Uczucie zmęczenia jest naturalnym stanem organizmu informującym, że potrzebuje odpoczynku lub też ma niedobory jakiegoś istotnego czynnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania, np.: składników odżywczych czy też snu. Poza spadkiem sił fizycznych dopada nas apatia, zniechęcenie oraz spadek sprawności umysłowej.
Życie na wysokich obrotach, stres, praca, dom, nauka, treningi sprawiają, że ciało w pewnym momencie mówi: stop i daje sygnały, że pora odpocząć.
Uczucie zmęczenia może również wynikać z różnych stanów chorobowych, m.in. przyczynić się do tego mogą problemy z tarczycą, czy też anemia. W takich przypadkach konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy lekarskiej.
Przyczyny zmęczenia:
Brak zbilansowanej diety – niedobór składników odżywczych i minerałów, witamin; odwodnienie
Nadużywanie alkoholu i innych używek
Niska aktywność ruchowa, a co za tym idzie nadwaga/otyłość
Brak snu
Sytuacje stresowe, przepracowanie, ale także „nic nie robienie”
Przebywanie w zanieczyszczonych, nieklimatyzowanych pomieszczeniach
Ciąża, okres dojrzewania, przekwitania
Stany chorobowe: infekcje wirusowe i bakteryjne, niskie ciśnienie krwi, choroby metaboliczne, choroby psychiczne, anemia, nowotwory, alergie
Skutek uboczny niektórych leków
Co zrobić, gdy czujesz się zmęczony?
W przypadku, gdy zmęczenie dopada cię nagle i nie ma konkretnej, prostej do wyjaśnienia przyczyny, to konieczna będzie wizyta u lekarza i przeprowadzenie podstawowych badań (m.in.badania krwi), zdiagnozowanie oraz podjęcie leczenia.
Jeżeli jednak wiesz, że zmęczenie wynika z niedoborów snu czy też jest wynikiem przepracowania lub stresu w miejscu nauki/pracy, to jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie próba całkowitego wyeliminowania lub też zminimalizowania tego czynnika.
Jak sobie pomóc?
Wysypiaj się
Ogranicz do minimum czynniki, które doprowadzają cię do stanu zdenerwowania, zmęczenia psychicznego
Wprowadź aktywność fizyczną; znajdź taką jej formę, która sprawi przyjemność, a nie dodatkowym czynnikiem stresogennym. Trenuj regularnie, ale miej na uwadze, że nadmiar ruchu i brak czasu na regenerację również może prowadzić do zmęczenia.
Cierpisz na nadwagę/otyłość – zacznij działać i wprowadź w życie dwa powyższe punkty. Zobaczysz, jak szybko naładujesz baterie!
Jeżeli to możliwe, to działaj wg codziennej rutyny dostosowanej do twojego zegara biologicznego; działasz lepiej,wydajniej wieczorem i w nocy – pozwól swojemu organizmowi zregenerować się, nie zrywaj się o świcie i pośpij dłużej
Unikaj alkoholu oraz papierosów
Unikaj substancji pobudzających, one dadzą tylko chwilowy efekt, nie rozwiążą jednak problemu
Weź rano chłodny, pobudzający prysznic. Pobudzi krążenie i zwiększy chęci do działania.
Najlepszym sposobem na zmęczenie jest odpoczynek, relaks, zatroszczenie się o siebie i własne potrzeby. Choć to takie proste w teorii, to jednak o wiele trudniejsze, gdy przychodzi konieczność wprowadzenia w życie…
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.