Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Leniwe, grube, uzależnione od techniki i mediów

Leniwe, grube, uzależnione od techniki i mediów
Wydawać by się mogło, sugerując się widokiem ówczesnych dzieci i młodzieży, że w przeciągu 20-30 lat, ktoś, ze sobie tylko znanych powodów, nagle całkowicie pozbawił ich możliwości czynnego wykonywania i uczestnictwa w wszelkich rodzajach aktywności fizycznych, a do ręki – w zamian za to – „włożył” najnowsze cuda techniki. Telewizor, komputer, komórka – można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że większość dzieci w obecnych czasach bardziej ceni sobie te gadżety niż szalone zabawy z rówieśnikami na podwórku.

Urbanizacja i zmechanizowanie życia

Zdolności motoryczne dzieci, gdyby odnieść się do ich rówieśników z lat siedemdziesiątych czy też osiemdziesiątych, są z pewnością mniejsze. Choć rozwój cywilizacyjny i techniczny w znacznym stopniu ułatwia nam życie, to jednocześnie, z drugiej strony, rozleniwia, podsuwa rozwiązania najprostsze, niewymagające zbyt dużych nakładów czasu i energii. Taki stan rzeczy wpływa także na rozwój dzieci. Tempo życia i chociażby fakt posiadania auta przez większość rodzin „pozbawia” je co najmniej kilku godzin ruchu tygodniowo! Ich rówieśnicy, którzy niejako zmuszeni są do przemieszczania się „na własnych nogach” nie tylko są o wiele bardziej samodzielni, lecz także zdrowsi i w lepszej kondycji fizycznej.

Sportowe standardy wychowania

Sportowe standardy wychowania dzieci i młodzieży w niebagatelny sposób wpływają na ich rozwój, sposób radzenia sobie z problemami i podejście do życia. Aktywność fizyczna pomaga w radzeniu sobie z dyskomfortem fizycznym, przyzwyczaja do ciężkiej pracy, pokazuje, że w odniesienie sukcesu trzeba włożyć wiele wysiłku, przyzwyczaja do gorzkiego smaku porażki ucząc jednocześnie, jak sobie z nim poradzić.

Oczywiście zbyt wysoko stawiana poprzeczka i nazbyt ambitne wymagania stawiane czy to dzieciom, czy też osobom dorosłym, mogą przyczynić się wszelkiego rodzaju zaburzeń (np. na tle odżywiania). Trener/instruktor musi wykazać się ogromnym wyczuciem i w odpowiedzialny sposób dobrać metody pracy i sposoby zmotywowania jednostki.  Rodzaj treningu winien być ściśle dostosowany do wieku, potrzeb, a także – zwłaszcza w przypadku młodzieży – do płci. Odgórne narzucanie rodzaju aktywności, zmuszanie z całą pewnością nie wpłynie dodatnio na stopień zaangażowania i chęć uczestnictwa młodego pokolenia w zajęciach ruchowych.

Smutna prawda…

Stan rzeczy, który możemy obserwować aktualnie, jest przerażający. Dzieci, poprzez coraz mniejszą aktywności ruchową i znaczne pogorszenie jakości spożywanych pokarmów stają się coraz mniej sprawne, wiotkie, dotknięte takimi problemami natury fizycznej i zdrowotnej, z jakimi ich rówieśnicy jeszcze 20-30 lat temu praktycznie nie musieli się zmagać… Zniechęcenie, zmęczenie, bóle głowy, permanentne ból kręgosłupa, zaburzenia metaboliczne, wysokie ciśnienie krwi, nadwaga/otyłość, zaburzenia sercowo-naczyniowe, problemy natury psychicznej – to tylko część z dolegliwości dotykających „przyszłość narodu”. Można by nawet pokusić się  stwierdzenie, że fizycznie i mentalnie dzieci i młodzież przypominają osoby w bardzo zaawansowanym wieku.

Logiczną i przerażającą jednocześnie wydaje się wizja przyszłości. Nakłady finansowej, które trzeba będzie przeznaczyć na leczenie obecnych latorośli będą olbrzymie!

Warto pamiętać, że “czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci” i starać się wpoić dzieciom aktywność ruchową jako coś normalnego, naturalnego, będącego odpowiedzią na potrzeby i przyczyniająca się do rozwoju organizmu, a nie traktować ruchu jako “pozalekcyjnych zajęć dodatkowych”.