Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

W jaki sposób nieodpowiednia dieta może powodować popołudniowe zmęczenie?

W jaki sposób nieodpowiednia dieta może powodować popołudniowe zmęczenie?
Czy zdarzało Ci się poczuć pewnego rodzaju zmęczenie w godzinach popołudniowych? Poczucie, że musisz wypić kawę, bo inaczej zaśniesz? Jeżeli bez problemu przesypiasz noce i jesteś ogólnie zdrowy, wówczas może za tym stać Twoja dieta. Wprowadzenie kilku zmian może być kluczem do uzyskania większej energii i utrzymania produktywności przez cały dzień.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn żywieniowych, które mogą powodować spadek poziomu energii i popołudniowe zmęczenie. Być może jedna z nich lub kilka naraz pojawia się w Twoim przypadku.

Nieodpowiednie przerwy między posiłkami i przekąskami

Czy robisz długie przerwy między posiłkami? Jeśli tak, to w godzinach popołudniowych może to spowodować spadek poziomu cukru we krwi i poziomu energii. Staraj się jeść mniej więcej co trzy godziny. Trzy posiłki i dwie przekąski w równych odstępach to dobry schemat, by zachować koncentrację, motywację i czujność.

Wybieraj mądrze. Niech Twoje przekąski będą bogate w białko, węglowodany i błonnik, np. jogurt z owocami i orzechami, koktajl białkowy zblendowany z owocem i płatkami owsianymi, kanapka z pełnoziarnistego pieczywa, dobrej jakości wędliny i warzyw.

Nadgorliwe ograniczenie kalorii

Diety ubogie w kalorie mogą odbić się na poziomie energii i metabolizmie. Nawet na redukcji nie powinieneś zbyt drastycznie uszczuplać swoich posiłków. Upewnij się, że to, co zjadasz, jest bogate w składniki odżywcze, że ograniczasz słodkie napoje, soki, przetworzone węglowodany i produkty zawierające cukier. Jednocześnie staraj się w miarę równomiernie rozkładać kaloryczność. Nie oszczędzaj na jeden naprawdę duży posiłek w ciągu dnia. Z pewnością zauważyłeś, że jak się porządnie najesz na obiad czy kolację, to szybko dopada Cię senność.

Za dużo lub za mało węglowodanów

Każdy z nas potrzebuje określoną ilość węglowodanów w swojej diecie. Twój mózg potrzebuje glukozy, aczkolwiek w razie potrzeby może jeszcze wykorzystywać ciała ketonowe. Osoby stosujące dietę ekstremalnie niskowęglowodanową niekiedy skarżą się na zmęczenie. Z drugiej strony spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonych węglowodanów i cukru powoduje wzrost poziomu energii, a następnie załamanie, ponieważ poziom cukru we krwi szybko rośnie i równie szybko spada. Niektórzy sięgają po batonik z cukrem lub napój energetyczny w nadziei na szybki przypływ energii. Zamiast tego czują się jeszcze bardziej zmęczeni, gdy spada ich poziom cukru we krwi. Nie bój się węglowodanów, ale wybieraj te, które są nieprzetworzone i bogate w błonnik.

Zbyt dużo kofeiny

Kofeina może wydawać się „szybkim lekarstwem” na zmęczenie, ale Twoje ciało przystosowuje się do jej regularnego spożycia i zaczyna tracić część swojej siły pobudzającej. W efekcie, aby uzyskać energetyzujące efekty, trzeba pić coraz więcej. Dlaczego to się zdarza? Kofeina stymuluje uwalnianie hormonów nadnerczy, takich jak kortyzol i adrenalina, które organizm uwalnia w czasie stresu. Hormony te zapewniają szybki przypływ energii, ale w dłuższej perspektywie przeciążają nadnercza, prowadząc do ich wyczerpania i zmęczenia. Staraj się nie przekraczać ilości 3-4 porcji kawy dziennie.

Zbyt mało płynów

Nie tylko to, co jesz, może sprawić, że poczujesz się mniej lub bardziej pobudzony - liczy się również to, co pijesz. Zmęczenie może być oznaką łagodnego odwodnienia. Już nawet delikatny taki stan może wpływać negatywnie na nastrój i zdolność koncentracji. Często pojawiają się też bóle głowy i zmęczenie. Kiedy jesteś w pracy lub poza domem w ciągu dnia, łatwo zapomnieć o piciu płynów. Spójrz na swój mocz. Powinien mieć kolor jasnożółty. Jeśli jest ciemniejszy, prawdopodobnie nie pijesz wystarczającej ilości płynów.

Możliwy niedobór żelaza

Jeśli jesteś przed menopauzą, szczególnie jeśli stosujesz dietę wegetariańską, niedobór żelaza może powodować zmęczenie. Zanim sięgniesz jednak po suplement, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj odpowiednie badanie. Jeśli masz niedobory, zaleci wówczas odpowiedni preparat. Niedokrwistość z niedoboru żelaza może powodować uporczywe zmęczenie, zmniejszoną tolerancję wysiłku i zawroty głowy.

Podsumowanie

Jeśli po południu czujesz senność i najchętniej położyłbyś się na drzemkę, przyjrzyj się bliżej temu, ile jesz i pijesz. Zamiast pić w nadmiarze kawę i inne napoje kofeinowe, sięgaj regularnie po wodę. Stawiaj na pokarmy bogate w składniki odżywcze i w miarę możliwości zjadaj je w równych odstępach czasowych. Pomóc może także regularny ruch. Postaw na regularną aktywność fizyczną albo chociażby częstsze wstawanie z wygodnej sofy. Pamiętaj też, że zmęczenie może być także objawem niektórych chorób, takich jak cukrzyca, choroby tarczycy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.