hulk” można zapewnić sobie m.in. dawkę związków energetycznych, elektrolity oraz związki wykazujące aktywność biologiczną i poprawiające wydolność. Oprócz wymienionych wyżej składników warto rozważyć dodatek między innymi arbuza, który zawiera cytrulinę nasilającą syntezę NO, czy wiśnie, które wykazują potencjał przeciwzapalny.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.